Ciekawostki

... więcej »
Przewrócili "toi toi". Kara nadeszła szybko

Przewrócili "toi toi". Kara nadeszła szybko

Ciekawostki
Grupka chuliganów szybko przekonała się, co znaczy natychmiastowa interwencja służb. W weekend na początku marca kilku młodych mężczyzn szło deptakiem na gdańskiej Żabiance. Ich uwagę zwrócił "toi toi". Nie wiedzieć dlaczego postanowili go wywrócić. Okazało się to niełatwe, ale w końcu się udało. Całą scenę zauważył operator miejskiego monitoringu i powiadomił straż miejską. Strażnicy złapali chuliganów jeszcze na deptaku. Mężczyźni byli tak zaskoczeni widokiem funkcjonariuszy, że nawet nie zaczęli uciekać. Chwilę później "pomysłowi" chuligani dostali mandat, ale na tym ich kara się nie skończyła. Musieli jeszcze ustawić "toi toi" w pionie. Wszystko rozegrało się w 8 minut.
7 bzdur, w które wciąż wierzymy

7 bzdur, w które wciąż wierzymy

Ciekawostki
Czasami znikąd pojawiają się dane, które pasują do popularnych uprzedzeń. Przekazuje się je przez lata, aż w końcu trudno dojść skąd się wzięły. Internet nie jest tu winny, bo takie "prawdy" mają dużo głębsze korzenie. Na szczęście dzięki sieci można łatwo i szybko sprawdzić, ile mają wspólnego z rzeczywistością. Przedstawiamy czołową siódemkę.
Mityczna wioska Wikingów

Mityczna wioska Wikingów

Ciekawostki
Osada zwana Hóp, wg legend wikingów, miała opływać w bogactwa: winogrona, łososia i canoe ze skór zwierząt. Pozostałości tego miejsca okryto właśnie w rejonie zatoki Świętego Wawrzyńcaw Nowym Brunszwiku, w Kanadzie. To trzecia osada wikingów znaleziona w Ameryce Północnej. Mogła być tymczasowym, letnim obozem podróżników.
Ocean wyrzucił na plażę wielką rybę

Ocean wyrzucił na plażę wielką rybę

Ciekawostki
We wtorek na plaży u wybrzeży stanu Quensland w Australii odnaleziono pokaźnych rozmiarów martwą rybę. Natknęło się na nią małżeństwo, które wybrało się na poranny spacer wzdłuż brzegu Oceanu Spokojnego. – Ryba była ogromna. Musiała ważyć ok. 150 kg – relacjonował mężczyzna w jednej z lokalnych gazet. Odnaleziona ryba to prawdopodobnie ekstremalnie wielki przedstawiciel gatunku tripletail, czyli ryby z potrójny ogonem. 
Tajemnica śmierci Amelii Earhart wyjaśniona. Na 99 proc.

Tajemnica śmierci Amelii Earhart wyjaśniona. Na 99 proc.

Ciekawostki
Przez 79 lat śmierć Amelii Earhart uważano za zagadkę. Wszystko jednak wskazuje na to, że tajemnica właśnie została wyjaśniona. W 1940 r.na wyspie Nikumaroro na Pacyfiku odnaleziono niekompletny szkielet kobiety i kilka przedmiotów. Podejrzewano, że szczątki mogą należeć do Earhart, ale nie istniał wtedy wystarczająco precyzyjny sprzęt antropologiczny. Po tym kości zaginęły. Niedawno udało się je odnaleźć. Wtedy eksperci na podstawie zdjęć zmierzyli jaką długość mogły mieć jej kości i porównali wymiary z odnalezionym szkieletem. Okazało się, że na 99 proc. szczątki odnalezione na Nikumaroro należą do Earhart. Amelia Earhart urodziła się w 1897 roku. Była pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem. Dokonała tego jako druga osoba na świecie. Byłaby również pierwszą kobietą, która obleciała świat, gdyby nie jej tajemnicze zaginięcie. Razem ze swoim nawigatorem zbliżali się już do końca przelotu, ale nigdy nie wylądowali na mecie, którą miała być maleńka wyspa Howland. Rozbitków szukało 66 samolotów i 9 okrętów, ale nie znaleziono żadnych śladów. Dwa lata później natrafiono na wspomniany szkielet na Nikumaroro.
Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

Ciekawostki
Arktyczna wieczna zmarzlina nie jest już dłużej chroniona przed globalnym ociepleniem. Jak alarmują eksperci z NASA, wyższa temperatura stopniowo ją roztapia. Zmarzlina stopniowo się rozkłada wydzielając m.in. dwutlenek węgla i metan. W ciągu kolejnych dekad stanie się dodatkowym źródłem ocieplenia klimatu Ziemi. Z ostatnich obliczeń wynika, że roztapia się nawet ta zmarzlina, która jest wysunięta najdalej na północ. W ciągu 300 lat emisja CO2 pochodząca z tego regionu będzie 10x większa niż ta ze wszystkich paliw kopalnych spalanych przez ludzi w 2016 roku. Wieczna zmarzlina to zjawisko trwałego (minimum dwa lata z rzędu) utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku.
Co zostawiło dziwne ślady na śniegu?

Co zostawiło dziwne ślady na śniegu?

Ciekawostki
Na leżącej w pobliżu Antarktydy wyspie Georgia Południowa, "poszukiwacze obcych cywilizacji" wypatrzyli dziwne ślady na śniegu. Obiekt, który pozostawił ten ślad ma długość 63 m i szerokość ok 10 m. Sam ślad ciągnie się przez kilometr. Pojawiło się wiele teorii, na temat tego czym jest tajemniczy obiekt. Dla niektórych będzie to fragment skały, czy lodu, który oderwał się od pobliskiego szczytu. Dla innych to ślady lądowania statku kosmicznego. Są internauci, którzy w ogóle nie ograniczają swojej wyobrazi i twierdzą, że ślad pozostawiły sanie Św. Mikołaja. Jest to równie prawdopodobne, jak to, że zostawił je statek kosmiczny. Na wyspie mieszka około 30 osób. Jest też domem dla wielu pingwinów i innych zwierząt.
Wiózł figurę świętego rowerem. Nie skończyło się to dobrze

Wiózł figurę świętego rowerem. Nie skończyło się to dobrze

Ciekawostki
Wystarczyło kilkanaście godzin, by to wideo obejrzało ponad 6 milionów osób i udostępniło go ponad 200 tys osób. Akcja dzieje się w Mexico City. Rowerzysta wiezie na plecach figurę św. Judy Tadeusza, gdy nagle wpada na zaparkowany przy ulicy samochód. Całą sytuację zarejestrował pasażer samochodu, który go mijał. Rowerzyście nic poważnego się nie stało, czego nie można powiedzieć o figurze, która - z tego co widać na wideo - "straciła" głowę. Juda Apostoł patronem od spraw trudnych i beznadziejnych.
Najszybsza kolejka górska w Europie powstaje w Polsce

Najszybsza kolejka górska w Europie powstaje w Polsce

Ciekawostki
W parku rozrywki Energylandia w Zatorze powstaje najszybsza kolejka górska w Europie. Trasa będzie miała długość blisko 1,5 km. Maksymalna wysokość sięgnie aż 80 metrów. Wagoniki rozpędzą się nawet do 140 km/h. Do "pociągu" może wsiąść 28 osób na raz. Po drodze pojawią się m.in. podziemny tunel, ostre zakręty, przeciążenia i stan nieważkości. Otwarcie nowej atrakcji parku rozrywki zapowiedziano na późną wiosnę.
Łoś postanowił zamieszkać z krowami

Łoś postanowił zamieszkać z krowami

Ciekawostki
Mieszkańcy Mühlenfließ w niemieckiej Brandenburgii byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Łoś zaprzyjaźnił się ze stadem krów i z lasu przeniósł się na pastwisko. Ponoć nawet ucinał sobie tam drzemki. Niestety, sielanka nie trwała długo. Rolnicy byli zaniepokojeni tym, że łoś może zniszczyć ogrodzenia pastwiska. Zwierzak został uśpiony i przetransportowany do okolicznego lasu. Otrzymał też mały prezent. Żółta obroża to nadajnik GPS. Będzie można śledzić łosia i prędko dowiedzieć się czy wróci na pastwisko. Naukowcy ze szkoły w Eberswalde liczą też, że pomoże to zgłębić temat migracj tamtejszej populacji łosi.   
Naukowcy z Krakowa odkryli 168 gatunków niesporczaków

Naukowcy z Krakowa odkryli 168 gatunków niesporczaków

Ciekawostki
Zespół naukowców z Polski i Japonii opublikował wyniki swoich najnowszych badań. Dotyczyły niesporczaków. To bardzo małe, ale niemal niezniszczalne zwierzęta bezkręgowe. Niektóre gatunki przeżyły ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. Daniel Stec i Łukasz Michalczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kazuharu Arakawa z Japonii przeprowadzili badania laboratoryjne na próbce pochodzącej właśnie z Japonii. Odkryli 168 gatunków niesporczaków. Okazało się, że ich charakterystyczną cechą jest bardzo mocna powierzchnia ich jajek. Skąd chęć, by badać te bezkręgowce? W różnych badaniach, począwszy od astrobiologii, biologii rozwojowej i komórkowej, fizjologii, a na ekologii ewolucyjnej kończąc, wykorzystuje się niesporczaki jako organizmy modelowe. Naukowcy liczą, że zwierzęta te są w stanie pomóc znaleźć odpowiedzi na bardziej ogólne pytania.
Kulisy słynnej sceny z "To właśnie miłość"

Kulisy słynnej sceny z "To właśnie miłość"

Ciekawostki
W filmie "To właśnie miłość" jest scena, w której Karen grana przez Emmę Thompson płacze z powodu zdrady męża, Harry'ego (Alan Rickman). Okazuje się, że aktorka doskonale wiedziała, co czuje jej postać. Jej mąż, Kenneth Branagh, kilka lat wcześniej zdradzał ją z Heleną Bonham Carter. W 1994 roku mąż Thompson zagrał razem z piękną aktorką w filmie "Frankenstein". Właśnie na planie tego filmu zaczął się ich gorący romans. Aktorki pogodziły się w 2013 roku. Emma Thompson wyznała w wywiadzie, że nie chciała tracić energii na złość.
Lód 80 centymetrów nad ziemią. Takie cuda w Kaczorach

Lód 80 centymetrów nad ziemią. Takie cuda w Kaczorach

Ciekawostki
Na jeziorze okresowym Żabostowo w miejscowości Kaczory (woj. wielkopolskie) mróz dokonał czegoś dziwacznego - stworzył "lewitujący lód". Zdjęcia tego nietypowego krajobrazu opublikowano na stronie lokalnej rady sołeckiej w mediach społecznościowych. Przy okazji wyjaśniło się, jak się on utworzył. Robi wrażenie?
Zaskoczony mrozami? Eksperci: takie sytuacje mogą zdarzać się częściej

Zaskoczony mrozami? Eksperci: takie sytuacje mogą zdarzać się częściej

Ciekawostki
Arktyka przeżywa jedną z najgorętszych zim w historii. Temperatura wzrosła powyżej zera i utrzymała się przez kilkadziesiąt godzin. - Warunki nigdy nie były tak ekstremalne - w ten sposób naukowcy określają obecną sytuację. "Upał" w Arktyce spowodował zakłócenie strumienia polarnego. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie z zachodu na wschód olbrzymich mas powietrza. Ciepło spowodowało jednak, że zostały one zepchnięte z ich zwykłego kursu. W ten sposób lodowate powietrze rozlało się nad Europą. Zdaniem ekspertów, w związku ze zmianą klimatu, do takich sytuacji może dochodzić częściej.
Mróz dał się we znaki stołecznym rurom. Nagranie internautki

Mróz dał się we znaki stołecznym rurom. Nagranie internautki

Ciekawostki
Zimowe obrazki potrafią być malownicze, ale niektóre są po prostu groźne. Tak jak na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, na którym widać bulgoczącą między płytami chodnika wodę. To skutek pękniętej rury. W tym przypadku na jednej z ulic warszawskiej dzielnicy Solec. Na szczęście jeszcze tego samego dnia na miejscu awarii stawiły się odpowiednie służby. Oby mieszkańcy nie musieli cierpieć na brak ciepłej wody.
Niezwykłe zjawisko, które trwało tylko jeden dzień. Nagranie przewodnika

Niezwykłe zjawisko, które trwało tylko jeden dzień. Nagranie przewodnika

Ciekawostki
Tylko na jeden dzień park Recanto Ecologico Rio da Prata w Brazylii zmienił się nie do poznania. Zalała go krystalicznie czysta woda z rzeki Olho D'Água. Rośliny i parkowa infrastruktura znalazły się pod wodą. Spektakularny krajobraz nagrał przewodnik, który wraz z grupą nurków wyruszył na szlak.
Kiedy wybuchnie III wojna światowa?

Kiedy wybuchnie III wojna światowa?

Ciekawostki
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to może czaka nas nawet 140 lat pokoju. Statystycy przeanalizowali ilość wojen w latach 1823-2003. Według ich analizy od zakończenia II wojny światowej, panuje względny pokój. W ciągu ostatnich 70 lat miało miejsce o wiele mniej konfliktów zbrojnych o dużej skali. Z danych wynika, że duża wojna wybucha co 12,8 lat. Jako duże, zostały sklasyfikowane konflikty, które przyniosły więcej niż 30000 ofiar. W latach poprzedzających I wojnę śiwatową średnia wynosiła 6,2 lata. W okresie od 1913 do 1945 wynosiła zaledwie 2,7 roku. To oczywiście powód do radości, jednak naukowcy tłumaczą, że to nic szczególnego. Aby móc wreszcie powiedzieć, że nauczyliśmy się obywać bez wojen, okres pokoju musiałby trwać jeszcze około 140 lat. Dlaczego aż tyle? Z danych wynika, że wojna o skali porównywalnej z II WŚ zdarza się średnio co 205 lat.  
Szczegółowe plany niemieckiej inwazji "Lew Morski". Po latach znalezione w szufladzie

Szczegółowe plany niemieckiej inwazji "Lew Morski". Po latach znalezione w szufladzie

Ciekawostki
Mapy ze szczegółami inwazji Niemiec na Wielką Brytanię podczas II wojny światowej trafiły na aukcję. Plany z zaznaczonymi na czerwono obiektami zdradzają cele akcji pod kryptonimem "Lew Morski". Mapy przeleżały dziesiątki lat w szufladzie pewnego mężczyzny w Anglii. Gdy zmarł, dokumenty przez przypadek znalazł jego wnuczek. Spadkobierca wyznał, że nie ma pojęcia, jakie powiązania z operacją mógł mieć jego dziadek. Według ekspertów wartość map to 600 funtów, czyli prawie 3 tys. zł. Plan inwazji na Wielką Brytanię powstał latem 1940 roku. Jednak już kilka miesięcy później nazistowscy dowódcy postanowili przełożyć akcję. Następnie Hitler uznał, że woli zaatakować Związek Radziecki niż Anglię. 13 lutego 1943 roku Fuhrer ostatecznie zrezygnował z inwazji.
Znaleźli cmentarz sprzed ponad 2 tys. lat. "To dopiero początek"

Znaleźli cmentarz sprzed ponad 2 tys. lat. "To dopiero początek"

Ciekawostki
W pobliżu miasta Al-Minja badacze odkryli starożytny cmentarz. Znajduje się w nim 40 sarkofagów i ponad 1000 rzeźb. Mumie zostały pochowane w kamiennych trumnach oddających kształt ciała. Na cmentarz archeolodzy trafili znajdując wisiorek w kształcie skarabeusza z hieroglificznym napisem "szczęśliwego Nowego Roku". Później odnaleźli resztę. Cmentarz liczy najprawdopodobniej 2,5 tys. lat. Według ekspertów, prace na miejscy potrwają ok. 5 lat, a dopiero później miejsce zostanie udostępnione turystom.
Powstały 20 tys. lat wcześniej niż malunki człowieka. "Osłupieliśmy"

Powstały 20 tys. lat wcześniej niż malunki człowieka. "Osłupieliśmy"

Ciekawostki
Twórcą najstarszych malowideł jaskiniowych nie jest homo sapiens, a neandertalczyk. Tak wynika z najnowszych badań archeologów w Hiszpanii. Według nich malowidła, które znaleźli w tamtejszych jaskiniach, pojawiły się 20 tys. lat wcześniej, niż mógł tego dokonać "człowiek myślący". Odkrycie zdecydowanie zmienia postrzeganie neandertalczyków. Zdaniem niektórych jest to wręcz "poważny przełom w dziedzinie ludzkiej ewolucji". - Myślę, że zdobyliśmy ostateczny dowód. Kiedy ustaliliśmy pierwszą datę powstania rysunków, osłupieliśmy - wyznał Alistair Pike, profesor archeologii z Uniwersytetu Southampton.
Kruk dzieli się jedzeniem z myszą

Kruk dzieli się jedzeniem z myszą

Ciekawostki
Jeden z internautów uchwycił nietypową scenę na parkingu. Kruk i mysz zainteresowały się leżąca tam bułką. Gryzoń wystraszył się i po chwili uciekł w krzaki. Ptak wyraźnie przejął się całą sytuacją i postanowił podzielić się z myszą jedzeniem. Doniósł jej w dziobie kawałek pieczywa, a ta, gdy odszedł na bezpieczną odległość, wyszła z kryjówki i zjadła.