Ciekawostki

... więcej »
Kiedy wybuchnie III wojna światowa?

Kiedy wybuchnie III wojna światowa?

Ciekawostki
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to może czaka nas nawet 140 lat pokoju. Statystycy przeanalizowali ilość wojen w latach 1823-2003. Według ich analizy od zakończenia II wojny światowej, panuje względny pokój. W ciągu ostatnich 70 lat miało miejsce o wiele mniej konfliktów zbrojnych o dużej skali. Z danych wynika, że duża wojna wybucha co 12,8 lat. Jako duże, zostały sklasyfikowane konflikty, które przyniosły więcej niż 30000 ofiar. W latach poprzedzających I wojnę śiwatową średnia wynosiła 6,2 lata. W okresie od 1913 do 1945 wynosiła zaledwie 2,7 roku. To oczywiście powód do radości, jednak naukowcy tłumaczą, że to nic szczególnego. Aby móc wreszcie powiedzieć, że nauczyliśmy się obywać bez wojen, okres pokoju musiałby trwać jeszcze około 140 lat. Dlaczego aż tyle? Z danych wynika, że wojna o skali porównywalnej z II WŚ zdarza się średnio co 205 lat.  
Szczegółowe plany niemieckiej inwazji "Lew Morski". Po latach znalezione w szufladzie

Szczegółowe plany niemieckiej inwazji "Lew Morski". Po latach znalezione w szufladzie

Ciekawostki
Mapy ze szczegółami inwazji Niemiec na Wielką Brytanię podczas II wojny światowej trafiły na aukcję. Plany z zaznaczonymi na czerwono obiektami zdradzają cele akcji pod kryptonimem "Lew Morski". Mapy przeleżały dziesiątki lat w szufladzie pewnego mężczyzny w Anglii. Gdy zmarł, dokumenty przez przypadek znalazł jego wnuczek. Spadkobierca wyznał, że nie ma pojęcia, jakie powiązania z operacją mógł mieć jego dziadek. Według ekspertów wartość map to 600 funtów, czyli prawie 3 tys. zł. Plan inwazji na Wielką Brytanię powstał latem 1940 roku. Jednak już kilka miesięcy później nazistowscy dowódcy postanowili przełożyć akcję. Następnie Hitler uznał, że woli zaatakować Związek Radziecki niż Anglię. 13 lutego 1943 roku Fuhrer ostatecznie zrezygnował z inwazji.
Znaleźli cmentarz sprzed ponad 2 tys. lat. "To dopiero początek"

Znaleźli cmentarz sprzed ponad 2 tys. lat. "To dopiero początek"

Ciekawostki
W pobliżu miasta Al-Minja badacze odkryli starożytny cmentarz. Znajduje się w nim 40 sarkofagów i ponad 1000 rzeźb. Mumie zostały pochowane w kamiennych trumnach oddających kształt ciała. Na cmentarz archeolodzy trafili znajdując wisiorek w kształcie skarabeusza z hieroglificznym napisem "szczęśliwego Nowego Roku". Później odnaleźli resztę. Cmentarz liczy najprawdopodobniej 2,5 tys. lat. Według ekspertów, prace na miejscy potrwają ok. 5 lat, a dopiero później miejsce zostanie udostępnione turystom.
Powstały 20 tys. lat wcześniej niż malunki człowieka. "Osłupieliśmy"

Powstały 20 tys. lat wcześniej niż malunki człowieka. "Osłupieliśmy"

Ciekawostki
Twórcą najstarszych malowideł jaskiniowych nie jest homo sapiens, a neandertalczyk. Tak wynika z najnowszych badań archeologów w Hiszpanii. Według nich malowidła, które znaleźli w tamtejszych jaskiniach, pojawiły się 20 tys. lat wcześniej, niż mógł tego dokonać "człowiek myślący". Odkrycie zdecydowanie zmienia postrzeganie neandertalczyków. Zdaniem niektórych jest to wręcz "poważny przełom w dziedzinie ludzkiej ewolucji". - Myślę, że zdobyliśmy ostateczny dowód. Kiedy ustaliliśmy pierwszą datę powstania rysunków, osłupieliśmy - wyznał Alistair Pike, profesor archeologii z Uniwersytetu Southampton.
Kruk dzieli się jedzeniem z myszą

Kruk dzieli się jedzeniem z myszą

Ciekawostki
Jeden z internautów uchwycił nietypową scenę na parkingu. Kruk i mysz zainteresowały się leżąca tam bułką. Gryzoń wystraszył się i po chwili uciekł w krzaki. Ptak wyraźnie przejął się całą sytuacją i postanowił podzielić się z myszą jedzeniem. Doniósł jej w dziobie kawałek pieczywa, a ta, gdy odszedł na bezpieczną odległość, wyszła z kryjówki i zjadła.
Łatwopalne jezioro w Kanadzie

Łatwopalne jezioro w Kanadzie

Ciekawostki
W prowincji Alberta w Kanadzie znajduje się niezwykłe jezioro. To właściwie sztuczny zbiornik powstały w latach 70. po wybudowaniu tamy na pobliskiej rzece. Nosi nazwę Jezioro Abrahama. Jego wyjątkowość polega tym, że woda zamarza w nim taki sposób, że widać zamarznięte pęcherzyki. W ich środku nie znajduje się jednak powietrze a... metan. Ten łatwopalny gaz powstaje przez bakterie, które żyją w jeziorze i żywią się martwą materią organiczną, np. szczątkami zwierząt. Łatwopalność gazu to nie jedyne zagrożenie. Metan jest gazem cieplarnianym. Zatrzymuje ciepło 25 razy skuteczniej niż dwutlenek węgla. W niemal równym stopniu odpowiedzialne są za to bakterie i produkcja paliw kopalnych.
Wyjątkowy hotel dla miłośników piwa

Wyjątkowy hotel dla miłośników piwa

Ciekawostki
Szkocki browar BrewDog buduje hotel dla miłośników piwa. W każdym pokoju będzie znajdował się kran z piwem. Specjalny dozownik złocistego trunku pojawi się obok zwykłego kranu z wodą nawet pod prysznicem. Pensjonat powstaje na terenie browaru w Ellon koło Aberdeen. Będzie miał 26 pokojów z widokiem na warzelnie piwa. Dziś wielu fanów marki zwiedza browar, by zobaczyć, jak powstaje ich ulubiony napój. Firma postanowiła pójść za ciosem i zaoferować klientom noclegi. Każdy z gości zyska nielimitowany dostęp do złocistego trunku. Z kranów w pokojach poleje się PUNK IPA. Hotel ma zostać otwarty w pierwszej połowie 2019 roku. Cena noclegów na razie pozostaje tajemnic. 
Zamrażanie ludzi w latach sześćdziesiątych. Archiwalny film ukazujący całą procedurę

Zamrażanie ludzi w latach sześćdziesiątych. Archiwalny film ukazujący całą procedurę

Ciekawostki
Niesamowite nagranie z lat 60. ubiegłego wieku ujrzało światło dzienne. Na krótkim wideo widzimy naukowców z Towarzystwa Kriogenicznego z Phoenix w USA tworzących maszynę, dzięki której można zamrażać ludzkie ciała. W filmie modelka pokazuje nawet zakonserwowane ciało mężczyzny, który zmarł na raka. Wierzono bowiem, że w przyszłości będzie można go ożywić i uzdrowić. Mamy okazję obserwować też demonstrację przebiegu procesu zamrażania. Dokonuje się jej za pomocą ciekłego azotu. Od 1967 roku w sprawie krioniki niewiele się zmieniło. Takim zabiegom wciąż bliżej jest do fantazji niż rzeczywistości. Ludzie wciąż jednak decydują się na ten krok. Krioprezerwacja całego ciała w Phoenix kosztuje 200 tysięcy dolarów.
Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?
Dostępne tylko w Polsce

Theo Morell. Kim był nadworny lekarz Hitlera?

Ciekawostki
Jest 1941 rok. Adolf Hitler od lat ma najróżniejsze problemy zdrowotne. Cierpi na bezsenność, wrzody, wysypki. Miał polipy na strunach głosowych od ciągłych krzyków. Myślał, że to rak. Obawiał się śmierci, bo przecież jego rodzice zmarli młodo. Hitler wymagał więc opieki medycznej a tę zapewniał mu doktor Theodor Morell. Mężczyzna objął posadę "nadwornego lekarza" dzięki fotografowi Fuhrera, którego wyleczył z rzeżączki. Morell towarzyszył Hitlerowi we wszystkich kwaterach głównych a swoją posadę piastował do 22 kwietnia 1945 roku. Zausznicy Fuhrera nie lubili doktora. Mówili, że śmierdzi, nie myje się i nie można mu ufać. Hitler jednak mu ufał i na przykład na polecenie Morella na problem z zatokami brał... kokainę. - Ciało Hitlera było koktajlem z narkotyków reagujących ze sobą na dziwne sposoby, wywołując przy tym psychozy - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, spies and fakes". Inni znawcy tematu dodają, że to z pewnością był jeden z powodów, dlaczego Hitler tak często wpadał w złość. Z kolei przeniesienie się dowództwa nazistów do Wilczego Szańca było już dla wszystkich katorgą. Dla Fuhrera z powodu jego hipochondrii, a dla pozostałych z powodu wszystkich innych wad Hitlera, które w takim miejscu były widoczne jeszcze bardziej.
Najdziwniejsza ryba na świecie

Najdziwniejsza ryba na świecie

Ciekawostki
Niezwykłą "rybę z rękami" udało się odnaleźć naukowcom u wybrzeży Tasmanii. Zwierzę należy do gatunku z rodzaju żabnicokształtnych i jest zagrożona wyginięciem. Rybie "ręce" to w rzeczywistości płetwy piersiowe, przystosowane do życia tuż przy dnie. Czerwona ryba zamieszkuje dno morskie, a swoich "rąk" używa do pełzania po nim. Dotychczas znana była tylko jedna, licząca od 20 do 40 osobników kolonia tego gatunku. Naukowcy z Tasmanii odkryli kolejną. Wszystko dzięki nurkowi, który powiadomił ich, że widział zagrożoną rybę. Nowa kolonia oznacza, że populacja tego gatunku ryby może być nawet dwukrotnie większa niż sądzono. Ryba składa jaja na wodorostach, często ulegają one zniszczeniu przez łodzie i pływaków. Zagrożone są tez kłusownictwem. Często łapano je, aby żyły w akwariach. Nowa kolonia, może pomóc naukowcom stworzyć program ochrony i reintrodukcji gatunku.
Dopada cię czasem "kac gigant". Badacze: to wina ewolucji

Dopada cię czasem "kac gigant". Badacze: to wina ewolucji

Ciekawostki
Według najnowszych badań, kaca zawdzięczamy ewolucji. A dokładniej genowi odpowiedzialnemu za produkcje enzymu rozkładającego alkohol. W wyniku jego działania powstaje aldehyd octowy. To właśnie ten związek chemiczny powoduje, że czujemy się tak źle na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Przy niektórych wariantach genu produkcja enzymu jest tak skuteczna, że zapewnia nosicielowi tzw. kaca giganta. Po zbadaniu genomów 2500 osób z czterech różnych kontynentów, okazało się że właśnie ten wariant występuje co raz częściej. Nowy wariant genu pojawił się niezależnie w Afryce i w Azji około 10000 lat temu i od tamtej pory jest faworyzowany przez ewolucję. Dlaczego? Według naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii to właśnie kac miał się przyczynić do przetrwania naszego gatunku. Fatalne samopoczucie miałoby powstrzymywać ludzi przed uzależnieniem i zapiciem się na śmierć, tym samym znacząco zwiększyć reprodukcyjne szanse nosiciela. Ewolucja oczywiście ciągle trwa, możliwe więc, że problem nadmiernego picia alkoholu rozwiąże się sam w ciągu kolejnych 10000 lat. Kac u człowieka przyszłości może być tak dotkliwy, że skutecznie powstrzyma go od picia.
Naukowcy rozwiązali tajemnicę konstrukcji piramid sprzed 4,5 tys. lat

Naukowcy rozwiązali tajemnicę konstrukcji piramid sprzed 4,5 tys. lat

Ciekawostki
Naukowcy twierdzą, że rozwiązali tajemnicę położenia piramid w Gizie. Do ich precyzyjnego wymierzenia wykorzystywano jesienną równonoc. Cień rzucany na drewniany słup pomógł Egipcjanom wykreślać punkty tworzące mury piramidy. Być może ostatecznie rozwiązano tajemnice precyzyjnej konstrukcji sprzed 4,5 tysiąca lat. Używając drewnianego pręta, Egipcjanie przez cały dzień śledzili przesuwające się słońce, by narysować idealne linie biegnące ze wschodu na zachód. Cień w dniu równonocy pozwalał na precyzyjne wymierzenie linii. Naukowcy przeprowadzili własne badania, które potwierdziły te teorie. Wyznaczali oni linię za cieniem słońca od 22 września 2016 r. - pierwszego dnia jesiennej równonocy w 2016 r. Powstała seria punktów tworząca prawie idealną linię wschód-zachód. A jak Egipcjanie wyliczali równonoc? Odliczali 91 dni po letnim przesileniu. Naukowcy podkreślają, że Egipcjanie mogli zastosować jeszcze inne metody dotyczące położenia słońca lub gwiazd w celu wyrównania budowanych piramid.
Sztuczne wyspy w Dubaju. Nowy projekt to czysty luksus

Sztuczne wyspy w Dubaju. Nowy projekt to czysty luksus

Ciekawostki
The World to archipelag 300 sztucznych wysp u wybrzeży Dubaju. W związku z kryzysem finansowym sprzed 10 lat, większość inwestycji mocno wyhamowała lub została całkowicie przerwana. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej deweloperzy snują nowe wizje zagospodarowania terenu. Projekt nazywa się "Heart of Europe" i będzie składał się z 6 wysp. Znajdzie się na nich 14 luksusowych hoteli, w tym dwa 7-gwiazdkowe. Dla osób chcących mieć własne lokum, powstaną luksusowe wille, których dolna kondygnacja będzie znajdować się poniżej poziomu wody.
Ukryty obraz pod dziełem Picassa

Ukryty obraz pod dziełem Picassa

Ciekawostki
Pod dziełem "Klęczący żebrak" pędzla Pabla Picassa naukowcy odkryli inny obraz nieznanego malarza. Eksperci ocenili, że odkrycie daje bezprecedensowy wgląd w proces twórczy Hiszpana. Wszystko zaczęło się od tego, że gdy "Klęczący żebrak" trafił do Art Gallery of Ontario - najważniejszej galerii w Kanadzie - znawcy dostrzegli na płótnie nietypową strukturę sugerującą, że pod obrazem znajduje się inna kompozycja. Specjaliści z Chicago i Waszyngtonu przeprowadzili więc spektroskopię obrazowania odbiciowego i obrazowanie metodą fluoroscencji rentgenowskiej. Wtedy spod "Klęczącego żebraka" zaczęły wyłaniać się wcześniejsze kompozycjeWśród nich jest pejzaż nieznanego twórcy i widać etapy pracy samego Picassa. Między innymi to, że zanim praca uzyskała swój ostateczny kształt, postać na obrazie to kobieta z jakimś przedmiotem w prawej ręce. Zdaniem jednego z badaczy, wiele lat później, Picasso namalował podobny w pewnych szczegółach obraz swojej kochanki, Dory Maar.
Kot zaczepiał owcę w zagrodzie. Nieoczekiwany finał zabawy

Kot zaczepiał owcę w zagrodzie. Nieoczekiwany finał zabawy

Ciekawostki
Czarny kot wszedł do zagrody. Wyraźnie chciał podroczyć się z owcą. Zaczepiał ją, wystawiał pazury, szczerzył kły i uderzał łapkami w głowę. Większa koleżanka najwyraźniej była coraz bardziej zirytowana zachowaniem małego drapieżnika. Szybko znalazła niezawodny sposób na pozbycie się natręta.
Willa Michała Anioła na sprzedaż

Willa Michała Anioła na sprzedaż

Ciekawostki
Rezydencja Michała Anioła w Toskanii została wystawiona na sprzedaż. Można kupić ją za 7,5 mln euro, czyli ok. 30 milionów złotych. Kamienna posiadłość znajduje się w w krainie Chianti, między Sieną a Florencją. Artysta kupił dom w 1549 roku po namalowaniu fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Wówczas zapłacił za niego 2281 florenów. To odpowiednik dzisiejszych 280 tys. euro. Przez kolejne trzy wieki w pięknej willi mieszkali przedstawiciele jego rodu. Obecnie dom jest w rękach prywatnego właściciela, który zdecydował się go sprzedać. Wnętrze domu skrywa 10 sypialni. Zachowały się w nich meble z epoki. Nowy właściciel będzie miał do dyspozycji także ogród, winnicę i gaj oliwny. 
Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Ciekawostki
Tysiącletnie, "zaginione", miasto piramid zostało odnalezione w sercu Meksyku. Odkrycia dokonano za pomocą laserów. Wiązki wysyłano z samolotu i mierzono odbite impulsy. W ten sposób powstała mapa. Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, piramidy były zbudowane tak gęsto, że przypominają współczesny Manhattan. Miasto nazywało się Angamuco i zostało zbudowane przez grupę etniczną o nazwie Purepecha. Ich państwo było jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki.- Pomyśleć, że to masywne miasto istniało w sercu Meksyku przez cały czas i nikt o tym nie wiedział. To coś niesamowitego - mówi Chris Fisher, profesor antropologii na CSU. Według naukowców miasto miało powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych i mieszkało w nim około 100 tysięcy osób. Zdaniem ekspertów znalezisko pomoże lepiej zrozumieć historię regionu, migracje ludności a nawet wczesne zmiany klimatu.
Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera
Dostępne tylko w Polsce

Berghof - historia niezwykłej kwatery głównej Hitlera

Ciekawostki
W 1936 roku Adolf Hitler świętował wkroczenie do Nadrenii, ale ma kolejne plany. Jednym z nich jest rozbudowa swojej rezydencji - Berghof. Skromna, alpejska chata ma się stać jego kwaterą główną. Miejscem, które będzie porażało gości swoim majestatem. Przebudowa pochłonęła, w przeliczeniu, prawie 1,5 miliarda złotych. - Postawił sobie średniowieczny dwór - mówi Guy Walters, autor książki "Nazis, Spies and Fakes". Sąsiedzi szybko przekonali się, że pracom nie warto stawać na przeszkodzie. - Pewien fotograf skarżył się, że podczas budowy zburzono jego studio. Za karę został wysłany na dwa lata do obozu Dachau - opowiada Walters. Berghof urządzała projektantka wnętrz - Gerdi Trost. To ona przekonała Hitlera, by nie umieszczać w rezydencji nazistowskich dekoracji. Do czego jeszcze namówiła Fuhrera? Oto niezwykła historia budynku, z którego został tylko skrawek fundamentu.
Co się stanie, gdy skleisz 42 tysiące zapałek

Co się stanie, gdy skleisz 42 tysiące zapałek

Ciekawostki
Co się stanie jeśli zaczniesz sklejać zapałki razem? Ponieważ ich główki są szersze niż drewniana część, zaczną formować kulę. Pewien Amerykanin postanowił sprawdzić, ile zużyje zapałek do zrobienia idealnej kuli. Po miesiącach pracy okazało się, że wykorzystał ich aż 42 tysiące. Na koniec uznał, że puści konstrukcję z dymem. Efektowne?
Najbardziej pechowi włamywacze świata

Najbardziej pechowi włamywacze świata

Ciekawostki
- Gdyby wszyscy włamywacze tacy byli, to nie mielibyśmy nadgodzin w pracy - w taki sposób Szanghajskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego opisało wideo opublikowane na swoim kanale. W walentynki kamera monitoringu nagrała jak dwóch włamywaczy próbuje dostać się do jakiegoś budynku. Akcja jednak zdecydowanie nie poszła po ich myśli. Mężczyźni najprawdopodobniej próbowali włamać się przez okno. Jeden z nich rzucił więc w nie cegłą i zaczął przechodzić na bok. W tym momencie cegłą rzucił jego towarzysz. Zbiegiem okoliczności drugi z włamywaczy trafił pierwszego cegłą w głowę. Służby nie podały informacji na temat jego stanu. Krótko po publikacji wideo w internecie obejrzało je ponad 4 miliony osób.
Sprzątanie ręcznikiem po gościu. Hotelowy skandal na Wyspach

Sprzątanie ręcznikiem po gościu. Hotelowy skandal na Wyspach

Ciekawostki
Poważny problem mają teraz właściciele jednego z hoteli w Londynie. Wszystko przez reportaż dziennikarki brytyjskiej telewizji. Reporterka Channel 4 zatrudniła się w firmie sprzątającej wynajętej przez właścicieli popularnego hotelu. Okazało się, że ma sprzątać brudnym ręcznikiem po gościach. Dodatkowo została poinstruowana, że gdyby ktoś zapytał ma skłamać, czego naprawdę używa do czyszczenia łazienek. Czasu na porządki było niewiele. W zaledwie godzinę pokojówki musiały uporać się z trzema pokojami. Materiał reporterki wywołał skandal na Wyspach. Władze hotelu poinformowały, że są zaniepokojone doniesieniami na temat zatrudnionej przez nie firmy i badają już stawiane w reportażu zarzuty. Jednocześnie wystosowały apel, by pozostali wykonawcy pracowali zgodnie ze standardami.