Ciekawostki

... więcej »
Prześwietlili święty posąg. Niesamowite, co znaleźli w środku

Prześwietlili święty posąg. Niesamowite, co znaleźli w środku

Ciekawostki
Eksperci z Muzeum Narodowego w Narze prześwietlili promieniami rentgena 700-leni posąg Buddy. Do badań wykorzystano także tomograf komputerowy. Okazało się, że wewnątrz kryje się 180 artefaktów. Wśród nich widoczne są zwoje, relikwie i inne przedmioty. Specjaliści spodziewali się, że posąg może coś kryć w swoim wnętrzu, ale nie spodziewali się, że artefaktów może być aż tak wiele. Dodatkowo, przedmioty tkwią wewnątrz Buddy najprawdopodobniej aż od 700 lat. Nie widać bowiem, by ktoś wcześniej próbował się do nich dobrać. Eksperci jeszcze nie zdecydowali, czy będą próbowali otworzyć posąg. Monju Bosatsu to w buddyzmie Bodhisattwa Mądrości. Należy do 3 najważniejszych bodhisattwów. Jego stałe miejsce jest w świątyni Hokkeji. Materiał wideo o Buddzie zrealizowała japońska telewizja NHK.
Dziwna asteroida w Układzie Słonecznym

Dziwna asteroida w Układzie Słonecznym

Ciekawostki
Na samym końcu Układu Słonecznego, za orbitą Plutona, astronomowie wypatrzyli nietypową asteroidę. Znajduje się w Pasie Kuipera. To obszar za orbitą Neptuna, w którym znajduje się wiele małych obiektów. Asteroidzie, której nadano numer 2004 EW95, ma średnicę około 300 km, a jej orbita ma ponad miliard km długości. Nie było łatwo ją dostrzec, bo znajduje się w nietypowym miejscu. 2004 EW95 ma w składzie dużo węgla, co powoduje, że jest pierwszą taką skałą tak daleko od Słońca. Naukowcy są zgodni, że odkrycie może dostarczyć wielu cennych informacji o tym, jak powstał Układ Słoneczny.
Historia samozwańczego proroka z Podlasia

Historia samozwańczego proroka z Podlasia

Ciekawostki
Niedaleko wsi Grzybowszczyzna na Podlasiu znajduje się opuszczona osada zwana Wierszalin. Dzis już nikt tam nie mieszka, jednak w czasach międzywojennych było to centrum kultu proroka Ilji. Niepiśmienny chłop - Eliasz Klimowicz - zdobył sporą grupę wyznawców, którzy ściągali do niego z całej okolicy. Sławy dostarczyła mu m.in. budowa cerkwi. Ludzie mówili, że świątynia wyrosła z ziemi sama. Miał być wcieleniem Chrystusa, uzdrawiał, błogosławił i rozgrzeszał. Wyznawcy uważali ze rozmawia z Bogiem. Na tym nie koniec. Obejrzyjcie wideo.
Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Ciekawostki
Rosyjski kosmonauta, Oleg Artiemiew, nagrał niezwykłe wideo. Widać na nim coś, co można nazwać zachodem Księżyca. Satelita Ziemi sprawia wrażenie jakby zbliżał się do planety, a potem "rozpadał się" w jej atmosferze. Wideo powstało na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która orbituje około 400 km nad Ziemią. Artiemiew opublikował nagranie na swoim profilu na Instagramie.
Prześwietlili podziemne korytarze byłego pirata

Prześwietlili podziemne korytarze byłego pirata

Ciekawostki
Rob Nelson i Stefan Burns z programu "Podziemne sekrety" postanowili spenetrować podziemne korytarze pod posiadłością Henry'ego Morgana. Mężczyzna żył w XVII wieku. Był piratem, który później wrócił na Jamajkę jako wicegubernator i uparcie z piratami walczył. Zanim postanowił się nawrócić zdobywał i łupił kubańskie miasta. Nelson i Burns słyszeli o tunelach, które prowadziły od posiadłości Morgana do portu. Czy faktycznie takie powstały, czy jest w nich ukryty skarb? Zobaczcie sami.
Wrzucają prehistoryczne skały do wody. Władze parku proszą o pomoc

Wrzucają prehistoryczne skały do wody. Władze parku proszą o pomoc

Ciekawostki
Władze Red Fleet State Park. mają poważny problem. W ciągu pół roku z terenu parku zginęło co najmniej 10 skał z prehistorycznymi odciskami. Skamieliny liczące 200 mln lat, na których widoczne są odciski dinozaurów, to wizytówka Red Fleet. Wygląda jednak na to, że turyści odwiedzający park nie przywiązują wagi do tego dziedzictwa. Ostatnio na wrzucaniu skał do wody przyłapano nastolatka. W plecaku miał jeszcze jedną skałę. Władze parku liczą, że rozpowszechnienie tej historii w mediach ograniczy wandalizm. Red Fleet przyciąga rocznie ok. 30 tys. turystów.
Powstało z dnia na dzień. Rolnicy odkryli je przypadkiem

Powstało z dnia na dzień. Rolnicy odkryli je przypadkiem

Ciekawostki
Ma około 200 metrów długości, a głęboka jest na 20 metrów. Mowa o leju krasowym, który powstał w Nowej Zelandii. Przypadkowo odkryli go farmerzy, który w tamtych rejonach wypasają krowy. Lej powstał najprawdopodobniej na skutek erozji gleby, do której doszło na skutek opadów deszczu z ostatnich 100 lat.
Strzałka, która zawsze wskazuje prawą stronę

Strzałka, która zawsze wskazuje prawą stronę

Ciekawostki
Japoński matematyk, prof. Kokichi Sugihary, rozpalił użytkowników Instagrama publikując w serwisie jedną ze swoich zagadek. Na wideo widać obracającą się strzałkę, która przy każdym obrocie o 180 stopni, wciąż wskazuje prawą stronę. Jak to możliwe? W ciągu kilku dni nagranie obejrzało ponad pół miliona internautów.
Odnaleźli zaginione miasto Króla Dawida

Odnaleźli zaginione miasto Króla Dawida

Ciekawostki
Zaginione miasto, liczące nawet 3000 lat, odkryto w Izraelu niedaleko Jerozolimy. Znajduje się ono na wzgórzu Tel Eton. To sztuczne usypisko, które powstawało przez tysiące lat z resztek starych budynków i osad. Wśród znajdujących się tam ruin odnaleziono dom gubernatora. Dzięki datowaniu radiowęglowemu naukowcy zdołali ustalić jego wiek. Istniał on już w 1000 r p.n.e. Zdaniem badaczy świadczy to o tym, że w tym czasie miastem rządził Król Dawid. Przodek Jezusa zjednoczył plemiona Izraela w jedno królestwo. W młodości pokonał Goliata, sprowadził Arkę Przymierza do Jerozolimy, był autorem psalmów i ojcem króla Salomona.
Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Ciekawostki
Sekretny kościół, w którym modlili się pierwsi chrześcijanie, odkryli w Syrii naukowcy. Niesamowitego znaleziska dokonano w mieście Manbidż. Miasto przez ponad dwa lata było pod kontrolą ISIS. Dżihadyści na szczęście nie wiedzieli, że pod miastem znajdują się ruiny. W miejscu, którego używali jako śmietnika, znajdował się kościół z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Syria w pierwszych wiekach naszej ery była prowincją rzymską, a chrześcijaństwo było tam nielegalne do 313 r. n.e. Kościół mógł być miejscem sekretnych spotkań pierwszych chrześcijan. Jedynym, gdzie mogli modlić się bez lęku. Składa się m.in. z ciągu wąskich tunli. Wiele z nich mogło być drogą ucieczki w razie odkrycia świątyni. Częścią kompleksu jest również krypta, w której ciągle znajdują się ludzkie szczątki. Wiele cennych artefaktów znalezionych w Manbidż leży na ulicy. Nie funkcjonuje muzeum, które mogłoby je przyjąć.
"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się

"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się

Ciekawostki
"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się - alarmują naukowcy. Już teraz jest wielkości Austrii. "Strefa śmierci" to miejsce, w którym z powodu braku tlenu w wodzie, nie jest w stanie przeżyć żadne morskie stworzenie. Ryby się tam po prostu duszą. Zdaniem naukowców powiększanie się tego obszaru jest spowodowane zmianami klimatu. Kolejną przyczyną są spuszczane do morza ścieki z okolicznych państw, często pełne nawozów sztucznych. Martwa strefa została zbadana dzięki pływającym robotom, które przez 8 miesięcy badały dno morskie. To pierwsze badanie od 50 lat, dotychczas nie było to możliwe m.in. ze względu na piratów grasujących w regionie.
Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Ciekawostki
W greckim mieście Saloniki, podczas prac na budowie metra odnaleziono pozostałości willi z V w. n.e. Rezydencja była naprawdę luksusowa. Świadczą o tym nie tylko wykonane z największą starannością, przepiękne mozaiki. Dom był wyposażony także w system ogrzewania podłogowego zwany hypocaustum i podgrzewany basen. Podłoga była położona na ceramicznych filarach, między którymi mogło przepływać gorące powietrze. Willa miała 315 mkw. i znajdowała się nieopodal brukowanej ulicy Decumanus Maximus, będącej antyczną autostradą. Budowa metra w Salonikach to istna "kopalnia" archeologicznych znalezisk. 300 tys. przedmiotów, w tym 50 tys. monet, marmurowy plac, 15 metrowa fontanna, ruiny kościoła czy rzymski cmentarz to odkrycia z ostatnich 12 lat. Mozaiki zostaną zabezpieczone i wystawione na stacji metra, na budowie której zostały odkryte. Metro zostanie otwarte w 2020 r. Budowa trwa już 14 lat, a opóźnienia wynikają m.in. z dużej ilości znalezionych antyków. 
Co się stanie, gdy otworzysz drzwi podczas lotu

Co się stanie, gdy otworzysz drzwi podczas lotu

Ciekawostki
Co się stanie jeśli otworzysz drzwi samolotu podczas lotu? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeśli w ogóle będziesz w stanie to zrobić, to znaczy, że masz dużo większe problemy, niż aresztowanie po lądowaniu. Ze względu na różnicę ciśnienia jakie panuje w kabinie i na zewnątrz samolotu, nie jest możliwe otworzenie drzwi maszyny podczas lotu. Jeśli jakimś cudem miałoby się to udać, to znaczy, że wewnątrz ciśnienie było zbyt niskie. To oznaka poważnych kłopotów technicznych. W momencie rozszczelnienia kabiny, uciekłoby powietrze. Ludzie zaczęliby się dusić.
Legendy, które mogły wydarzyć się naprawdę

Legendy, które mogły wydarzyć się naprawdę

Ciekawostki
Wiele wydarzeń, o których myślimy, że są tylko legendami, mogły wydarzyć się naprawdę. Na przykład Wielki Potop, który znamy z Biblii i z sumeryjskiego Eposu o Gilgameszu, pojawia się wśród opowieści ze wszystkich kontynentów. Naukowcy znajdują liczne dowody na to, że wielkie powodzie miały miejsce w wielu punktach na świecie. Jedną z nich mogło być gwałtowne napełnianie się Morza Czarnego wodą z Morza Śródziemnego około 5600 r. p.n.e. Ciekawe jest także to, Atlantyda, to nie tylko bajka o mitycznej krainie. Platon, który opisał miasto, móogł mieć na myśli... Santorini. Wyspa leży na wulkanie, który wybuchł 3650 lat temu. Część wyspy zatonęła, a resztę dotknęło tsunami.
Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Ciekawostki
Mur Hadriana, słynny rzymski wał obronny w północnej Brytanii, wybudowany w II wieku, najprawdopodobniej służył nie tylko żołnierzom - ogłosili naukowcy. Na terenie fortu, który był częścią fortyfikacji, odnaleziono bowiem właśnie szczątki kobiety i 5-letniego dziecka. Wzdłuż muru odnaleziono również butelki do karmienia dzieci i fragmenty zabawek, np. nogę lalki. Znalezisko jest dość zaskakujące, bo stacjonującym na murze legionistom oficjalnie nie wolno było się żenić. Wiadomo jednak, że dowódcy często przymykali na to oko, więc możliwe, że szczątki należą do rodziny którego z żołnierzy. Co ciekawe kobieta została pochowana razem z kawałkiem rzymskiej kolczugi. Mur Hadriana miał 117 km długości i dzielił Wielką Brytanię na pół. Miał być zaporą przeciwko plemionom Piktów z Kaledonii.
Tajemnicza rzeźba z drewna. Najnowsze ustalenia naukowców

Tajemnicza rzeźba z drewna. Najnowsze ustalenia naukowców

Ciekawostki
Po prawie 130 latach od odkrycia, naukowcom udało się wreszcie powiedzieć więcej o "Idolu szygirskim". Mowa o rzeźbie, którejfragmenty pod koniec XIX w. przypadkiem odkryli, ok. 100 km od Jekaterynburga, rosyjscy wydobywacze złota. Rosjanie w 1997 roku uznali, że rzeźba ma około 9,5 tys. lat. 18 lat później Niemcy ogłosili, że posąg jest jednak starszy i to o ponad dwa tysiące lat. Oznacza to, że rzeźba jest dwa razy starsza od egipskich piramid. Figurę wyrzeźbiono w liczącym 157 lat drewnie modrzewiowym. Zachowane fragmenty mierzą 2,8 m. Długi korpus rzeźby pokryty jest zygzakowatymi wzorami i zarysami siedmiu ludzkich twarzy. Według najnowszych badań tajemnicze zygzaki na posągu mogą być powiązane ze starożytnymi duchowymi wierzeniami. Dokładniej zbadano też drewno, wskazując, że wszystkie elementy rzeźby pochodzą z tego samego pnia.
Który z owadów żądli najboleśniej?

Który z owadów żądli najboleśniej?

Ciekawostki
Amerykański entomolog Justin O. Schmidt opracował skalę bólu, jaką odczuwa się po użądleniu owadów. Co ciekawe, każde z żądeł przetestował na sobie. Oto, co ustalił odważny naukowiec.
Zobaczyli to na piasku. "Wygląda jak skrzyżowanie trzech ryb"

Zobaczyli to na piasku. "Wygląda jak skrzyżowanie trzech ryb"

Ciekawostki
Wszyscy dobrze wiemy, że potwory takie jak ten z Loch Ness nie istnieją, jednak wciąż pojawiają się ich "sobowtóry". Jednym z ostatnich jest okaz znaleziony na półwyspie Yorke, w południowej części Australii. Dave Krantz, który zrobił zdjęcie "stworzeniu" opisał je jako skrzyżowanie ryb: molwy, suma i flathead. Trudno powiedzieć, czym jest rzekomy potomek potwora z Loch Ness. Na razie wiadomo, że spekulacji przez jakiś czas nie zabraknie.
Masakra na wyspie Olandia

Masakra na wyspie Olandia

Ciekawostki
Makabrycznego odkrycia dokonali archeolodzy w forcie Sanby borg, na szwedzkiej Olandii. Pozbawione głów, okaleczone zwłoki noszących rzymskie stroje ludzi odnaleziono w murowanym forcie. Nikt nie spodziewał się napadu, rodziny szykowały wieczorne posiłki. Nikt nie był uzbrojony. Mieszkańcy osady mieli przy sobie wiele cennych przedmiotów, biżuterię i złote monety. Wszystko zostało na miejscu. Żyjące w osadzie zwierzęta pozdychały z głodu. Ich szkielety odnaleziono w stajniach i zagrodach. Do masakry doszło ok. 1500 lat temu. Naukowcy porównują miejsce do Pompejów. Pierwsze szczątki znaleziono w 2013 roku. Od razu było wiadomo, że to nietypowe znalezisko, bo w tym czasie ciała najczęściej były kremowane. Dotychczas znaleziono już 26 szkieletów, w tym noworodka. Wszystko wskazuje na to, że nie była to walka, a rzeź cywilów.
Odnaleziono tajemniczy wrak u wybrzeży Australii

Odnaleziono tajemniczy wrak u wybrzeży Australii

Ciekawostki
U wybrzeży Australii przypadkowo odnaleziono metalowy wrak. Spoczywa 60 m pod wodą, w okolicach miasta Broom. Wrak ma około 37 metrów długości. Zasiedliło go wiele różnych gatunków morskich stworzeń. Naukowcy z Australijskiego Instytutu Morskiego (AIMS) nie wiedzą dokładnie co to za statek. Nietypowe jest to, że w archiwach brakuje jakichkolwiek wzmianek o zatonięciu statku tego rozmiaru. Zachowany w dobrym stanie kadłub wskazuje, że to kuter z lat 70. lub 80. Dokładna lokalizacja wraku jest trzymana w tajemnicy. To dlatego, by ustrzec go przed szabrownikami. 
Sztylety z ludzkiej kości. Naukowcy przebadali 5 z nich

Sztylety z ludzkiej kości. Naukowcy przebadali 5 z nich

Ciekawostki
Jeśli kiedyś znajdziecie się w podbramkowej sytuacji i będziecie musieli zrobić sobie sztylet, najlepiej sięgnąć… po ludzką kość udową. To według badań najlepszy materiał na kościane ostrze. Nic lepszego nie znajdziecie. Kościane sztylety były popularną bronią wśród plemion z Papui–Nowej Gwinei. Często były bogato dekorowane. Zwykle Papuasi robią je z kości kazuara, dużego ptaka - nielota, który żyje na wyspie. Jednak nie zawsze tak było. Dawniej często wytwarzano je z kości udowych szanowanych, poległych wojowników i noszono z wielką dumą. Naukowcy zbadali 11 papuaskich sztyletów: 6 z kości kazuara i 5 z kości ludzkich. Te wykonane z kości ludzkich rzadziej się łamią, są bardziej wytrzymałe i odporne. Wypadają o 31 proc. lepiej niż te z kości kazuara.