Wiadomości

... więcej »
Prof. Środa bezlitośnie o Schetynie. Sikorski komentuje

Prof. Środa bezlitośnie o Schetynie. Sikorski komentuje

Tłit
Prof. Magdalena Środa skrytykowała Grzegorza Schetynę za listy KE do europarlamentu. Napisała o "idiotycznych wyborach", wskazując m.in. na "człowieka z puszczy", czyli W. Cimoszewicza. - Gdyby prof. Środa zamiast wypowiadać opinie o polityce, weszła do niej, to by się przekonała, że jest trudniejsza niż się wydaje z zewnątrz. Trzeba dokonywać bolesnych kompromisów, także kosztem kolegów - wartościowych, ciężko pracujących, znających się na UE - komentował Radosław Sikorski w programie "Tłit". - Schetyna zrobił, co do niego należało. Sklecił Koalicję Europejską, ludzi, którzy chcą, aby w Polsce była praworządność i aby miejsce Polski w UE było mocniejsze niż dzisiaj. To oczywiście oznacza, że nie wszyscy dostaną to, czego się spodziewali, ale takie kompromisy w trudnym momencie układania list nas nie dziwią - dodał, komentując tarcia o miejsca na listach.
Sikorski reaguje na wypowiedź Kaczyńskiego. Mocne słowa

Sikorski reaguje na wypowiedź Kaczyńskiego. Mocne słowa

Tłit
"Wara od naszych dzieci" - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Katowicach. Co na to Radosław Sikorski? - Nie wiedziałem, że Kaczyński ma dzieci, ale z historii pamiętam, że homoseksualiści byli jednymi z pierwszych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Kaczyński próbuje powtórzyć schemat z wyborów parlamentarnych - znaleźć grupę słabą, nastraszyć nią społeczeństwo - wtedy byli uchodźcy, teraz homoseksualiści - i na tym strachu jechać do wyborów. Dość parszywa metoda polityczna - komentował w programie "Tłit". - PiS próbuje zmieniać temat, bo nie ma żadnych koncepcji europejskich. W Europie jest na cenzurowanym. Próbuje wysłać do Europy ludzi, którzy nawet językami nie mówią - dodał.
Radosław Sikorski gościem programu "Tłit". Czekamy na Wasze pytania!

Radosław Sikorski gościem programu "Tłit". Czekamy na Wasze pytania!

Wiadomości
Radosław Sikorski to były minister w rządzie PiS, a dziś wielki przeciwnik Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego jednak startuje z jednej listy z byłymi członkami PZPR? Czy chęć odsunięcia PiS od władzy uświęca wszystkie środki? M.in. o to będziemy pytać Radosława Sikorskiego w programie "Tłit". Czekamy również na pytania od Państwa. Przesyłajcie je za pośrednictwem dziejesie.wp.pl. Obiecujemy, że te najciekawsze zadamy byłemu szefowi MSZ w naszym programie. Zapraszamy do oglądania w poniedziałek 18 marca o godz. 8:30 na WP.pl.
Awaryjne lądowanie boeinga. Relacja pasażera

Awaryjne lądowanie boeinga. Relacja pasażera

Wiadomości
Pozostawili nam do decyzji, czy chcemy czekać aż naprawią usterkę, czy wysiadamy - relacjonuje Wirtualnej Polsce Mike, który podróżował w piątek boeingiem z Frankfurtu do Warszawy. Samolot musiał awaryjnie lądować.
Kaczyński: wara od naszych dzieci. Ostra reakcja prezesa PiS na słowa wiceprezydenta Warszawy

Kaczyński: wara od naszych dzieci. Ostra reakcja prezesa PiS na słowa wiceprezydenta Warszawy

Wiadomości
- Dziś dziękuję za szczerość panu wiceprezydentowi Warszawy, który postawił sprawę jasno: nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację związków jednopłciowych, ich małżeństwa. Żeby miały prawo do tego, żeby adoptować dzieci. Otóż mówimy "nie". A w szczególności jeśli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - tymi mocnymi słowami Jarosław Kaczyński odniósł się do wywiadu Pawła Rabieja w "Dzienniku Gazecie Prawnej", w którym mówił o kwestii wprowadzenia związków partnerskich czy adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Okrzyknęli to miasto "najbardziej pijanym". Sprawdzamy, jaka jest prawda

Okrzyknęli to miasto "najbardziej pijanym". Sprawdzamy, jaka jest prawda

Wiadomości
W Żyrardowie padł ogólnopolski rekord. To właśnie w tym mieście odnotowano najwyższy wzrost sprzedaży alkoholu. Wartość zakupionych napojów wyskokowych w ubiegłym roku wzrosła tu aż o 10 procent. Władze miasta twierdzą, że ranking "pijanych miast" odbiega od rzeczywistości, część mieszkańców ma jednak swoje zdanie. Żyrardowianie mówią wprost: pijaków można tu spotkać wszędzie. Jak jest naprawdę? Sprawdził to reporter WP. Więcej w materiale wideo. 
„Franek, łowca bramek” do europarlamentu? Niech uczy się na błędach kolegi

„Franek, łowca bramek” do europarlamentu? Niech uczy się na błędach kolegi

Wydanie: 15 marca 2019
Platforma Obywatelska ogłosiła oficjalne listy do europarlamentu. W okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim „jedynką” został Tomasz Frankowski, były piłkarz reprezentacji Polski. Angażowanie przez partie polityczne sportowców na swoich listach wyborczych to dobrze znany mechanizm, choć nie zawsze skuteczny. Najlepiej świadczy o tym przypadek Macieja Żurawskiego, z którym Tomasz Frankowski grał w Wiśle Kraków. W drugiej części programu opowiemy o tym, jak zarobić milion dolarów, nie ruszając się z domu. Zapraszamy. 
Rosja rozmieszcza nowy system rakietowy w obwodzie kaliningradzkim

Rosja rozmieszcza nowy system rakietowy w obwodzie kaliningradzkim

Wiadomości
Rosja rozmieszcza nowe rakiety w sąsiedztwie granicy z Polską. Do obwodu kaliningradzkiego przetransportowano S-400 Triumf. To system rakiet przeciwlotniczych typu ziemia-powietrze. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że system może niszczyć cele powietrzne w odległości do 400 km. Pierwszy raz system S-400 Triumf wdrożono w armii w 2007 roku. Rosja nigdy nie użyła go bojowo. - Cóż, jest to broń odstraszająca. Istnieje możliwość użycia jej do celów naziemnych, ale tylko w odległości 30 km. Przeznaczona jest do niszczenia obiektów naruszających granicę państwa, a w szczególności terytorium Kaliningradu - mówi Witalij Semerenko, oficer armii rosyjskiej. Wcześniej wojsko testowało tę broń na szkoleniach bojowych.
Nieznane skutki katastrofy w Czarnobylu

Nieznane skutki katastrofy w Czarnobylu

Wiadomości
26 kwietnia 1986 roku to data która na trwale wpisała się w historię świata. Tego dnia miała miejsce katastrofa w elektorwni atomowej w Czarnobylu. W swojej nowej książce pt. "Czarnoby Instrukcja przetrwania", prof. Kate Brown z MIT, jako pierwsza opisuje,  jak poważne były jej skutki i jak ogromna była ich skala. Autorka kwestionuje obowiązującą narrację. Oficjalnie  z powodu radiacji zmarły 54 osoby. Brown uważa, że liczba ta może być dużo większa i sięgać setek tysięcy. 
Scheuring-Wielgus o deklaracji Schetyny: "niech to sobie wybije z głowy!"

Scheuring-Wielgus o deklaracji Schetyny: "niech to sobie wybije z głowy!"

Tłit
Grzegorz Schetyna zapowiedział, że pójdzie na czele Marszu Równości. - Niech sobie wybije z głowy pójście na czele jakiegokolwiek marszu! To marsze ludzi, a nie promowania swojej osoby. Jaki jest sens w tym, żeby się tam pokazywać, jak się nie było wcześniej na marszu przez kilkanaście lat? Nie wierzę, żeby w całej PO była taka chęć zmiany - komentowała Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". Na uwagę, że Andrzej Halicki mówi "tak" związkom partnerskim, dodała: "PO nie zrobiła wiele w tej kwestii. Ubolewam, że nie stanęli murem za Trzaskowskim, kiedy opublikował deklarację. Że się miotają. O związkach PO mówiła dwa razy. Za każdym razem tego nie zrobili". 
Joanna Scheuring-Wielgus ostro Andrzeju Dudzie

Joanna Scheuring-Wielgus ostro Andrzeju Dudzie

Tłit
Andrzej Duda zaapelował o merytoryczną i spokojną debatę w kampanii wyborczej. - Prezydent Duda tak powiedział? W mundurku zucha, w który się ubrał ostatnio? Każdy z nas apeluje, żeby debata publiczna była fair i merytoryczna. Prezydent Duda zapomniał, co sam mówi, w jaki sposób zwraca się do opozycji. Z przykrością muszę stwierdzić po raz kolejny, co zaraz zostanie mi wytknięte, ja nie traktuję poważnie naszego prezydenta. To mężczyzna w moim wieku. Nie wiem, jakie on książki czytał, kogo słuchał, kto był jego autorytetem... Kompletnie się różnimy w widzeniu świata - komentowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". 
Joanna Scheuring-Wielgus odpowiada Beacie Szydło. Cięta riposta

Joanna Scheuring-Wielgus odpowiada Beacie Szydło. Cięta riposta

Tłit
"Od 2015 r. wprowadziliśmy bardzo dużo programów społecznych. Naszym celem jest poprawa losu osób w najtrudniejszej sytuacji" - stwierdziła wicepremier. Co na to Scheuring-Wielgus? - Pani premier Szydło spływała Dunajcem, gdy w Sejmie na zimnych posadzkach protestowały osoby z niepełnosprawnościami. W bardzo trudnej sytuacji jest 280 tys. dorosłych. Te osoby dostają miesięcznie niecałe 900 zł na życie. Ciekawa jestem, czy pani premier wyżyłaby, gdyby dostawała tyle na swoje konto - mówiła w programie "Tłit". - "Piątka" Kaczyńskiego to zabieg marketingowy. Rok temu przedstawiciele rządu mówili protestującym w Sejmie, że budżet nie jest z gumy. Że nie można im tych pieniędzy dać, bo trzeba zabrać innym. To było kłamstwo. PiS manipuluje nastrojami społecznymi. Tam nie ma miłosierdzia i chęci pomocy komukolwiek - dodała posłanka.
WP Express - kopalnia miedzi

WP Express - kopalnia miedzi

Wydanie: 15 marca 2019
Jak w Polsce wydobywa się miedź. Reporter WP Express zjechał z górnikami pod ziemię i przekonał się na własne oczy.                                    
Joanna Scheuring-Wielgus o pedofilii w Kościele. Mówi o niszczeniu akt

Joanna Scheuring-Wielgus o pedofilii w Kościele. Mówi o niszczeniu akt

Tłit
- Jest bardzo ścisły sojusz Kościoła z obecnie rządzącą partią. Minister Ziobro nigdy nie zrobi żadnego kroku, który mógłby doprowadzić do wejścia do archiwów kościelnych i wyciągnięcia wszystkiego, co tam jest ukrywane. Boję się, że może być podobnie jak w Niemczech, że te archiwa zaczną być niszczone w polskich kościołach - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". - Do jesieni tylko kilka miesięcy. Jak PiS straci władzę, zrobię wszystko, aby powstała komisja - by zacząć się zajmować tą sprawą jak należy - dodała. Posłanka zdradziła, że od wielu miesięcy przy fundacji "Nie lękajcie się" trwają prace nad ustawą, która będzie zalążkiem powstania takiej komisji. - Przedstawimy ją na jesieni, być może wcześniej - zadeklarowała.
"Ludzie byli zdruzgotani". Scheuring-Wielgus o raporcie nt. pedofilii w Kościele

"Ludzie byli zdruzgotani". Scheuring-Wielgus o raporcie nt. pedofilii w Kościele

Tłit
- Ofiary, które współpracują z fundacją "Nie lękajcie się", poczuły się, jakby ktoś im napluł w twarz. Kościół nie pokazał współczucia, miłosierdzia, tego, że rozumie, co się w Kościele dzieje, tylko że dba tylko o siebie jako instytucję, że zwraca uwagę na sprawców, którym potrzebne jest miłosierdzie. Nie widzi problemu pedofilii u siebie, zwala ten problem, te przestępstwa na to, co się dzieje na świecie. Ludzie byli zdruzgotani tym, co usłyszeli - mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". - Kościół jest instytucją, korporacją, zakładem pracy. Nauczyli się przez wiele lat używać mechanizmów tuszowania i mówienia nieprawdy. Najbardziej przeraziło mnie kłamanie. Statystyki o 382 sprawcach i 625 ofiar są niemożliwe. Nigdy nie jest tak, że jeden ksiądz to jedna ofiara. Ofiar jest zawsze więcej - dodała.
Nagranie zamachowca z Nowej Zelandii

Nagranie zamachowca z Nowej Zelandii

Wiadomości
W mieście Christchurch w Nowej Zelandii uzbrojony mężczyzna wszedł do meczetu i zaczął strzelać do ludzi w środku.   Zamachowiec transmitował wszystko na żywo w internecie. Na filmie widać jak w pewnym momencie wychodzi z budynku, idzie doi samochodu, zmienia broń na inną i wraca na miejsce zbrodni. Po wszystkim odjeżdża. Wg informacji policji, mężczyzna zaatakował potem drugi meczet w mieście nieopodal. Zginęło 49 osób, a co najmniej 20 jest rannych. Premier Nowej Zelandii w oświadczeniu podała, że zamach planowały 4 osoby, 3 mężczyzn i jedna kobieta. Przed zamachem opublikowali oni w Internecie antyemigrancki i antymuzułmański manifest. Wszyscy zostali już zatrzymani przez policję. 
Szczelina na lodowcu szelfowym. Nagranie z satelity

Szczelina na lodowcu szelfowym. Nagranie z satelity

Wiadomości
Radar satelitarny Europejskiej Agencji Kosmicznej wykonał nagranie powiększającej się szczeliny przecinającej lodowiec szelfowy na Antarktydzie. Obrazy sugerują, że góra lodowa wielkości Londynu zostanie nieuchronnie oderwana. Brytyjskie Towarzystwo Antarktyczne zamknęło swoją stację badawczą Halley VI ze względu na obawy o bezpieczeństwo związane z pęknięciami lodu.  
Przypadkowe odkrycie wywołało poruszenie w NASA

Przypadkowe odkrycie wywołało poruszenie w NASA

Wiadomości
W każdym mieszkaniu znajdziemy miejsca, gdzie gromadzą się sterty kurzu. W kosmosie jest podobnie. Kosmiczny kurz nie gromadzi się jednak w rogach, a na orbitach planet. Kosmiczny kurz tworzą pokruszone resztki materii z czasów formowania się Układu Słonecznego, odłamki ze zderzeń asteroidów, czy okruszki komet. Orbita naszej planety także jest w ten sposób "zakurzona". Ostatnio odkryto nowy pierścień kosmicznego kurzu, który pokrywa się z orbitą Merkurego. Został on znaleziony przez przypadek. Naukowcy sądzili, że na orbicie Merkurego jest zbyt gorąco by mógł się tam gromadzić kosmiczny kurz. Kolejne odkrycie to źródło pierścienia kurzu na orbicie Wenus. Zdaniem naukowców z NASA jest nim grupa nigdy wcześniej nie zaobserwowanych asteroid krążących po orbicie razem z planetą. To przykład kosmicznego rezonansu.
Kwazary z początku Wszechświata

Kwazary z początku Wszechświata

Wiadomości
Japońscy astronomowie odkryli 83 kwazary zasilane przez supermasywne czarne dziury. Nowoodkryte obiekty pochodzą z czasów, gdy Wszechświat liczył sobie mniej niż 10% obecnego wieku. Szacowany wiek całego wszechświata to 13,8 miliarda lat. Zaobserwowane kwazary są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych.   Oznacza to, że dziś obserwujemy ich stan właśnie sprzed 13 miliardów lat. Wg odkrywców niezwykłe jest to, że tak masywne i gęste obiekty uformowały się niedługo po Wielkim Wybuchu. 
Moneta uratowała mu życie

Moneta uratowała mu życie

Wiadomości
Szeregowy John Tricket był jednym z żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. W kieszeni na piersi nosił on jednopensową monetę. Pewnego dnia niemiecka kula trafiła w sam jej środek. Moneta zatrzymała kulę i uratowała mu życie. Po latach niezwykły przedmiot odnalazła wnuczka żołnierza. Wg niej jej dziadek skłamał, kiedy zaciągał się do wojska. 
Stanowcza krytyka karty LGBT+ ze strony Konferencji Episkopatu Polski

Stanowcza krytyka karty LGBT+ ze strony Konferencji Episkopatu Polski

Wiadomości
- Mówi się o pedofilii w Kościele, stygmatyzuje go, a z drugiej strony mamy do czynienia z programem, który chciałby naruszyć intymność dzieci i to począwszy od 4 roku życia. Nie dziwmy się, że protesty ze stron środowisk rodzicielskich stają się coraz bardziej znaczące i Bogu dzięki, że tak to jest - mówił abp Marek Jędraszewski pytany o postanowienia karty LGBT+.