Ciekawostki

... więcej »
Ekshumowali szczątki 22 osób. Ich DNA kończy długą dyskusję ekspertów

Ekshumowali szczątki 22 osób. Ich DNA kończy długą dyskusję ekspertów

Ciekawostki
Jedna z najszerszych analiz DNA, jaką kiedykolwiek przeprowadzono na Bliskim Wschodzie, wskazuje na pochodzenie starożytnej kultury, która osiadła na tych terenach tysiące lat temu. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Nature Communications". Zdaniem międzynarodowego zespołu naukowców, wyniki analizy mogą wreszcie zakończyć długą dyskusję na temat pochodzenia starożytnych ludzi na terenie obecnego Iranu w czasie prahistorycznej epoki chalkolitu. Właśnie wtedy, blisko 7000 lat temu rozpoczęły się przemiany kulturowe, społeczne, polityczne i gospodarcze. Chalkolit to bowiem epoka, w której dokonała się ewolucja społeczeństw z rolniczych w miejskie. Archeolodzy przebadali szczątki 22 osób ekshumowanych z masowego grobowca odkrytego w jaskini na północy Izraela. Wykryto podobne mutacje genetyczne, jakie występowały u ludzi żyjących w tamtym czasie na sąsiednich terenach, np. na obszarze Turcji i Iranu. Wskazuje to, że te grupy utrzymywały ze sobą intensywne relacje. Wiadomo też, że ok. 6000 lat temu doszło na terenie Lewantu doszło do dramatycznej zmiany w sposobie osiedlania się ludzi i porzucenia tych terenów, co wywołało głęboki wstrząs kulturowy i doprowadziło do upadku kultury chalkolitycznej na tym regionie. Przyczyną swoistej rewolucji, jak sądzą teraz eksperci, były zmiany demograficzne.
Czarny sarkofag z Aleksandrii. Odkryto rąbka kolejnej tajemnicy

Czarny sarkofag z Aleksandrii. Odkryto rąbka kolejnej tajemnicy

Ciekawostki
Naukowcy dawkują nam informacje na temat sarkofagu z czarnego granitu sprzed 2000 tys. lat, który odkryto 1 lipca podczas prac budowlanych w Aleksandrii. Niemal 3 tygodnie później otworzono go i okazało się, że wbrew nadziejom wewnątrz nie znajdowały się szczątki Aleksandra Wielkiego, a mumie trzech osób. Teraz, prawie dwa miesiące po odkryciu wiemy, do kogo należą szczątki. W sarkofagu, jedno na drugim, pochowano ciała dwóch mężczyzn i kobiety. Co więcej, okazało się, że dziura w czaszce jednego z mężczyzn nie pochodzi od wbitej strzały, a najprawdopodobniej jest śladem po trepanacji czaszki. W starożytnym Egipcie ta medyczna procedura była rzadkością, nie wspominając już o tym, jak bardzo ryzykowny był to zabieg. Naukowcy zamierzają nadal badać szczątki z sarkofagu. Chcą ustalić, czy należą do członków tej samej rodziny.
Pogrzeb pszczoły? Wytłumaczenie jest trochę bardziej prozaiczne

Pogrzeb pszczoły? Wytłumaczenie jest trochę bardziej prozaiczne

Ciekawostki
Na YouTube pojawiło się wideo, na którym widać scenę, która przypomina pogrzeb. Na nagraniu mrówki obkładają martwą pszczołę płatkami kwiatów. Eksperci zapytani o to, co to wszystko znaczy mają dość jasne wytłumaczenie. Otóż jest to najprawdopodobniej nic innego niż przygotowanie do wykwintnego obiadu. Płatki kwiatów są po to by zamaskować zapach rozkładającej się pszczoły i tym samym ukryć cenne truchło przed innymi chętnymi na posiłek. Inna hipoteza mówi, że pszczoła padła akurat na wejście do mrowiska, gdzie miały trafić płatki.
Krzywica chorobą XIX w. Naukowcy obalili mit

Krzywica chorobą XIX w. Naukowcy obalili mit

Ciekawostki
Dziś w krajach rozwiniętych krzywica to praktycznie zapomniana choroba. Jest spowodowana niedoborem witaminy D. Krzywica była najbardziej rozpowszechniona w XIX w. w Wielkiej Brytanii i na północy Europy. Zadymione, przemysłowe miasta i mała ilość światła słonecznego powodowały, że niedobór wit. D był sprawą powszechną. Najnowsze badania dowodzą jednak, że dzieci powszechnie cierpiały na krzywicę już w czasach Imperium Rzymskiego. Podobnie jak w okresie rewolucji przemysłowej, w starożytnym Rzymie nastąpił znaczny rozwój miast. To właśnie skłoniło badaczy do przyjrzenia się 2787 dziecięcym szkieletom z cmentarzy Imperium Romanum. Odkryli oni, że nawet 1 na 20 dzieci cierpiało wtedy na krzywicę. Problem dotyczył głównie noworodków. Najprawdopodobniej nowo narodzeni Rzymianie spędzali zbyt dużo czasu we wnętrzach zamiast na słońcu. Zabudowa miast była gęsta, a budynki mieszkalne miały niewielkie okna. Dostawało się do nich niewiele światła. Organizm ludzki potrafi sam wytworzyć witaminę D. Powstaje ona w skórze pod wpływem promieniowania UV.
Tajemniczy bazzałogowiec X-37B

Tajemniczy bazzałogowiec X-37B

Ciekawostki
Wiadomo, że ma 8 m długości i 3 m szerokości i że krąży po orbicie Ziemi. W jakim celu został tam wysłany? To tajne. Bezzałogowy wahadłowiec należy do amerykańskich sił zbrojnych, a jego misja jest objęta tajemnicą wojskową. X-37B wznosił się na orbitę Ziemi i lądował już czterokrotnie. Gdy znajduje się w kosmosie zasilają go ogniwa słoneczne. Nie wiadomo jaki jest jego ładunek. Podobno służy do testowania wytrzymałości elektroniki w kosmosie. Eksperci militarni uważają jednak, że taki kosmiczny dron świetnie nadaje się do prowadzenia działań wywiadowczych. X-37B może być jedną z pierwszych maszyn w użytku nowych sił zbrojnych USA. Utworzenie kosmicznych sił zbrojnych zapowiedział prezydent Donald Trump. Mają zapewnić USA dominację w kosmosie.
Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Ciekawostki
Ile bakterii E. coli potrzeba do namalowania Mony Lisy? Około miliona. Tylu genetycznie zmodyfikowanych bakterii użyli włoscy naukowcy do stworzenia repliki dzieła Leonarda Da Vinci. Bakterie zostały wyposażone w zdolność fotokinezy. Dzięki temu naukowcy mogli kontrolować ich ruch za pomocą światła. E. coli potrafią w sekundę przemierzyć dystans 10 długości ich komórki. Ułożenie się w portret Mony Lisy zajęło zmodyfikowanym bakteriom 4 minuty. Naukowcy odtworzyli tez portrety Alberta Einsteina i Charlesa Darwina. Po co to wszystko? Za pomocą takich sterowalnych bakterii można stworzyć nową generację mikromechanizmów. Na przykład, otoczony bakteriami lek mógłby być dostarczony w pożądane miejsce.
Zapomniana historia. Upały odkryły przeszłość Anglii

Zapomniana historia. Upały odkryły przeszłość Anglii

Ciekawostki
Fala upałów pomogła odkryć bogactwo starożytnych miejsc, które aż do dzisiaj spoczywały pod ziemią. Wyschnięta trawa odsłoniła w Anglii neolityczne obiekty religijne, osiedla z epoki żelaza i rzymską farmę. - Robię to już od 20 lat, ale to jest najbardziej pracowite lato. Odkryliśmy setki nowych miejsc obejmujących 6000 lat historii Anglii - mówi Damian Grady, archeolog. Niektóre z miejsc należą do najstarszych obiektów, jakie kiedykolwiek odkryto w Anglii. Niektóre są starsze nawet niż Stonehenge. Archeolodzy wzięli pod lupę miejsca, w których pod wpływem upałów pojawiły się wzory na ziemi. Naukowcy tworzą obecnie mapy. Liczą, że uda im się określić dokładne znaczenie obiektów i uchronić przed dalszym rozkładem.
Tajemnica sprzed 75 lat wyjaśniona. Obiekt udało się sfilmować

Tajemnica sprzed 75 lat wyjaśniona. Obiekt udało się sfilmować

Ciekawostki
Przez 75 lat rufa okrętu USS Abner Read spoczywała nieopodal wyspy Kiska, na dnie Morza Beringa. Dokładne miejsce nie było dotąd znane, bo poszukiwacze aż do teraz nie dysponowali urządzeniami, które byłyby w stanie rufę namierzyć. Obiekt odnaleźli amerykańscy naukowcy wraz z żołnierzami US Navy. Miejsce spoczynku wraku wskazał im sonar. Ekipa poszukiwaczy wysłała  na dno zdalnie sterowany pojazd, któremu udało się sfilmować znalezisko. Zatopiona rufa jest miejscem spoczynku amerykańskich żołnierzy. Zostali oni uhonorowani przez poszukiwaczy. Niszczyciel z czasów II wojny światowej stracił rufę gdy wpłynął na japońską minę. Życie straciło 71 marynarzy, a 41 zostało rannych. Mimo utraty znacznej części kadłuba okręt udało się odholować i naprawić. Poszukiwania w rejonie wyspy Kiska są częścią projektu Recover. Jego celem jest odnalezienie tych wraków, które są miejscem spoczynku poległych amerykańskich żołnierzy.
Kwadratowy czy okrągły. Iluzja, która szturmem podbija internet

Kwadratowy czy okrągły. Iluzja, która szturmem podbija internet

Ciekawostki
Użytkownicy z całego świata zadają sobie pytanie: czy ten kubek jest okrągły, czy może raczej kwadratowy? Iluzja optyczna na pewno robi duże wrażenie. W rzeczywistości kubek nie jest ani okrągły ani kwadratowy. Jego kształt został opracowany tak, aby pod pewnym kątem wyglądał jakby był okrągły, a pod innym jak kwadratowy. Iluzję tę wymyślił w 2016 r. dr Kokichi Sugihara z Japonii. Nazwał ją "iluzją dwuznacznego cylindra". Jak to działa? Trójwymiarowy kształt przedmiotów tworzymy na podstawie dwuwymiarowego obrazu. Kiedy przenosimy kształty przestrzenne na płaszczyznę, tracimy część informacji. Mózg sam musi sobie je dodać, ale wtedy czasem popełnia błędy i nie oddaje faktycznie tego, co widzą oczy. W przypadku iluzji stworzonej przed naukowca z Japonii, cylindry mają kwasratowy przekrój i zaokrąglone rogi. Nie widać tego, bo ich górna krawędź nie jest przekrojem prostym. Została bowiem wyprofilowana - dwa boki są lekko wypukłe, a dwa wklęsłe. Dwuznaczny cylinder zajął zaszczytne drugie miejsce w konkursie na "Iluzję roku 2016".
Starożytny wrak. Odkryty po przeskanowaniu dna

Starożytny wrak. Odkryty po przeskanowaniu dna

Ciekawostki
U wybrzeży Sewastopola, u ujścia Zatoki Bałakławskiej, spoczywa rzymski statek handlowy. Zdaniem ekspertów, ma ok. 2000 lat. Odnaleziono go dzięki sonarowi, który przeskanował dno. - To bardzo ciekawy obiekt. Od kiedy nurkujemy i jesteśmy częścią tej ekspedycji, to najciekawszy moment naszych karier. Eksplorowanie nieznanego obiektu, którego nie widział jeszcze nikt inny to wielka rzecz. Nie tylko dla nas, ale i dla historii - mówi nurek, Paweł Łapszyn, członek ekspedycji Neptun. Uczestnicy ekspedycji i naukowcy liczą, że uda im się zebrać pieniądze na dokładniejsze badania w przyszłym roku. - Mimo że statek leży blisko wejścia do Zatoki Bałakławskiej, nikt wcześniej go nie znalazł. Warunki do nurkowania są tam bardzo trudne. Po pierwsze wrak spoczywa na głębokości 85 metrów. Po drugie są tam potężne prądy, więc nie każdy nurek byłby w stanie tu dotrzeć. Zwłaszcza jeśli miałby wykonać jeszcze pewne zadania - tłumaczy Łapszyn.
"Tajemnicza" baza na Gobi. Kolejna teoria spiskowa

"Tajemnicza" baza na Gobi. Kolejna teoria spiskowa

Ciekawostki
Na pustyni Gobi odkryto kolejną "tajemniczą" bazę wojskową. W ciągu kilku dni powstało wiele hipotez, czym właściwie jest i do czego służyła ta intrygująca, promienista struktura. Eksperci jednak ostrzegają: wszystkie te hipotezy to teorie spiskowe. Zdaniem znawców, najbardziej "tajemnicze" w tych odkryciach jest to, że zabudowania są opuszczone i znajdują się na pustyni. Nic więcej. Nowe znalezisko znajduje się między Katmandu a Mongolią. Fani teorii spiskowych nadali mu już nazwę: Sektor 51. Naukowcy ostrzegają, że opuszczone bazy wojskowe znajdują się w wielu częściach świata i zadawanie pytań typu: czy chiński rząd o tym wie? - nie ma na celu wyjaśnienia niczego, a tylko wywołanie niezdrowych sensacji.
Sekret Rapa Nui. Wyspa zdradza zaskakujące szczegóły

Sekret Rapa Nui. Wyspa zdradza zaskakujące szczegóły

Ciekawostki
Historia Wyspy Wielkanocnej od lat owiana jest tajemnicą. Szczególnie jeśli chodzi o losy Rapa Nui - mieszkańców wyspy. Przez lata uważało się, że zepchnięcie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej na skraj wyginięcia było spowodowane wyczerpaniem naturalnych zasobów i ścięcie wszystkich drzew. Na skutek tych działań miało dojść do walk i kanibalizmu z powodu braku żywności. Teraz jednak eksperci znaleźli dowody, które świadczą o tym, że mieszkańcy wyspy żyli ze sobą w zgodzie i współpracowali. Tymi dowodami są narzędzia, których używano do tworzenia Moai - monolitycznych, kamiennych posągów. Zdaniem ekspertów, cały proces, dzięki któremu powstały Moai, świadczy o tym, że Rapa Nui byli wysoko rozwiniętym i dobrze zorganizowanym społeczeństwem. Wersji o głodzie i kanibalizmie, który miał doprowadzić do wyginięcia mieszkańców zaprzecza fakt, że uprawiali oni ziemię. Także wycięcie drzew i brak możliwości budowania łodzi nie pozbawił Rapa Nui żywności. Znawcy skłaniają się teraz do wersji, że mieszkańcy padli ofiarą kolonistów i handlarzy niewolnikami.
Darwin się pomylił. Zwierzęta na Ziemi pojawiły się wcześniej

Darwin się pomylił. Zwierzęta na Ziemi pojawiły się wcześniej

Ciekawostki
Angielski badacz Charles Darwin 150 lat temu opublikował swoją pracę "O powstawaniu gatunków". Jego twierdzenia dotyczące ewolucji opisują, jaki sposób formy życia rozwijały się na Ziemi. Badania pokazują jednak, że niektóre z twierdzeń wymagają zmiany. Najnowsze odkrycia sugerują, że królestwo zwierząt powstało na Ziemi wcześniej, niż sądzono. Według ekspertów zwierzęta pojawiły się na Ziemi około 571 mln lat temu, 30 mln lat wcześniej, niż sądzono.
Najmniejszy złodziej świata. Zwinął diament

Najmniejszy złodziej świata. Zwinął diament

Ciekawostki
Nowojorski jubiler w swoim sklepie przyłapał na gorącym uczynku bardzo nietypowego złodzieja. Była nim mrówka, która dźwigała jeden z diamentów. Jubiler nie pozwolił jej jednak odejść za daleko. Nie wiadomo ile karatów liczył diament, ale pewne jest, że mrówka jest w stanie unieść ciężar od 5 do 20 razy większy, niż sama waży.
"Żywa skamieniałość". Ryba, której nikt nie miał prawa spotkać

"Żywa skamieniałość". Ryba, której nikt nie miał prawa spotkać

Ciekawostki
Latimeria to niezwykła ryba. Po pierwsze jest drapieżnikiem. Po drugie, przez lata sądzono, że... wymarła ponad 60 mln lat temu. Uważano tak aż do 1938 roku, kiedy to ryba zaplątała się w sieci u wyjścia rzeki Chalumna do Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki. Okaz kupiła od rybaków Marjorie Courtenay-Latimer – kustosz muzeum miejskiego w East London. Naszkicowała rybę i wysłała rysunek prof. J.L.B. Smithowi, który oświadczył: byłbym mniej zdziwiony, gdybym spotkał na ulicy żywego dinozaura. Latimeria mierzyła półtora metra długości, miała grube łuski i dziwne płetwy i trójdzielny ogon. Ryby mieszkają na głębokościach od 150 do 700 m nad skalistym dnem i w jakiniach wulkanicznego pochodzenia. Nikt nie wie, ile latimerii żyje dziś na świecie, może ledwie tysiąc, a może 10 tys. Nurkowie po raz pierwszy zrobili zdjęcia tych ryb w 2000 roku.
Szwajcarskie miasteczko zalane błotem. Nagranie świadka

Szwajcarskie miasteczko zalane błotem. Nagranie świadka

Ciekawostki
Wielka masa błota spłynęła z gór w gminie Chamoson w Szwajcarii. Najbardziej ucierpiało miasteczko Grugnay. Świadkowie nagrywali wideo, na których widać, jak błoto spływa na drogi i obok domów. Lawiny są skutkiem silnych ulew, które nawiedziły region we wtorek. Nie ma doniesień o rannych.
Wypadli przez krowy. Nagranie policji

Wypadli przez krowy. Nagranie policji

Ciekawostki
Dwoje złodziei wpadło w ręce policji po tym, jak pogoniło ich stado krów. Przestępcy uciekali policji po tym, jak rozbili skradziony samochód. Zaczęli biec przez pole, na którym wypasały się krowy. Na nagraniu widać, jak w pewnym momencie zwierzęta zaczynają gonić jednego z intruzów. Scena rozegrała się na Florydzie. Została sfilmowana z helikoptera policji z hrabstwa Seminole.
Atak żarłacza. Wyskoczył z wody, by chwycić człowieka

Atak żarłacza. Wyskoczył z wody, by chwycić człowieka

Ciekawostki
Pracownicy Atlantic White Shark Conservancy nagrali wideo, jak rekin próbuje złapać człowieka stojącego na rodzaju wybiegu na łodzi. Nagranie powstało u wybrzeży półwyspu Cape Cod. "Podczas wyjazdów badawczych widzieliśmy i słyszeliśmy od rybaków i żeglarzy o atakach rekinów. Takie incydenty są rzadkie, ale to wideo jest dowodem, że z pewnością się zdarzają" - napisali pod opublikowanym wideo pracownicy organizacji. Jak dodali, ten przykład jest przestrogą, że będą na wodzie nigdy nie należy tracić czujności. Atlantic White Shark Conservancy to organizacja, która zajmuje się podnoszeniem świadomości i propagowaniem potrzeby ochrony żarłaczy białych. Żarłacz biały, zwany także rekinem ludojadem jest jednym  z największych rekinów drapieżnych. To agresywny gatunek, potencjalnie niebezpieczny dla człowieka.
Policjanci i strażacy uratowali orła z Zalewu Wiślanego

Policjanci i strażacy uratowali orła z Zalewu Wiślanego

Ciekawostki
Policyjni wodniacy z Fromborka i strażacy ochotnicy z Braniewa przeprowadzili wspólnie akcję ratunkową przemoczonego orła. Miała ona miejsce w sobotę podczas regat na Zalewie Wiślanym. Policjanci zajmowali się zabezpieczaniem imprezy, kiedy otrzymali zgłoszenie o orle z trudem utrzymującym się na wodzie. Okazało się, że faktycznie ptak był tak przemoczony i osłabiony, że nie był w stanie wznieść się w powietrze. Policjanci poprosili o wsparcie strażaków i wspólnie, przy pomocy koca, wyciągnęli orła z wody. Już na brzegu ptak wysechł, a chwilę później odleciał.
Pożar odsłonił znak z czasów II wojny światowej

Pożar odsłonił znak z czasów II wojny światowej

Ciekawostki
Pożar na wzgórzu Bray Head w Irlandii odsłonił wojskowe oznaczenie terenu z czasów II wojny światowej. Dzięki napisowi piloci samolotów wiedzieli, że wlatują właśnie w przestrzeń powietrzną neutralnego państwa. "EIRE" w języku irlandzkim oznacza bowiem Irlandię. Służby poinformowały, że podobne znaki widziano już na zachodnim wybrzeżu wyspy, ale na wschodzie są rzadkim widokiem. Napis dostrzegł oddział irlandzkiej policji, który przelatywał nad wzgórzem obserwując obszar, który parę dni wcześniej strawił pożar.
Obserwowali walenia. Nagle wyskoczył tuż przed nimi

Obserwowali walenia. Nagle wyskoczył tuż przed nimi

Ciekawostki
Grupa turystów, która wybrała się na obserwację waleni w pobliżu Port Macquarie w Australii, na zawsze zapamięta tę wyprawę. Daleko od ich łodzi, w oceanicznych wodach, zauważyli humbaka. Kilka minut później, kiedy wydawało się już, że zwierzę odpłynęło, waleń wyskoczył z wody tuż przed nimi. Niezwykły moment udało się uwiecznić na nagraniu jednemu z turystów.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 34następne