Ciekawostki

... więcej »
23 kwietna - Amerykanin wyznaczył nową datę końca świata

23 kwietna - Amerykanin wyznaczył nową datę końca świata

Ciekawostki
Amerykanin, David Meade, który sam siebie nazywa "biblijnym numerologiem", ogłosił kolejną już datę nadejścia końca świata. Tym razem jest to 23 kwietnia 2018 roku. Najnowsza prognoza nawiązuje do Apokalipsy wg św. Jana. Jeden z wersów głosi: "Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu". Mowa o tym, że właśnie 23 kwietnia w konstelacji Panny znajdą się Słońce, Księżyc i Jowisz. O wiarygodności tej daty jako początku końca świata ma też świadczyć pojawienie się na niebie tajemniczej planety Nibiru. Problem w tym, że obiekt nazywany także Planetą X lub Planetą Śmierci nie istnieje. Wielokrotnie informowała o tym NASA. Czy rzeczywiście 23 kwietnia wybuchnie III wojna światowa i powstanie Antychryst? Przekonamy się już niebawem.
Wybrali się do lasu na poszukiwanie głuszca. Efekt przerósł ich samych

Wybrali się do lasu na poszukiwanie głuszca. Efekt przerósł ich samych

Ciekawostki
Fotograf Thomas Morch i jego przyjaciel Daniel Gundersen, wybrali się na wędrówkę po lesie. Poszukiwali siedliska głuszca - rzadkiego ptaka z gatunku kurowatych, który na przykład w Polsce zagrożony jest wyginięciem. W pewnym momencie natrafili na jego ślady, a potem na zagłębienie w śniegu. Gdy jeden z mężczyzn sięgnął do tego miejsca, spod śniegu wyleciał głuszec. Drugi zdołał nagrać to całe niezwykłe zdarzenie, do którego doszło na początku kwietnia w norweskim lesie w pobliżu miejscowości Nesbyen w regionie Hallingdal. Thomas i Daniel już wiele razy wybierali się na podobne wyprawy, ale nie spodziewali się tak bliskiego spotkania z głuszcem.
Nowe doniesienia ws. Stonehenge

Nowe doniesienia ws. Stonehenge

Ciekawostki
Wreszcie pojawiła się wskazówka, dlaczego Stonehenge powstało na niewyróżniającym się płaskowyżu Salisbury Plain. Zdaniem Mike'a Pittsa, specjalisty od brytyjskiej prehistorii, dwa największe kamienie Stonehenge znajdowały się w tym miejscu miliony lat przed tym, jak na wybudowanie kręgu wpadli ludzie. Według niego, przypadkowe ułożenie kamieni zgodnie ze wschodem i zachodem słońca w najdłuższy i najkrótszy dzień roku, spowodowało, że starożytni stworzyli wokół nich krąg. W związku z nową hipotezą dotyczącą piaskowcowych głazów, zaczęto na nowo tworzyć wytłumaczenie, jak wyglądał transport kamieni na Salisbury Plain. Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Pochodzi z epoko neolitu i brązu, czyli liczy sobie ponad 3 tys. lat. Najprawdopodobniej związana była z kultem Księżyca i Słońca.
Kot z zespołem Downa gwiazdą internetu

Kot z zespołem Downa gwiazdą internetu

Ciekawostki
Ma na imię Monty i cierpi na zespół Downa. Mieszka w Danii. Jego właściciele przygarnęli go ze schroniska dla zwierząt. Kot ma także kilka innych przykrych dolegliwości - często kicha i ma problemy z utrzymaniem moczu. Mimo niedoskonałości, szybko stał się ulubieńcem rodziny, która postanowiła założyć mu profil na Instagramie. Zdjęcia i filmy z udziałem Monty’ego zdobyły ogromną popularność w sieci. Dziś konto kota śledzi aż 800 tys. osób. Ten wynik sprawił, że kot z zespołem Downa znajduje się na czele rankingu najpopularniejszych profili w całej Danii. Monty przez 3 lata obecności w internecie wyprzedził premiera i najbardziej znanych celebrytów w kraju. Właściciela nie widzą świata poza swoim pupilem. Zwierzak ma już ma już m.in. własny sklep internetowy.
Czy poza Ziemią jest życie? Nowe odkrycie naukowców

Czy poza Ziemią jest życie? Nowe odkrycie naukowców

Ciekawostki
We wszechświecie może brakować fosforu - niezbędnego do życia pierwiastka. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff. Według nich fosfor może nie być dostępny na potencjalnych do zamieszkania planetach. Pierwiastek ten jest niezbędny m.in. do magazynowania i przenoszenia energii w komórkach. Fosfor jest jednym z sześciu pierwiastków, które tworzą organizmy na Ziemi. Fosfor powstaje w supernowych, w trakcie kosmicznych eksplozji masywnych gwiazd. Według najnowszych badań, nie każda supernowa produkuje go tyle samo. To oznacza, że w miejscach bez fosforu życie pozaziemskie nie byłoby możliwe.
Niedźwiedź chwilę po przebudzeniu ze snu zimowego

Niedźwiedź chwilę po przebudzeniu ze snu zimowego

Ciekawostki
Kamera w Parku Narodowym Glacier w stanie Montana w USA zarejestrowała moment wybudzenia niedźwiedzia czarnego ze snu zimowego. Na przetrwanie chłodnych miesięcy wybrał kryjówkę w pniu drzewa. W czasie hibernacji zwierzęta te nie jedzą ani nie piją - przy życiu utrzymuje je nagromadzona wcześniej tkanka tłuszczowa. Ten drapieżnik po odzyskaniu świadomości był bardzo spragniony. Wychylił się z dziupli i zaczął oblizywać nagromadzony na drzewie śnieg. Film zamieszczony przez leśników na Facebooku zdobył popularność w internecie. Odtworzono go już ponad 100 tys. razy.
Przez lata głowa stanowiła zagadkę. Rozwiązano ją przy pomocy FBI

Przez lata głowa stanowiła zagadkę. Rozwiązano ją przy pomocy FBI

Ciekawostki
Zagadka sprzed ponad 100 lat wreszcie została rozwiązana. Mowa o pochodzeniu głowy mumii, której grobowiec odkryto w 1915 roku. Szczątki znajdujące się w środku oceniono na 4 tysiące lat. Nie było jednak wiadomo, czy głowa należała do egipskiego gubernatora, którego grób naruszono, czy do jego żony. Badania tomografem nic nie dawały, bo w czaszce brakowało kości policzkowych. Dr Odile Loreille z FBI zdołała jednak uzyskać DNA z zęba trzonowego. Dzięki próbce wiemy, że głowa sprzed 4000 lat należała do kobiety.
Iluzje, które zawsze nabierają nasz mózg

Iluzje, które zawsze nabierają nasz mózg

Ciekawostki
Nasz mózg często płata nam figle. Wystarczy naprawdę niewiele, żeby poczuć się oszukanym przez własne zmysły. Przedstawiamy najpopularniejsze iluzje, na które się łapiemy. Też dałeś się zwieść?
Przeleżał w oceanie setki lat. "To jest to, po co się urodziliśmy"

Przeleżał w oceanie setki lat. "To jest to, po co się urodziliśmy"

Ciekawostki
Fascynujące pozostałości historycznego statku z XVIII wieku wyrzucił ocean na plażę na Florydzie. Kadłub mierzący ponad 14,5 metra odkryli przypadkiem spacerowicze w pobliżu miasta Jacksonville. Gdy stwierdzono, że pozostałości mają co najmniej 250 lat, okrzyknięto je mianem "Świętego Graala" wśród wraków. Szczątki okrętu są w zaskakująco dobrym stanie. Na kadłubie znaleziono wbite w drewno miedziane gwoździe. Zdaniem ekspertów oznacza to, że statek dawniej w całości był pokryty miedzią. Dobrze zachowały się także wyrzeźbione rzymskie oznaczenia. Wrak najprawdopodobniej zachował się tak dobrze, bo spoczywał pod grubą warstwą piasku. - To jest to, po co się urodziliśmy - ocenił znalezisko Brendan Burke, historyk morski. Naukowcy z Muzeum Morskiego i Latarni St. Augustine zmierzyli i sfotografowali resztki statku, by stworzyć model 3D. Mają nadzieję, że uda im się dowiedzieć jak okręt wyglądał pierwotnie.
Jezus był kobietą. Dowody? Naukowiec przytacza fragmenty Biblii

Jezus był kobietą. Dowody? Naukowiec przytacza fragmenty Biblii

Ciekawostki
Bluźnierca - to jedno z określeń, jakie padło wobec pewnego wykładowcy teologii w Koledżu Świętego Krzyża w Worcester w USA. Dr Tat-siong Benny Liew, szef Studiów Nowego Testamentu, stwierdził, że Jezus był żeńskim odpowiednikiem "drag queen", miał "homoseksualne skłonności" i ogólnie jego seksualność była "płynna". Ostatnią Wieczerzę uznał za imprezę ze striptizem. Liew przytoczył nawet fragmenty księgi Jana, by poprzeć swoje hipotezy.
Bogobojny złodziej. 7 przykazanie mu nie przeszkodziło

Bogobojny złodziej. 7 przykazanie mu nie przeszkodziło

Ciekawostki
Ten człowiek będzie potrzebował czegoś więcej niż modlitwy, gdy już go złapiemy - mówi nowojorska policja. W ubiegłym tygodniu kamera monitoringu nagrała mężczyznę, który wykonuje znak krzyża, a następnie włamuje się do sklepu odzieżowego w Nowym Jorku w dzielnicy Brooklyn. Złodziej ukradł około 20 ubrań i uciekł. Podczas włamania nikomu nic się nie stało, żeby dostać się do środka mężczyzna użył cegły.
Nie wolno denerwować ciężarnych. Jest naukowy dowód

Nie wolno denerwować ciężarnych. Jest naukowy dowód

Ciekawostki
Po raz pierwszy naukowcy znaleźli konkretne dowody na to, że kobiety w ciąży nie powinny się denerwować. Okazuje się, że stres wpływa na połączenia między neuronami u nienarodzonego dziecka. Niepokój, depresja, stres kobiety ma faktyczny wpływ na rozwój dziecka - inaczej reaguje w trudnych sytuacjach. To przełom w neuronauce. Wyniki mogą też świadczyć o tym, że mózg rozwija się inaczej niż wcześniej sądzono. Zespół z Wayne State University. przebadał za pomocą rezonansu. 47 płodów między 30 a 37 tygodniem ciąży. Badane kobiety pochodziły z ubogich dzielnic obarczonych wysokim poziomem stresu.
Makabryczne odkrycie we włoskim grobowcu. "Bardzo rzadki widok"

Makabryczne odkrycie we włoskim grobowcu. "Bardzo rzadki widok"

Ciekawostki
Naukowcy we Włoszech dokonali makabrycznego odkrycia. "To jeden z nielicznych, udokumentowanych przypadków trepanacji czaszki we wczesnym średniowieczu i porodu pośmiertnego" - napisali w swoim oświadczeniu. Na szkielet natknięto się już w 2010 roku, ale dopiero teraz udało mu się bliżej przyjrzeć. Oprócz tzw. porodu pośmiertnego (lub trumiennego), okazało się, że kobieta miała tydzień wcześniej przeprowadzoną trepanację czaszki. Specjaliści podejrzewają, że ciężarna mogła być w stanie przedrzucawkowym i być może medyk chciał w ten sposób zmniejszyć ciśnienie wewnątrz czaszki.
Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Ciekawostki
Sól kuchenna może ocalić Ziemię przed globalnym ociepleniem - tak przynajmniej twierdzi dr Robert Nelson z Planetary Science Institute w USA. Według naukowca rozpylenie jej w atmosferze będzie skutecznie odbijać promienie słoneczne, a jednocześnie nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Wcześniejsze podobne pomysły mówiły bowiem o tlenku glinu i dwutlenku siarki, ale te niszczą płuca i powodują kwaśne deszcze. Istnieją jednak krytycy pomysłu Nelsona. Naukowcy zwracają uwagę na chlor zawarty w soli. Skutkiem jej rozpylenia może być zniszczenie warstwy ozonowej. Doktor z Planetary Science Institute jednak się nie poddaje. Ma nadzieję na przeprowadzenie testów w warstwie troposfery.
"Połknęły" go ruchome schody. W pułapce spędził godzinę

"Połknęły" go ruchome schody. W pułapce spędził godzinę

Ciekawostki
Kamery monitoringu w metrze uchwyciły przerażający moment, kiedy ruchome schody "połykają" pieszego. Do wypadku doszło na stacji Ayazaga w Stambule. Na nagraniu widać, jak mężczyzna wchodzi na schody i wtedy dochodzi do awarii. Konstrukcja "otwiera się" i pieszy do niej wpada. Sekundę później zakrywa go warstwa schodów. Mężczyzna spędził tam blisko godzinę, zanim z pułapki wyciągnęli go strażacy. Został odwieziony do szpitala ze złamaną ręką.
Etna powoli "zsuwa się" do morza

Etna powoli "zsuwa się" do morza

Ciekawostki
Wulkan Etna powoli, ale systematycznie zsuwa się do Morza Śródziemnego. Naukowcy doszli do takich wniosków po dokładnym zbadaniu stratowulkanu dzięki umieszczonym na nim nadajnikom GPS. Każdego roku Etna zbliża się o 14 mm do leżącego u jej podnóża miasteczka Giarre. Według prognoz za 100 lat będzie o 1,4 m bliżej. To pierwszy raz w historii, kiedy zaobserwowano coś takiego. Wizja pochłonięcia miasta przez wulkan jest odległa, jednak taka aktywność ma swoje konsekwencje. Ruch Etny może wywoływać groźne osuwiska. Naukowcy podkreślają, że należy sprawę monitorować.
Odkupili stary autobus. Urządzili w nim piękny dom

Odkupili stary autobus. Urządzili w nim piękny dom

Ciekawostki
Brytyjka Debbie i jej mąż Gabriel - Amerykanin pochodzący z Teksasu, mają czwórkę dzieci. Postanowili odmienić swoje życie. Kupili klasyczny żółty autobus szkolny z USA i zdecydowali się zaadaptować go na mobilny dom dla całej rodziny. Remont pojazdu trwał pół roku. W środku stworzyli kuchnię ,toaletę pokój dzienny oraz sypialnie dla siebie i dzieci. Łączny koszt renowacji autobusu wyniósł 38 tys. dolarów, czyli około 130 tys. złotych. Obecnie rodzina mieszka w autobusie na stałe. Zwiedzili już dużą część USA. Planują osiąść na stałe w Kalifornii. Na czas budowy stałego domu dalej będą żyć w ten sposób. Mówią, że podróże i mała przestrzeń zbliżyły ich do siebie. Swoją wielką przygodę rodzina Mayesów relacjonuje w mediach społecznościowych.Tylko na Instagramie ich codzienne życie śledzi ponad 30 tys. osób.
Tragiczny finał sztuczki z wężem

Tragiczny finał sztuczki z wężem

Ciekawostki
Uliczny występ zaklinacza węży przerodził się w bardzo niebezpieczną sytuację. Mężczyzna z miasta Dau w Indiach owinął sobie na szyi pytona. W pewnym momencie wąż mocno zacisnął się wokół gardła swojego właściciela. Widzowie początkowo pomyśleli, że to element przedstawienia. Dopiero w momencie, gdy mężczyzna stracił oddech i padł na ziemię zorientowali się, że sytuacja rzeczywiście wymknęła się spod kontroli. Uliczny artysta trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. 
Czerwony pył nad Kretą. Nagrania mieszkańców wyspy

Czerwony pył nad Kretą. Nagrania mieszkańców wyspy

Ciekawostki
Znad Sahary nad Grecję przyleciał saharyjski pył. Na wyspie Kreta jest go tak dużo, że wszystko wygląda jakby było pomarańczowe. W sieci pojawia się wiele nagrań Kreteńczyków, na których widać, jak bardzo zmienił się krajobraz. Pył przywiał gorący wiatr Sirocco, który pojawia się na wiosnę. Władze namawiają jednak Greków, by zostawali w domach. Widoczność jest bardzo zła, a poza tym pył zawiera dużo cynku, chromu i wanadu, co czyni go niebezpiecznym dla zdrowia.
Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ogromne pęknięcie w Kenii. Afyka powoli się rozpada

Ciekawostki
Ma 15 metrów głębokości i w niektórych miejscach nawet 20 metrów szerokości. Mowa o pęknięciu, które pojawiło się w Kenii. Oznacza, że kraj rozpada się na pół. Ta część Afryki leży bowiem na innej płycie tektonicznej, niż reszta kontynentu. Płyta somalijska każdego roku przesuwa się o kilka milimetrów od płyty nubijskiej. W skali geologicznej oddzielają się od siebie bardzo szybko. Według przewidywań badaczy, za 10 milionów lat utworzy się tu kolejny ocean.
Rozwiązali zagadkę sprzed 15 lat. Ostatecznie

Rozwiązali zagadkę sprzed 15 lat. Ostatecznie

Ciekawostki
Naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną tajemniczych ludzkich szczątków odnalezionych 15 lat temu na pustyni Atakama. Jak się okazało - Ata - była żeńskim płodem dotkniętym poważnymi i nieznanymi dotąd medycynie mutacjami. Związane są one z karłowatością i chorobami kości. Wśród przodków Aty byli rdzenni Amerykanie i Europejczycy.Zespół badawczy z Uniwersytetów Kalifornijskiego, San Francisco i Stanforda badali szkielet przez 5 lat. Szczątki znaleziono w 2003 roku na pustyni Atakama w Chile. Mają nie więcej niż 40 lat. Były pochowane za opuszczonym kościołem, zawinięte w skórę. Szkielet ma 15 centymetrów wysokości, wydłużoną czaszkę, skośne oczodoły i tylko 10 par żeber zamiast 12. "Ata" była obiektem wielu spekulacji. Jej wygląd sprawiał, że niektórzy uważali, że nie była człowiekiem. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Genome Research". Naukowcy mają nadzieję, że wykonane przez nich badania będą przydatne współczesnej medycynie.