Ciekawostki

... więcej »
"Ośmiornice pochodzą z kosmosu". Absurdalna teoria naukowców

"Ośmiornice pochodzą z kosmosu". Absurdalna teoria naukowców

Ciekawostki
Co jakiś czas pojawiają się teorie, według których ośmiornice są... istotami o pozaziemskim pochodzeniu. Naukowcy bez powodzenia próbują udowodnić swoje sensacyjne tezy. "Progress in Biophysics and Molecular Biology" to nowa praca naukowa na ten temat. W dokumencie pojawiły się opinie 33 badaczy, m.in. matematyka, fizyka czy astronoma. Nie ma tam jednak opinii ani jednego zoologa. Autorzy pracy twierdzą, że przez eksplozję kambryjską sprzed 500 mln lat temu, na Ziemi pojawiły się nietypowe zwierzęta. "Ewolucja od kałamarnicy do ośmiornicy jest też zgodna z zestawem genów  od wirusów pozaziemskich" - twierdzą badacze. Ich druga teoria zakłada, że zamrożone jaja kałamarnic przybyły do nas... na kometach. Co na to zoolodzy? Odpowiadają krótko: Nie. Ośmiornice nie są kosmitami.
Były chirug obala plotki na temat słynnych kompozytorów

Były chirug obala plotki na temat słynnych kompozytorów

Ciekawostki
Dr Jonathan Noble, naukowiec londyńskiego Royal College of Surgeons i wielbiciel muzyki klasycznej, postanowił oczyścić Wolfganga Amadeusza Mozarta z zarzutów, że kompozytor był... alkoholikiem. Przeanalizował w tym celu listy, dzienniki i istniejącą dokumentację medyczną i stwierdził, że wielu biografów, kompletnie je zignorowała. Problem dotyczy nie tylko Mozarta i nie tylko posądzeń o nadużywanie alkoholu. Noble wziął pod lupę zdrowie aż 70 słynnych kompozytorów. Były chirurg odkrył na przykład, że Benjamin Britten (uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku) nie miał problemów z sercem związanych z chorowaniem na kiłę, a była to najprawdopodobniej wada wrodzona. Zarzut wobec Brittena powstał na podstawie pogłosek i słowach starszego lekarza, który w rzeczywistości z opieką nad muzykiem nie miał nic wspólnego. Jednym z argumentów Noble'a jest to, że gdyby m.in. Mozart był alkoholikiem, nie byłby w stanie napisać tak wielkich utworów.
Testowali sieć ciepłowniczą. Coś poszło nie tak

Testowali sieć ciepłowniczą. Coś poszło nie tak

Ciekawostki
Trzeba przyznać, że Rosjanie mają oryginalne pomysły na upewnienie się, czy coś działa czy nie. Ostatnio jeden z nich wykorzystano w Barnauł, sporym mieście położonym 250 km od Nowosybirska. Władze sieci ciepłowniczej postanowiły przeprowadzić testy ciśnieniowe w sieci. Miały wskazać jej słabe punkty. Na jednej z ulic rura musiała być na tyle nadwyrężona, że woda po prostu wybiła spod trawnika. Przez kilkadziesiąt sekund nic nie było widać. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Woda miała 40 st. Celsjusza, więc nikt się nie poparzył. 
Dziwna historia delfinów z Krymu. "Wolały śmierć"

Dziwna historia delfinów z Krymu. "Wolały śmierć"

Ciekawostki
- Wolały śmierć, niż służbę w szeregach najeźdźcy - mówi przedstawiciel rządu Ukrainy w Republice Autonomicznej Krymu, Borys Babin. Skomentował w ten sposób śmierć delfinów, które stacjonowały w jednostce wojskowej koło Sewastopola. Ale zacznijmy od początku. Wszytko zaczęło się jeszcze w czasach ZSRR. Wtedy zaczęto bojowe szkolenie delfinów. Po upadku Związku, zwierzęta przeszły w ręce Ukraińców. Ukraińska armia opiekowała się nimi aż do 2014 roku, kiedy to Rosja anektowała Krym. Zdaniem Babina Rosjanie źle opiekowali się delfinami, a one same podjęły strajk głodowy. Jak było dokładnie, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że te ssaki są wyjątkwo lojalne i inteligentne. Zdarzały się przypadki, że pozbawione opiekuna, do którego są przywiązane, przestawały oddychać.
Kawa może wkrótce stać się towarem luksusowym

Kawa może wkrótce stać się towarem luksusowym

Ciekawostki
Już niedługo kubek pysznej kawy może nie być codziennością, a czymś bardzo ekskluzywnym. Wszystko za sprawą żyjących w glebie mikroskopijnych nicieni, które zjadają korzenie kawowców. Zaatakowane przez pasożyta rośliny są osłabione i wydają o wiele mniejsze plony niż te zdrowe. Oznacza to, że udane zbiory kawy są zagrożone. Zwłaszcza że naukowcy zbadali próbki gleby z plantacji na całym świecie i są przerażeni liczbą pasożytów.
Wyjątkowy gatunek kleszcza. Powoduje alergię na mięso

Wyjątkowy gatunek kleszcza. Powoduje alergię na mięso

Ciekawostki
Świąd skóry, skurcze żołądka, trudności w oddychaniu a nawet śmierć - to możliwe efekty po ugryzieniu przez tego kleszcza. "Amblyomma americanum" to rzadka rasa nazywana kleszczem Lone Star, a potocznie "odwróconym zombie". Kleszcz ten występuje na wschodzie Stanów Zjednoczonych i w Meksyku, ale zakażenia wykryto np. w Szwecji. Jego ugryzienie skutkuje alergią na czerwone mięso.
Pies bohater. Uratował drugiego psa przed utonięciem w basenie

Pies bohater. Uratował drugiego psa przed utonięciem w basenie

Ciekawostki
"Remus zobaczył, że jego przyjaciel Smokey topi się w basenie. Pies nie wahał się i wskoczył do wody na ratunek" - tak wydarzenia opisała Laurie Sorsen Becerra, której psy często bawiły się wokół przydomowego basenu. Nieświadoma właścicielka psów była w tym czasie w środku domu. O bohaterskim czynie swojego pupila dowiedziała się z nagrania monitoringu.
Nagrywali jak zjadają chronione gatunki zwierząt. Trafili do aresztu

Nagrywali jak zjadają chronione gatunki zwierząt. Trafili do aresztu

Ciekawostki
Ah Lin Tuch i jej mąż Phoun Raty chcieli zarabiać jako Youtuberzy. Założyli survivalowy kanał, gdzie nagrywają, jak przygotowują posiłki z nietypowych zwierząt. W menu małżeństwa znalazły się m.in. żaby, płaszczki, jaszczurki, kobra królewska czy rekin. Widzowie kanału zgłosili parę władzom, po tym jak okazało się, że wśród ich "dzikiego menu" są też gatunki zwierząt pod ochroną. Mowa m.in. o taraju, czyli kotku cętkowanym, jaszczurkach oraz kilku gatunkach ptaków pod ochroną. Sprawą zainteresowało się kambodżańskie Ministerstwo Środowiska. Do czasu wyjaśnienia sprawy, para pozostanie w areszcie.
Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

Ciekawostki
W Grenlandii na próbkach lodu wykryto zanieczyszczenia, za które odpowiadają starożytni Rzymianie. Chodzi o pozyskiwanie ołowiu i srebra. Przez lata pyły i cząsteczki unoszące się w powietrzu zaczęły odkładać się w kolejnych warstwach lodu. O szkodliwej dla środowiska działalności antycznych Rzymian badacze wiedzą od lat 90. XX wieku. Dziś naukowcy są w stanie powiązać skład poszczególnych warstw lodu z konkretnymi wydarzeniami z okresu Cesarstwa Rzymskiego.
O psie, który okazał się niedźwiedziem

O psie, który okazał się niedźwiedziem

Ciekawostki
Chinka, Su Yun w 2016 roku przygarnęła do domu szczeniaka. Była przekonana, że jej rodzina uratowała mastifa tybetańskiego. Popularna w Chinach rasa jest uważana za najdroższe psy świata. Zwierzę o ponad przeciętnym apetycie żyło z rodziną dwa lata. Codziennie było myte i karmione dwoma wiadrami makaronu i pudłem owoców. Wygląd i waga "psa" zaniepokoiła rodzinę, kiedy zwierzę zaczęło… chodzić na dwóch łapach. Rodzina zwróciła się o pomoc do specjalistów od dzikich zwierząt. Okazało się, że pupil rodziny nie jest mastifem tybetańskim, a czarnym niedźwiedziem himalajskim, który jest zagrożonym gatunkiem. Zwierzę przetransportowano do Yunnan Wildlife Rescue Center.
Obłoki pary na Europie. Naukowcy potwierdzili swoje informacje

Obłoki pary na Europie. Naukowcy potwierdzili swoje informacje

Ciekawostki
Na Europie, księżycu Jowisza, jest woda. Mało tego, z jego powierzchni od czasu do czasu tryskają wielkie obłoki pary. Pierwszy raz zauważył je kosmiczny Teleskop Hubble’a. Były na zdjęciach Europy z 2012, 2014 i 2016 roku. Teraz naukowcom z NASA udało się potwierdzić, że na zdjęciach są na pewno obłoki pary, a nie np. błąd techniczny. Wiemy to dzięki danym zebranym przez sondę Galileo w 1997 r, ponad 20 lat temu. Wtedy sonda przeleciała przez taki obłok. Dlaczego to ważne odkrycie? Skorupa Europy to 20 km warstwa lodu. To, że na powierzchnię wydobywa się para oznacza, że będzie można ją zbadać. Tam gdzie jest woda, tam może też być życie. Być może kryje się ono właśnie w głębiach oceanu na Europie. Dokładne zbadanie księżyca będzie zadaniem sondy Clipper. NASA planuje wysłanie jej w kosmos w 2022 roku.
Wyszli z auta na safari. Na skutki nie trzeba było długo czekać

Wyszli z auta na safari. Na skutki nie trzeba było długo czekać

Ciekawostki
Pewna rodzina wybrała się na wycieczkę po parku safari Beekse Bergen na południu Holandii. W pewnym momencie, ku zdziwieniu osób, które są autorami nagrania, rodzina wyszła z samochodu. Przepakowali się i wykorzystali chwilę, by przyjrzeć się leżącym kilka metrów dalej... gepardom. Koty nie zareagowały i turyści pojechali dalej. Najwyraźniej brakowało im emocji, bo postanowili wyjść z auta raz jeszcze kawałek dalej. Wtedy zwierzęta nie były już tak obojętne. Zaczęły gonić rodzinę. Rodzicom z dzieckiem udało się wrócić do samochodu. Tym razem nikomu nic się nie stało, mimo że popis braku wyobraźni robi wrażenie.
W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

Ciekawostki
Szczątki konia, który padł w wyniku katastrofy w Pompejach, odnaleźli właśnie włoscy naukowcy. To pierwsze tego rodzaju znalezisko. Odkrycia dokonano w tunelach wykopanych przez złodziei, którzy poszukują na terenie starożytnego miasta wartościowych przedmiotów. Te nielegalne wykopaliska to zmora muzeum w Pompejach. Ten, w którym odnaleziono szczątki konia przejęli karabinierzy. Wtedy wkroczyli archeolodzy.
Nowatorska terapia może zdetronizować Viagrę

Nowatorska terapia może zdetronizować Viagrę

Ciekawostki
Opracowana w duńskim instytucie terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych może pomóc mężczyznom borykającym się z problemami z potencją. Pierwsze badania na ludzach wykazują rówież inny, ciekawy efekt uboczny. 
Prześwietlili kamienne płyty. Ukazały się okrutne sceny

Prześwietlili kamienne płyty. Ukazały się okrutne sceny

Ciekawostki
Odcięte głowy, rzymski orzeł z krwawymi szponami. M.in. takie sceny, w żywych kolorach, mogli oglądać Szkoci w II w. n.e. Brutalne murale były wymalowane na Wale Antonina: sięgającej najdalej w głąb wyspy rzymskiej fortyfikacji. Naukowcy odkryli je dzięki gruntownemu badaniu tablic dystansowych. Prześwietlili bowiem kamienne płyty i okazało się, że są na nich resztki farby. Malunki miały odstraszać "barbarzyńców". Mimo że sceny były wyjątkowo okrutne, to Rzymianom dały niewiele. Legiony wycofały się z Wału Antonina 8 lat po jego ukończeniu.
Zagadka rozwiązana. Wiadomo, dlaczego Wieża w Pizie jeszcze nie runęła

Zagadka rozwiązana. Wiadomo, dlaczego Wieża w Pizie jeszcze nie runęła

Ciekawostki
Budowano ją przez prawie 200 lat, a już na samym początku zaczęła się przekrzywiać. I tak już trwa w pochylonej pozycji od ponad 800 lat. Mowa oczywiście o Krzywej Wieży w Pizie. Siedem lat temu zakończyły się wieloletnie prace konserwacyjne i te, które miały wzmocnić fundamenty budowli, by ta jeszcze bardziej się nie przechyliła. Inną grupę inżynierów intrygowało jednak to, jakim cudem Wieża w ogóle jeszcze stoi. Zwłaszcza że przetrwała co najmniej 4 silne trzęsienia ziemi. Przedstawiamy wyniki prac naukowców.
WP Express [cały odcinek]

WP Express [cały odcinek]

Wydanie: 14 maja 2018
Świat konsumentów bywa skomplikowany - my pokażemy widzom, jak się po nim poruszać. Lifestyle, nowe technologie, kultura a także tematy ważne dla milionów Polaków - to wszystko w programie WP Express.
Foliówka na dnie Rowu Mariańskiego

Foliówka na dnie Rowu Mariańskiego

Ciekawostki
Ludzkość ma wybitne umiejętności. Wielka Rafa Koralowa jest na skraju wymarcia, a teraz, jak poinformowali Japończycy, śmieci można znaleźć nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Agencja JAMSTEC opublikowała zdjęcie, na którym widać worek foliowy na głębokości ponad 10 tys. metrów pod poziomem morza. Najgorzej jest w zachodnio-północnej części Oceanu Spokojnego. Na każdy kilometr kwadratowy dna morskiego Pacyfiku przypada 335 sztuk odpadów.
Niewiarygodne, ile pyłu jest w drzewie

Niewiarygodne, ile pyłu jest w drzewie

Ciekawostki
Jennifer Henderson nie wierzyła swojemu mężowi jak bardzo może pylić drzewo. Postanowił jej to udowodnić. Wsiadł do koparki i lekko uderzył nią w pień. Kobieta wszystko nagrywała, a widok był po prostu zdumiewający. Nagranie państwa Henderson z Millville w stanie New Jersey zostało opublikowane na Facebooku. Obejrzane zostało już ponad 3 miliony razy i udostępnione blisko 100 tysięcy razy.
Pies wjechał w sklep

Pies wjechał w sklep

Ciekawostki
Widok taranowanych przez samochody witryn różnych sklepów i tym podobnych to nie taki rzadki widok. Tym razem sprawa jest naprawdę ciekawa. Za kierownicą trójkołowej ciężarówki siedział bowiem... pies. Zwierzę zostało samo w pojeździe i najprawdopodobniej niechcący wcisnął gaz. Do wypadku doszło w chińskim Taixing w prowincji Jiangsu. Ani pies, ani nikt w sklepie nie ucierpiał.
Najstarszy przykład wirusa zapalenia wątroby. Odkryty "przy okazji"

Najstarszy przykład wirusa zapalenia wątroby. Odkryty "przy okazji"

Ciekawostki
Naukowcy odkryli najstarszy jak do tej pory przykład wirusa zapalenia wątroby typu B. Stało się to przy okazji prowadzonych na wielką skalę badań, które mają na celu stworzenie nowej genetycznej mapy migracji ludzi w całej Eurazji. Eksperci pod wodzą genetyka, profesora Eske Willersleva, sprawdzili szczątki ponad 300 ludzi żyjących od 1,5 tys. do 4,5 tys. lat temu. Okazało się, że 25 z nich było zakażonych wymarłymi już szczepami HBV. Obecnie ok. 257 mln ludzi na świecie ma wirusa zapalenia wątroby typu B. W 2015 roku prawie milion osób zmarło w wyniku powikłań.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 28następne