Ciekawostki

... więcej »
Oscypek: Test w ciemno. Czy odróżnisz kupionego u bacy od tego w sklepie?

Oscypek: Test w ciemno. Czy odróżnisz kupionego u bacy od tego w sklepie?

Ciekawostki
Kupiliśmy dwa oscypki - jednego bezpośrednio u górala, drugiego w markecie - i ruszyliśmy na Krupówki, oferując degustację. Czy częstujący się ludzie będą w stanie odróżnić je od siebie? Wyniki są zaskakujące!
Jak Amerykanie stracili Czechosłowację. Trzy główne błędy

Jak Amerykanie stracili Czechosłowację. Trzy główne błędy

Ciekawostki
Wkrótce po wyzwoleniu Czechosłowacji w 1945 r., kraj ten trafił za "żelazną kurtynę". Jednak, jak twierdzą historycy, wcale nie musiało się tak stać, a Czechosłowacja mogła należeć do bloku zachodniego. Czechosłowacja była bowiem jedynym krajem, którego jeszcze przed końcem wojny nie przydzielono do żadnej ze strefy wpływów. Kluczową rolę mogły odegrać USA, ale Amerykanie popełnili kilka błędów. Po pierwsze doprowadzili do tego, że wyzwolenia Pragi dokonała Armia Czerwona, a nie oni. Czescy komuniści wykorzystali ten fakt wmawiając ludziom, że to dowód, że to ZSRR tak naprawdę o nich dba. Drugim błędem USA było wycofanie wojsk z Czechosłowacji. Prezydent Edvard Beneš naiwnie sądził, że wyjazd Amerykanów jest dowodem, że Stalin dba o niezależność kraju. Kolejnym błędem był sposób, w jaki m.in. Czechosłowacji zaproponowano pomoc finansową po wojnie - Plan Marshalla. Ówczesny minister spraw zagranicznych Czechosłowacji nazwał ją "ekonomicznym zniewoleniem", na co przedstawiciele USA się... obrazili. Ostateczne odrzucenie pomocy finansowej od USA wtrąciło Czechosłowację w objęcia Moskwy.
Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków

Ciekawostki
Trudno sobie wyobrazić nadejście nowego roku bez fajerwerków. Nie wszyscy jednak czytają ulotkę z zasadami bezpieczeństwa, więc postanowiliśmy zebrać podstawowe zasady korzystania ze sztucznych ogni. Obejrzyj i uniknij zasilenia statystyk osób, które trafiły do szpitala z powodu nieodpowiedzialnej zabawy.
Spędził 20 lat pracując dla prezydentów USA. Kim był David L. Niles

Spędził 20 lat pracując dla prezydentów USA. Kim był David L. Niles

Ciekawostki
W Białym Domu pracował przez 20 lat. Od Harry'ego Trumana otrzymał medal za zasługi był asystentem Franklina Delano Roosevelta i Harry'ego Trumana. Mowa o Davidzie K. Nilesie, o którym niewiele osób wie, że był synem polskich Żydów, którzy uciekli do USA przed represjami ze strony carskiej Rosji. Niles zarządzał rządowymi agencjami, które zatrudniały w sumie 6,5 mln osób. Jako zaufany pracownik dbał o dialog różnych środowisk. Między innymi lewicy żydowskich wyborców i Afroamerykanów. Nie brylował na salonach, często działał anonimowo. Rzadko odwiedzał prezydenta, bo skupiał się na pracy. Niles z powodu swego pochodzenia kilkukrotnie był oskarżany o rzekome związki z komunistami. Współpracownicy podejrzewali go o to, że jest homoseksualistą. Niles zmarł 28 września 1952 w wieku 64 lat. Harry Truman powiedział o nim na jego pogrzebie: szybki umysł i ciepłe serce Davida Nilesa były zawsze w służbie ludzkości.
Choinka w domu. Skąd wziął się zwyczaj?

Choinka w domu. Skąd wziął się zwyczaj?

Ciekawostki
Sztuczna, prawdziwa - wszystko jedno. W większości domów na Boże Narodzenie pojawia się choinka. Zobaczcie, jak narodziła się jedna z najważniejszych tradycji świątecznych.
Najdziwniejsze świąteczne zwyczaje

Najdziwniejsze świąteczne zwyczaje

Ciekawostki
Święta Bożego Narodzenia obchodzi się w różnych częściach świata. Powoduje to, że przez wieki ukształtowały się różne zwyczaje związane z ich obchodzeniem. Zobaczcie te najdziwniejsze.
Fajerwerki i pies. Jak pomóc zwierzęciu?

Fajerwerki i pies. Jak pomóc zwierzęciu?

Ciekawostki
Sylwester i Nowy Rok to szczególnie trudny dla zwierząt czas ze względu na odpalane co chwilę fajerwerki. Szczególnie źle wystrzały znoszą psy. Ponieważ trudno będzie uniknąć takich sytuacji, lepiej sprawdzić, jak można pomóc zwierzęciu przetrwać świętowanie nadejścia nowego roku.
Znalezisko w grobie dziecka rozwiązuje sekret budowy Stonehenge

Znalezisko w grobie dziecka rozwiązuje sekret budowy Stonehenge

Ciekawostki
Odnalezione w 1889 r. w dziecięcym grobie kamienne cylindry z czasów neolitu długo stanowiły zagadkę. Archeolodzy zastanawiali się, do czego mogły służyć te tajemnicze, mające 4000 lat zdobione przedmioty. Nowa hipoteza głosi, że to rodzaj neolitycznego "wzorca metra", który posłużył budowniczym Stonehenge. Dwóch archeologów zmierzyło obwód cylindrów. Odkryli, że jeśli wokół któregoś z nich owinie się sznurek jego długość zawsze będzie wielokrotnością 322 mm. Tyle ma używana wtedy jednostka miary: długa stopa. Siedmiokrotne owinięcie sznurka wokół największego cylindra daje 3.22 m, czyli dziesięć stóp. Budowniczowie Stonehenge mogli posłużyć się cylindrami do stworzenia kamiennych kręgów.
Nowy Rok w Telewizji WP - spędź go razem z nami!

Nowy Rok w Telewizji WP - spędź go razem z nami!

Ciekawostki
Telewizja WP przygotowała mnóstwo ciekawych filmów, dokumentów i programów rozrywkowych! Nie oderwiesz się! Kabarety, dokumenty o rodzinie królewskiej i filmy familijne - to wszystko byś z radością przywitał  Nowy Rok! 
Rakieta czy meteor? W sieci dyskusja

Rakieta czy meteor? W sieci dyskusja

Ciekawostki
W środę wieczorem w okolicach San Francisco widoczny na niebie był tajemniczy obiekt. Jasna kula zostawiająca za sobą smugę wielu skojarzyła się ze spadającą rakietą. Obserwatorium Licka poinformowało jednak, że był to bardzo jasny meteor, który wpadł w atmosferę tuż po zachodzie słońca, dlatego dodatkowo wciąż był jeszcze podświetlany przez gwiazdę. Kształt smugi przypominający znak zapytania to zasługa wiatru.
Nauczka dla złodziei paczek. Sprytny plan

Nauczka dla złodziei paczek. Sprytny plan

Ciekawostki
W pudełku po elektronicznym gadżecie umieścił 4 telefony z kamerami i GPS oraz pewien bardzo sprytny mechanizm. Po zdjęciu pokrywy fałszywa paczka wyrzuca w powietrze dużą ilość brokatu. Ale to nie koniec kary dla złodzieja. Mężczyzna umieścił w pudełku także śmierdzący sprej, który co 5 sekund rozpylał straszny zapach. Paczkę jako przynętę umieścił pod swoimi drzwiami. Mógł śledzić jej położenie dzięki telefonom w środku. A że okazja czyni złodzieja, na paczkę szybko znaleźli się chętni. W umieszczonym na Youtube filmie Mark Rober przyznał się, skąd czerpał inspirację do swojego pomysłu. "Nadawcą" fałszywej paczki jest nikt inny jak Kevin McAllister, czyli słynny Kevin sam w domu.
Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Ciekawostki
Naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że tlen ucieka z ziemskiej atmosfery. Chodzi o setki ton gazu każdego dnia. Wiadomo dlaczego tak dzieje się w nocy, nie jest jednak jasne jak ten proces przebiega podczas dnia. Wiadomo jedynie, że dzieje się to podczas zorzy polarnej. Naukowcy nazwali ten proces gazową fontanną. Sekcja NASA, zajmująca się obserwacją naszej planety, rozpoczęła misję VISIONS-2, która ma zbadać zjawisko. Na miejsce badań naukowcy wybrali Ny-Ålesund na Spitsbergenie, najdalej wysunięte na północ, całoroczne osiedle. Dodatkowo miejscowość znajduje się tuż pod dziurą w magnetycznej bańce, jaka otacza Ziemię. Podczas zorzy polarnej wystrzelono stamtąd dwie rakiety meteorologiczne wyposażone w kamery i czujniki. Po wystrzeleniu rakiety zbierały dane przez 10 minut, po czym spadły. Wszystko poszło zgodnie z planem. Udało się zaobserwować gazową fontannę. Dane będą dalej analizowane. Na szczęście nie musimy się obawiać, że z Ziemi ucieknie nam cały tlen. To, co "wycieka" stanowi niewielki ułamek tlenu w naszej atmosferze.
Kot kontra bieżnia. Wybuchniesz śmiechem

Kot kontra bieżnia. Wybuchniesz śmiechem

Ciekawostki
Koty mają w zwyczaju wybierać na drzemkę dziwne miejsca. Raz jest to głowa właściciela, a innym klawiatura komputera. Tym razem kot postanowił położyć się na bieżni. Włączonej. Kompletnie, ku rozbawieniu swojego pana, nie rozumiał, dlaczego "łóżko" wciąż go zrzuca. Trzeba przyznać, że wytrwale próbował pokonać przeciwności.
Wydmy z epoki lodowcowej. Geolodzy zachwyceni

Wydmy z epoki lodowcowej. Geolodzy zachwyceni

Ciekawostki
Między australijskimi wyspami Fraser i Moreton, 60 m pod wodą, ciągną się przez 70 km wydmy. Ich wysokość sięga nawet 15 m. Naukowcy sądzą, że uformowały się około 12 tys. lat temu, w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przetrwały dlatego, że skamieniały. Stało się to dzięki wysokiej zawartości węglanu wapnia w ziarnach piasku. Pod wpływem wody podziałał on jak spoiwo. Luźny piasek zamienił się w skałę, a wydmy zalało morze. Wydmy były kiedyś częścią Fraser Island. Kształtem przypominają te, które znajdują się tam dziś.
Cukierki z alkoholem i prowadzenie samochodu? Tak, to możliwe

Cukierki z alkoholem i prowadzenie samochodu? Tak, to możliwe

Wydanie: 19 grudnia 2018
Wiadomo, że po spożyciu alkoholu, nie wolno prowadzić samochodu. Czy wobec tego po zjedzeniu czekoladek z alkoholem powinniśmy zrezygnować z kierowania pojazdem? Kuba Jankowski w programie "Nie do końca" sprawdził czy istnieje bezpieczna do spożycia liczba cukierków z alkoholem.
"Flota duchów". Wraki statków płyną dalej

"Flota duchów". Wraki statków płyną dalej

Ciekawostki
W stanie Maryland, w USA, w zatoce Mallows na rzece Potomak, znajduje się niezwykłe miejsce. To cmentarzysko niemal 200 parowców, które istnieje od prawie stu lat. W ciągu tego czasu wraki statków stały się ważnym siedliskiem wielu zwierząt. To jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w stanie Maryland. Okazuje się, że "flota duchów" dalej pływa. Naukowcy wraz z dziećmi z okolicznej szkoły podstawowej porównali pozycje poszczególnych wraków na mapach z różnych okresów. Niektóre przesunęły się nawet o 30 km. Za dryf wraków w dół rzeki odpowiadają burze, powodzie i erozja. Aby chronić unikatowy ekosystem naukowcy chcą przeprowadzić dalsze badania za pomocą zdalnie sterowanych podwodnych dronów.
Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Ciekawostki
2000 lat po wybuchu wulkanu, który doprowadził do zniszczenia starożytnego miasta, władze dzisiejszych Pompejów opracowały plan ewakuacji na wypadek erupcji Wezuwiusza. Wszystko przez wzrost aktywności sejsmicznej. Mieszkańcy miasta i okolic zostaną zabrani łodzią na sąsiednią Sardynię. Eksperci podkreślają, że nie ma powodu do paniki, ale bez planu wybuch wulkanu mógłby zakończyć się śmiercią tysięcy osób i katastrofą o skali dużo większej od starożytnej hekatomby. Po wybuchu w 79 r. n. e. życie straciło 2000 osób. Ostatnie badania wskazują, że Wezuwiusz wybucha z taką intensywnością co około 500 lat. Ostatnia większa erupcja miała miejsce około roku 1631. Region wokół wulkanu zamieszkuje dziś 3 miliony ludzi.
Rosja i Chiny eksperymentują z jonosferą. "Nie bawimy się w Boga"

Rosja i Chiny eksperymentują z jonosferą. "Nie bawimy się w Boga"

Ciekawostki
Kontrowersyjną serię testów mających na celu modyfikację atmosfery wykonały wspólnie Rosja i Chiny. Z laboratorium badań jonosfery w pobliżu miasta Wasilsursk, emitowano fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Z kolei chiński satelita CSES mierzył z orbity skutki zakłóceń plazmy. Podobne eksperymenty miały miejsce już wcześniej, ale te wywołały obawy związane z zastosowaniem militarnym. To dlatego, że jonosfera i zjonizowana materia (plazma) mają kluczowe znaczenie dla komunikacji radiowej. Poprzez wywoływanie takich wybiórczych zakłóceń teoretycznie można zwiększać, bądź zakłócać sygnały radiowe dalekiego zasięgu. Już zanotowano ekstremalne skutki opisywanych testów. Obszar zaburzeń jonosferycznych miał sięgnąć nawet 126 tys. km. Zwiększyła się także temp. plazmy. Naukowcy zapewniają, że "nie bawią się w Boga", a podobne testy przeprowadzały też inne kraje. Rosyjskie laboratorium powstało prawie 40 lat temu i było odpowiedzią na testy przeprowadzane przez USA.
Pył znad Sahary zaskoczył naukowców

Pył znad Sahary zaskoczył naukowców

Ciekawostki
Duże cząstki pyłu znad Sahary naukowcy odkryli 3500 km od słynnej pustyni - na Karaibach. Do tej pory naukowcy zakładali, że tak daleko mogą dolecieć jedynie drobne cząstki, o wielkości ok. 0,01 - 0,02 mm. Te odkryte są 50 razy większe, niż przewidywano. Ich średnica to 0,45 mm. To powód, by zrewidować obowiązujący dotychczas model kształtowania się globalnych wiatrów i klimatu. Naukowcy sugerują, że musi istnieć jakiś nieznany dotąd proces, pozwalający przemieszczać się pyłowi tak daleko. Być może jakiś udział w tym ma ładunek elektryczny, jaki po drodze zyskują cząstki pyłu. To ważne odkrycie, ponieważ pył  ma wpływ na przepływ ciepła na Ziemi i wymianę gazową oceanów. Wokół cząstek pyłu tworzą się również chmury. Odkrywcy uważają, że ich rola w kształtowaniu klimatu jest niedoceniana.
Orzechy laskowe. Ich sobie nie żałuj

Orzechy laskowe. Ich sobie nie żałuj

Ciekawostki
To żadna tajemnica, że warto jeść orzechy, bo mają wiele cennych właściwości. Orzechy laskowe wyróżniają się na ich tle, bo mają dużo witaminy E, która chroni przed starzeniem się. Korzysta się z niej także przy leczeniu niepłodności u mężczyzn, miażdżycy i chorób serca. Orzechy laskowe zawierają też rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają walczyć z nadwagą. Orzechy laskowe powinny jeść osoby aktywne fizycznie. Udowodniono bowiem, że pozytywnie wpływają na wydolność.
Tajemniczy obiekt w trójkącie bermudzkim. Rozwiązanie zagadki

Tajemniczy obiekt w trójkącie bermudzkim. Rozwiązanie zagadki

Ciekawostki
Tajemniczy obiekt, widoczny na mapach Google nad bagnami południowej Florydy, budzi sensację w internecie. Nie dość, że znajduje się tuż obok jednego z wierzchołków trójkąta bermudzkiego, to jeszcze wygląda jak latający tuż nad ziemią, latający spodek. Sytuacja jednak zmienia się radykalnie, gdy przybliżymy obraz. Domniemane UFO to nic innego jak uchwycony na zdjęciu motyl z gatunku Papilio palamedes. Sposób łączenia zdjęć w cyfrowych mapach sprawił, że motylkowi brak połowy skrzydła.