Ciekawostki

... więcej »
Sztylety z ludzkiej kości. Naukowcy przebadali 5 z nich

Sztylety z ludzkiej kości. Naukowcy przebadali 5 z nich

Ciekawostki
Jeśli kiedyś znajdziecie się w podbramkowej sytuacji i będziecie musieli zrobić sobie sztylet, najlepiej sięgnąć… po ludzką kość udową. To według badań najlepszy materiał na kościane ostrze. Nic lepszego nie znajdziecie. Kościane sztylety były popularną bronią wśród plemion z Papui–Nowej Gwinei. Często były bogato dekorowane. Zwykle Papuasi robią je z kości kazuara, dużego ptaka - nielota, który żyje na wyspie. Jednak nie zawsze tak było. Dawniej często wytwarzano je z kości udowych szanowanych, poległych wojowników i noszono z wielką dumą. Naukowcy zbadali 11 papuaskich sztyletów: 6 z kości kazuara i 5 z kości ludzkich. Te wykonane z kości ludzkich rzadziej się łamią, są bardziej wytrzymałe i odporne. Wypadają o 31 proc. lepiej niż te z kości kazuara.
Zapomnijcie o rekinach. To są najgroźniejsze zwierzęta

Zapomnijcie o rekinach. To są najgroźniejsze zwierzęta

Ciekawostki
Zwierzęta zabijają rocznie około miliona ludzi. To niewiele biorąc pod uwagę, że tylko w USA zabija się 750 kurczaków miesięcznie. Portal gizmodo.com postanowił sprawdzić, ofiarą których zwierząt padamy najczęściej.
Drzewa mają puls

Drzewa mają puls

Ciekawostki
Zdarzyło się wam kiedyś poczuć w lesie tak, jakby drzewa w nim żyły? Pewien naukowiec z Danii prawdopodobnie znał to uczucie, więc postanowił przeprowadzić badania nad ruchem roślin. Wykorzystał do tego technikę skanowania laserowego. Prześwietlił w ten sposób 22 gatunków drzew i krzewów. Dzięki badaniom okazało się, że rośliny mają... puls. Chodzi o cykl transportu wody i związków mineralnych. Do tej pory myślano, że jest to jedynie statyczny przepływ z jednej cewki do drugiej. Tymczasem okazało się, że ruch jest połączony z wahaniami ciśnienia wody w roślinach. To oznacza, że drzewo pompuje wodę, wykazując swój własny puls.
Skarb na pchlim targu. Znalazca może zgarnąć 10 tys. zł

Skarb na pchlim targu. Znalazca może zgarnąć 10 tys. zł

Ciekawostki
Nie tego spodziewał się John Workman, kiedy na pchlim targu kupił pudełko pełne części do zegarków. Po sprawdzeniu zawartości odkrył w nim dziwne elementy i skontaktował się z British Museum. Okazało się, że odkrycie jest naprawdę niezwykłe i rzadkie. W pudełku znajdował się na przykład złoty pasek, który ma ponad 4000 lat. Zdaniem Anni Byard, specjalistki od takich przedmiotów, istnieje szansa, że przypadkowe znalezisko jest przykładem najstarszego w Anglii złota. Zgodnie z prawem brytyjskim, znaleziony skarb stanowi własność publiczną i znalazca nie może go zatrzymać. Po wycenie przez ekspertów Workman najprawdopodobniej dostanie nagrodę. Biorąc pod uwagę wcześniejsze znaleziska, będzie to około 2000 funtów, czyli niemal 10 tys. zł.
Zaskakuje dziury w lodzie na Arktyce

Zaskakuje dziury w lodzie na Arktyce

Ciekawostki
NASA zaobserwowała zaskakujące otwory na powierzchni lodu Arktyki. Zostały one zauważone podczas lotów pomiarowych w ramach operacji IceBridge. Zdjęcia w pobliżu Morza Beauforta wykonał John Sonntag. Naukowiec stwierdził, że coś podobnego zaobserwował po raz pierwszy. NASA nie potrafi jednoznacznie wyjaśnić skąd wzięły się tajemnicze otwory w lodzie. Eksperci mają kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że lód po prostu się roztopił. Mogłoby się tak stać na skutek konwekcji, czyli wymianie ciepła spowodowaną ruchem materii w wodzie. Inna teoria uwzględnia działanie fok, które mogły przegryźć powierzchnię lodu, by wydostać się z wody.
Śmierdząca prawda o Uranie. Naukowcy mają ostateczne potwierdzenie

Śmierdząca prawda o Uranie. Naukowcy mają ostateczne potwierdzenie

Ciekawostki
Uran, siódma planeta od Słońca, przez dziesiątki lat skrywał istotną, choć dość śmierdzącą, tajemnicę Układu Słonecznego. Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił właśnie, że ma ostateczny dowód na to, że Uran śmierdzi siarkowodorem. To bezbarwny gaz o silnym i wybitnie nieprzyjemnym zapachu, który porównuje się do smrodu zgniłych jaj. Odkrycia dokonano dzięki urządzeniu znajdującym się w Obserwatorium Gemini. Ostatnio próbowano "powąchać" Uran za pomocą sondy Voyager 2 w 1986 roku. Według ekspertów fakt, że planeta śmierdzi, świadczy także o czymś więcej. - To dowód, że już na samym początku formowania się Układu Słonecznego doszło do wielkiego wstrząsu - mówi Glenn Orton, współautor badań. Eksperci liczą na to, że odkrycie siarkowodoru pomoże połączyć historię tego jak powstawał Układ Słoneczny z tym jak się uformował te 4,6 mld lat temu. Wiedza o dokładnym składzie odległych planet pozwoli ustalić gdzie obiekty powstały i jak daleko później oddaliły się od Słońca.
Niespodziewane odkrycie w Egipcie

Niespodziewane odkrycie w Egipcie

Ciekawostki
Egipscy archeolodzy odkryli niespotykane popiersie w pobliżu Asuanu. To rzeźba przedstawiająca rzymskiego cesarza Marka Aureliusza. Odnaleziono ją przypadkiem podczas prac, którym celem było zabezpieczenie Świątyni w Kom Ombo przed wyciekiem wód podziemnych. To niezwykle szczególne odkrycie, bo posągi Marka Aureliusza nie są powszechne w tym rejonie. Świątynia w Kom Ombo została wzniesiona przez Totmesa III 3,5 tys. lat temu. Eksperci nie podają w jaki sposób i dlaczego popiersie rzymskiego cesarza znalazło się akurat w tym miejscu. Marek Aureliusz władał Rzymem w latach 161-180 naszej ery. Uważa się, że jego śmierć oznaczała początek końca Cesarstwa zachodniorzymskiego.
Niezwykłe nagranie z Zatoki Meksykańskiej. "Tęczowe" stworzenie

Niezwykłe nagranie z Zatoki Meksykańskiej. "Tęczowe" stworzenie

Ciekawostki
Niezwykłego, świecącego kolorami tęczy żebropława udało się namierzyć w Zatoce Meksykańskiej naukowcom z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery. Za te urzekające światełka na ciele stworzenia odpowiedzialne są rzęski, które rozpraszają światło. Ekspertom z NOAA udało się uwiecznić to zjawisko na wideo. Zatoka Meksykańska jest domem dla niezliczonych podwodnych stworzeń. Udało się na przykład spotkać niesamowitą kałamarnicę, która ma na ciele dziwne wypustki. Zarejestrowano również ogórka morskiego o dziwnym kształcie, którego naukowcy nazwali "Kurczakiem bez głowy".
Stewardesa naprawia okno podczas lotu

Stewardesa naprawia okno podczas lotu

Ciekawostki
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać jak stewardesa próbuje naprawić okno. Do incydentu doszło podczas lotu samolotu linii Air India. Wewnętrzny panel okienny wypadł z powodu silnych turbulencji. W ich wyniku trzy osoby zostały ranne. Na pokładzie nie doszło do dekompresji, ale wypadły maski tlenowe. Na nagraniu widać zaniepokojonych pasażerów. Na pokładzie Boeinga 787 z Amritsar do Delhi leciało 240 pasażerów. Do wypadku doszło na wys. 4,5 tys. metrów zaledwie dzień po tragedii, do której doszło w samolocie z Nowego Jorku do Dallas. Wtedy, z powodu wybuchu w silniku maszyny, w okno uderzyły metalowe odłamki. Okno zostało tak mocno uszkodzone, że przez otwór prawie została wyssana jedna z pasażerek. Kobieta zmarła.
UFO obserwuje ISS. "To rozsadzi ci głowę"

UFO obserwuje ISS. "To rozsadzi ci głowę"

Ciekawostki
Jasne, migające światła można było zauważyć na przekazie na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fragment tej relacji z 14 kwietnia został opublikowany przez kanał YouTube o nazwie UFO Today. Błyski obudziły rzeszę "łowców UFO". Uznali oni, że migotanie statku wywołało ziemskie pole magnetyczne. Inni stwierdzili, że, skądkolwiek pochodzą światła, musi to być ogromne. Niektórzy "policzyli", że tak wyraźnie migający statek, który przecież znajdował się w pewnej odległości od ISS, ma średnicę około 300 metrów. Na dodatek, według "znawców", pokonuje odległość między Ziemią a Księżycem w minutę. "To UFO rozsadzi ci głowę!" - napisał na swojej stronie główny "łowca" Scott C. Waring. Trudno powiedzieć, ile będzie trwało przerabianie tych sensacyjnych wniosków, ale demaskatorzy spiskowych teorii tłumaczą, że światła były po prostu odbiciami lub błyskami obiektywu kamery.
Santa Cruz del Islote. Oto najgęściej zaludniona wyspa świata

Santa Cruz del Islote. Oto najgęściej zaludniona wyspa świata

Ciekawostki
Wyobrażacie sobie przestrzeń tak małą, że nie ma tu miejsca dla lekarza czy nauczyciela? Dzieci nie mają boiska do gry, nie ma tu miejsca nawet na cmentarz. Santa Cruz del Islote znajduje się na Morzu Karaibskim, ok. 20 km od wybrzeży Kolumbii. Powierzchnia wyspy wynosi 12 tys. m kw., to niemal tyle co dwa boiska piłkarskie. Na tym terenie wybudowano 4 sklepy i 100 domów, w których mieszka aż 1,2 tys. osób. Gęstość zaludnienia wyspy to 103 917 osób na km kw. Dla porównania w Warszawie gęstość zaludnienia jest mniejsza o jakieś 100 tys. osób na km kw. Zobacz najgęściej zaludnioną wyspę świata.
Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Ciekawostki
26 kwietnia miną 32 lata od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Chciano przeprowadzić eksperyment, ale był on niedopracowany. Splot różnych niedociągnięć doprowadził do eksplozji pary, która wysadziła osłonę biologiczną pokrywającą reaktor. Wkrótce doszło do drugiego wybuchu. Pożar w elektrowni wygasł dopiero dwa tygodnie po katastrofie. Nie był to jednak koniec walki. Okazało się, że radioaktywna lawa uformowana przez rozgrzany rdzeń reaktora może doprowadzić do kolejnej eksplozji. Istniało zagrożenie, że dotrze do wody w zbiornikach awaryjnych systemów chłodzenia. By uniknąć katastrofalnych skutków trzeciego wybuchu, trzech ochotników zanurkowało w radioaktywnej wodzie, otworzyli zawory i ostatecznie opróżnili zbiorniki, ratując Czarnobyl przed jeszcze większą tragedią. Ochotnikami byli, jak pisze Grigorij Miedwiediew - autor książki "Prawda o Czarnobylu", inżynier Aleksiej Ananenko oraz żołnierze: Borys Baranow i Walery Bezpalow. Wiedzieli co znaczy zanurkowanie w silnie radioaktywnej wodzie. Ich samobójcza mija uchroniła Europę przed niewyobrażalnymi konsekwencjami.
Odnaleźli wrak, na którym rzekomo Hitler miał uciec do Ameryki

Odnaleźli wrak, na którym rzekomo Hitler miał uciec do Ameryki

Ciekawostki
Po 73 latach duńska ekspedycja odnalazła wrak zaginionego, nazistowskiego U-Boota. Łódź spoczywa 16 km na północ od miasta Skagen, na głębokości 123 metrów. Zespół Sea War Museum Jutland odnalazł łódź dzięki radarowi, który przeskanował dno cieśniny Skagerrak. U-3523 ma niezwykłą historię. Ta niezwykle nowoczesna łódź została wprawdzie zatopiona przez brytyjski bombowiec w maju 1945 roku, ale do tej pory krążą plotki, że Adolf Hitler nie popełnił samobójstwa w bunkrze w Berlinie, a uciekł na pokładzie U-Boota do Ameryki Południowej. Ślad tych sensacyjnych doniesień jest nawet w dokumentach odtajnionych przez CIA. Fuhrer miał być widziany po wojnie w Kolumbii i Argentynie. Agenci CIA jednak nie uznali tych doniesień za wiarygodne.
Cmentarzysko statków. Pod wodą spoczywa niemal 230 parowców

Cmentarzysko statków. Pod wodą spoczywa niemal 230 parowców

Ciekawostki
W stanie Maryland, w USA, znajduje się zatoka Mallows na rzece Potomak. To zdecydowanie niezwykłe miejsce. Znajduje się tam cmentarzysko niemal 230 parowców, które istnieje od prawie stu lat. Skąd się tam wzięły? Miały wziąć udział w I wojnie światowej, ale wojna się skończyła zanim ukończono budowę całej floty. Wkrótce okazało się, że wielki plan prezydenta Willsona związany z parowcami i ich udziale w pokonaniu Niemiec i tak by nie wypalił, bo wg obliczeń statki na przemierzenie Atlantyku potrzebowały więcej węgla, niż mogły wziąć. Poza tym technika szła do przodu i parowce szybko stały się przestarzałe. Przez kilka lat statki cumowały na rzece James. Następnie zostały sprzedane firmie, która wkrótce zbankrutowała. W ten sposób parowce zostały na zawsze w Mallows Bay. Teraz są chronionym obszarem i schronieniem dla zwierząt i roślin.
UFO i Apollo 11. Tabloid wraca do sensacji sprzed niemal 50 lat

UFO i Apollo 11. Tabloid wraca do sensacji sprzed niemal 50 lat

Ciekawostki
Brytyjski tabloid "Daily Star" opublikował niedawno dziwną historię na temat rzekomego spotkani załogi Apollo 11 z kosmitami. Autor tekstu twierdzi nawet, że astronauci podczas testu wykrywaczem kłamstw potwierdzili kontakt z mieszkańcami z obcej planety. Według tabloidu kosmici mieli monitorować, to co dzieje się na naszej planecie. Jako dowód"Daily Star" publikuje materiały wideo. Widać na nich maleńki punkt przelatujący na tle powierzchni Księżyca. "Daily Star" najwyraźniej jednak nie wzięło pod uwagę tego, co Buzz Aldrin powiedział o rzekomych kosmitach już w 2014 roku. Sprostował swoją wypowiedź z 1969 roku, w której mówił o świetle za oknem, które zdawało się poruszać obok. Astronauta potwierdził, że widoczne były błyski obok statku kosmicznego, ale nie pochodziły wcale od obcych. Słowa te uzupełniła NASA, która tłumaczyła, że było to odbite od panelu ich statku światło. Wygląda więc na to, że ze "spotkania z kosmitami" załoga Apollo 11 będzie jeszcze długo musiała się "tłumaczyć".
Tajemnica starożytnego skarbu rozwikłana

Tajemnica starożytnego skarbu rozwikłana

Ciekawostki
Eksperci rozwikłali tajemnicę starożytnego skarbu odnalezionego 60 lat temu na budowie w Sewilli. Wydobyto wtedy spod ziemi 21 elementów złotej biżuterii. Oceniono, że ważący trzy kilogramy skarb liczy nawet 2700 lat. Istniało do tej pory wiele hipotez mówiących o pochodzeniu złota. Jedna z nich mówiła nawet, że biżuteria pochodzi z mitycznej Atlantydy. Teraz, dzięki analizie chemicznej, wiadomo już, że złoto pochodziło z lokalnych kopalni, że większość świecidełek zostało wykonanych w nieistniejącym już, starożytnym mieście Tartessos i że wpływ na ich powstanie miała wymiana kulturowa między Fenicjanami a lokalną ludnością.
Lekarz zatańczył dla chorego chłopca

Lekarz zatańczył dla chorego chłopca

Ciekawostki
Czteroletni chłopiec, Gerrit, cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną zwaną pierwotną karłowatością osteodysplastyczną. W jej wyniku jest znacznie opóźniony w rozwoju i bardzo podatny na infekcję. Jeden z lekarzy, który opiekował się chłopcem w szpitalu w niemieckim Wiesbaden obiecał, że gdy jego stan się poprawi, przygotuje specjalny występ taneczny. Dotrzymał słowa, a wideo szturmem podbiło internet.
Nóż zamiast ręki. Niezwykły szkielet we Włoszech

Nóż zamiast ręki. Niezwykły szkielet we Włoszech

Ciekawostki
Włoscy archeolodzy znaleźli na terenie dawnego Królestwa Longobardów bardzo nietypowy szkielet. Według ekspertów szczątki mężczyzny sprzed 1,5 tys. lat wskazują, że użył on broni jako protezy prawej ręki. Świadczą o tym m.in. pozostałości noża w grobie i widoczne na przedramieniu ślady nacisku biomechanicznego. Zęby mężczyzny z jednej strony są bardzostarte, a na kości ramienia widoczne jest pofałdowanie w kształcie litery C. To najprawdopodobniej dowód na to, że mężczyzna używał zębów do mocowania protezy. Szkielet najpewniej należy do ok. 40-letniego longobardzkiego wojownika, który stracił rękę w walce. Szczątki są o tyle niezwykłe, że takie dostosowanie się do niepełnosprawności świadczy o dużym wsparciu ze strony społeczności. Królestwo Longobardów to państwo stworzone w Italii przez zachodniogermański lud Longobardów. Istniało w latach 568-774 naszej ery.
Uśmiech Mony Lisy? Zależy czy sam się uśmiechasz

Uśmiech Mony Lisy? Zależy czy sam się uśmiechasz

Ciekawostki
Delikatny uśmiech słynnej Mony Lisy, sportretowanej przez Leonarda Da Vinci, intryguje od ponad 500 lat. Są tacy, którzy uważają, że modelka wcale się nie uśmiecha, wręcz przeciwnie. Zdania są podzielone. Obraz został nawet przeanalizowany za pomocą oprogramowania odczytującego emocje. Wyniki mówią, że Mona Lisa jest w 83 proc. szczęśliwa, w 9 proc. zdegustowana, w 6 proc. przestraszona i w 2 proc. wściekła. Nie zmienia to jednak nic w tym, jak różnie odbierają ją odwiedzający muzeum w paryskim Luwrze. Okazuje się, że to jak postrzegamy wyraz twarzy Mony Lisy zależy od tego, czy sami jesteśmy zadowoleni czy też nie. Wg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim to nasze własne uczucia grają znaczącą rolę. Jeśli więc chcemy dostrzec tajemniczy uśmiech Mony Lisy lepiej przyjść do Luwru w bardzo dobrym nastroju.
Głupia zabawa grupy Rosjan na skuterach

Głupia zabawa grupy Rosjan na skuterach

Ciekawostki
Grupa mężczyzn wybrała się nad jezioro Glukhoye w Rosji (na północ od Petersburga), by pojeździć na skuterach śnieżnych. W pewnym momencie zauważyli niedźwiedzia. Postanowili więc zbliżyć się do "dzikiej przyrody". Zaczęli ścigać zwierzę, które najpierw próbowało uciekać, aż w końcu zdecydowało się na kontratak. Niedźwiedź stanął na dwóch łapach, zamachnął się na mężczyznę, ale ten zdołał uniknąć uderzenia. Na tym się nie skończyło. Grupa goniła zwierzę jeszcze przez jakiś czas, aż im się znudziło. Zdaniem ekspertów zachowanie mężczyzn jest karygodne. Istnieje niebezpieczeństwo, że niedźwiedź kiedyś wyładuje się na innym człowieku, który nie będzie miał jak uciec.
Iluzje rządzą naszym mózgiem. Poznaj efekt Troxlera

Iluzje rządzą naszym mózgiem. Poznaj efekt Troxlera

Ciekawostki
Lekarz Paul Vital Troxler w 1804 roku odkrył, że skupiając swój wzrok na jednym punkcie możemy mieć wrażenie, że otaczające go obrazy powoli zanikają. To dlatego, że nasze oczy z czasem "znieczulają się" na światło ze statycznego obrazu. Takie zachowanie wzroku na część jego odkrywcy nazwano efektem Troxlera. Normalnie oko działa zupełnie inaczej. Mimowolne ruchy powieki zdarzają się nawet, gdy skupiamy się tylko na jednym punkcie. Gdyby nie ten odruch, przestalibyśmy widzieć statyczne obrazy. Mrugamy dzięki wrażliwym na światło pręcikom, czopkom i komórkom zwojowym zlokalizowanym w siatkówce oka. Oto kilka przykładów, dzięki którym możesz sprawdzić, na czym polega efekt Troxlera. Pamiętaj, by patrzeć w jeden punkt! Też to widzisz?