Ciekawostki

... więcej »
Kulisy związku Diany i Karola

Kulisy związku Diany i Karola

Ciekawostki
Mimo, że od śmierci księżnej Diany minęło już ponad 20 lat, wciąż ja jaw wychodzą nowe sekrety związane z jej burzliwym związkiem z księciem Karolem. Przyszły mąż Diany spotykał się wcześniej z jej siostrą Sarah, która ostatecznie porzuciła księcia.
Koala jak mistrz Yoda

Koala jak mistrz Yoda

Ciekawostki
Koala jedzący eukaliptus wzbudził zachwyt internautów. Wszystko za sprawą wyglądu misia – przypomina on Yodę, bohatera "Gwiezdnych Wojen". Charakterystyczne uszy i pysk koali skojarzyły się internautom z fikcyjną postacią Wielkiego Mistrza Jedi. Nie wiadomo, gdzie powstało to krótkie wideo, ale wiemy, że Koala-Yoda istnieje naprawdę.
Ekstremalne zjawiska pogodowe. Tak zmienia się nasz klimat

Ekstremalne zjawiska pogodowe. Tak zmienia się nasz klimat

Ciekawostki
 Przez miliony lat to natura regulowała klimat Ziemi. Jednak później coś się zmieniło. Dzięki paliwom kopalnym zaczęliśmy przekształcać świat. Aż w końcu zagroziliśmy planecie, na której żyjemy. Zobacz, jak zmienia się klimat.  
Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania

Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania

Ciekawostki
Dwie wąskie, przypominające warkocze kometarne, smugi dostrzegły teleskopy na całym świecie, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Ciągną się za planetoidą (6478) Gault, która pochodzi z pasa głównego asteroid i okrąża Słońce w ciągu 3,5 lat. To niezwykłe, bo to zazwyczaj za kometami ciągną cię warkocze, a nie planetoidami. W tym wypadku smugi świadczą o tym, że obiekt traci w trakcie swojej wędrówki materiał, z którego jest zbudowany, a to prowadzi go prosto do samozniszczenia. Być może dzieje się tak dlatego (co zresztą odkryto dopiero niedawno), że planetoida jest jedną z niewielu, której dotyczy efekt YORP. To zjawisko zmiany prędkości rotacji pod wpływem promieniowania słonecznego. W tym przypadku obiekt kręci się coraz szybciej. Być może też coś w niego uderzyło. Połączenie tych dwóch hipotez może dać odpowiedź na pytanie, skąd Gault ma "warkocze". Do tej pory Gault, którą odkryto w 1988 r., była uważana za wyjątkowo nudną planetoidę, ale uchwycony proces czyni ją dla astronomów szczególnie interesującą.
Kupujemy coraz więcej. Jak ograniczyć ilość śmieci

Kupujemy coraz więcej. Jak ograniczyć ilość śmieci

Ciekawostki
Coraz bardziej nie dbamy o świat, w którym żyjemy. Świat, który zostawimy naszym dzieciom. Trzeba przygotować planetę na 9-10 mld mieszkańców. W społeczeństwie masowym produkujemy coraz więcej. Kupujemy za dużo i wyrzucamy za dużo. Kiedyś było inaczej. Zobacz, jak ważna jest świadoma konsumpcja i ograniczenie produkowanych śmieci. 
Sekrety ogrodnika. Sprawdź te 3 niezawodne sposoby

Sekrety ogrodnika. Sprawdź te 3 niezawodne sposoby

Ciekawostki
Weź butelkę, wrzuć do niej zardzewiałe gwoździe, wlej wody i potrząśnij. Takim roztworem podlej roślinę doniczkową. Żelazo, z którego zrobione są gwoździe jest jednym z pierwiastków, których roślina potrzebuje do życia. To tylko jeden ze sposobów. Obejrzyjcie koniecznie.
Zaginione miasto. Niezwykłe odkrycie w Kurdystanie

Zaginione miasto. Niezwykłe odkrycie w Kurdystanie

Ciekawostki
Francuscy archeolodzy odkryli miasto założone 4000 lat temu obok pierwszego imperium Mezopotamii - Akadyjczyków. Choć naukowcy pracują na stanowisku w Kurdystanie od 2012 r., to odkrycia śladów miasta z III tysiąclecia p.n.e. Kamienne fundamenty rozciągają się na kilkadziesiąt metrów. Wskazują, że mieszkańcy miasta hodowali zwierzęta nawadniali pola i zajmowali się rolnictwem. Wszystko to wskazuje, że górska osada prosperowała. Znaleziono także gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym. Ich treść jest dowodem na prowadzony handel. Oprócz kości owiec i świń znaleziono także szczątki lwów i niedźwiedzi. Świadczy to o tym, że miasto albo prowadziło królewskie polowania lub otrzymywało świadczące o szacunku dary. Archeolodzy mają nadzieję, że te wszystkie wskazówki ujawnią relacje między miastem a jego potężnym sąsiadem. Nie ulega jednak wątpliwości, że miasto korzystało ze strategicznego położenia u podnóża gór Zagros. Wykopaliska w irackiej części Kurdystanu rozpoczęły się w 2003 r., gdy obalono rządy Saddama Husajna.
Zaniedbana choroba. Zdjęcie mózgu 18-latka przeraziło lekarzy

Zaniedbana choroba. Zdjęcie mózgu 18-latka przeraziło lekarzy

Ciekawostki
W magazynie "New England Journal of Medicine" opisano przypadek 18-latka, który zjawił się w szpitalu z bólem głowy. Nastoletni Hindus skarżył się też na napady padaczki. Lekarze skierowali go na obrazowanie rezonansem magnetycznym. To, co wykazało badanie, było przerażające. W całym mózgu 18-latka widoczne były torbiele i nie tylko one. Każda z torbieli powstała przez pojedynczą larwę tasiemca. 18-latek cierpiał na zaawansowaną postać wągrzycy. To choroba wywołana zarażeniem larwalną postacią tasiemca uzbrojonego. Chłopak musiał zjeść zakażone, niedogotowaną wieprzowinę lub wypić zanieczyszczoną wodę. Kolejne badania wykazały, że torbiele znajdują się także w prawym oku i prawym jądrze 18-latka. Mimo leczenia, młody Hindus zmarł w dwa tygodnie po wizycie w szpitalu. Wągrzyca występuje na całym świecie, bo to choroba świń, która u człowieka występuje przypadkowo. W Polsce od 2001 r. nie zarejestrowano ani jednego przypadku tej choroby u człowieka.
Skręcać trzeba umieć. Zwłaszcza jak się jeździ ciężarówką

Skręcać trzeba umieć. Zwłaszcza jak się jeździ ciężarówką

Ciekawostki
Pewien kierowca w Izraelu nagrał dość nietypową scenę na drodze. Na wideo widać ciężarówkę, która dość ostro wjeżdża na skrzyżowanie. Na dodatek wiezie dwa wozy opancerzone. Szybko okazało się, że kierowca przecenił swoje umiejętności, bo widać jak chwilę później jeden z transportowanych pojazdów spada na jezdnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Bond była kobietą. Prawdziwa historia domniemanej kochanki Fleminga

Bond była kobietą. Prawdziwa historia domniemanej kochanki Fleminga

Ciekawostki
James Bond, najsłynniejszy szpieg Jej Królewskiej Mości - postać stworzona przez Iana Fleminga. Choć o pierwowzorach mówi się wiele, to na uwagę zasługuje także Krystyna Skarbek - as brytyjskiego i polskiego wywiadu, ulubienica Churchilla i najprawdopodobniej kochanka autora słynnej serii o agencie 007. Urodziła się 1 maja 1908 r. Podobno była piękna, choć niektórzy mówili, że to błyszczał jej charakter. W 1930 r. uczestniczyła w konkursie Miss Polonia. Arkady Fiedler, prozaik i reportażysta pisał o niej, że ma "niezwykłą urodę", "roziskrzony wzrok", "bujny temperament". I choć jest inteligentna, to też zakompleksiona. Gdy wybuchła wojna, była z mężem w Abisynii (Etiopia). Natychmiast wrócili do Europy. Skarbek z Francji przedostała się do Anglii. Tam zgłosiła się do tajnej agencji brytyjskiej SOE (Kierownictwo Operacji Specjalnych). Celem organizacji powstałej z inicjatywy Winstona Churchilla była m.in. dywersja i pomaganie ruchom oporu. 31-letnia Skarbek przyjęła pseudonim Christine Granville, zmieniła rok urodzenia na 1915 i jako agentka została wysłana na Węgry. W tym czasie kilka razy odwiedziła Polskę. Pośredniczyła w kontaktach między Muszkieterami (polskim wywiadem) a Secret Inteligence Service (SIS). W 1941 r. wysłano ją na Bliski Wschód, gdzie dla Brytyjczyków pracowała w Kairze. W 1944 trafiła do Francji. Chciała wziąć udział w Powstaniu Warszawskim, ale jej wnioski o to w Londynie były odrzucane. Gdy skończyła się wojna, została zdemobilizowana. Dostała odprawę w wys. zaledwie 100 funtów.
Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Ciekawostki
Niedaleko stolicy Norwegii, w okręgu Vestfold, leży pod ziemią statek nordyckich wojowników. Znalezisko znajduje się kilkaset metrów od popularnego muzeum, gdzie można zapoznać się z kulturą wikingów. Niezwykłego odkrycia dokonano dzięki georadarowi, którym naukowcy zamierzają zeskanować wiele terenów w całym kraju. Na zdjęciach widać wyraźnie kształt łodzi. Statek leży w zagłębieniu, co wskazuje na to, że kiedyś znajdował się nad nim kopiec, który został usunięty. Archeolodzy będą teraz badać znalezisko nieinwazyjnymi metodami. Na razie nie planują odkopywania łodzi. Co robi statek w środku lądu? Najprawdopodobniej pochowano w ten sposób jakiegoś ważnego wikinga. Zwyczaj ten praktykowano w latach 800 – 1050. Do tej pory odkryto tylko siedem takich pochówków, z czego trzy w Vestfold. Jednym z nich jest odkryta przypadkowo w 1903 r. łódź z Oseberg, w której pochowano dwie kobiety.
Niania bohaterka. Nagranie podbija sieć

Niania bohaterka. Nagranie podbija sieć

Ciekawostki
Pewna niania z Filipin została okrzyknięta w internecie bohaterką po tym, jak uratowała życie dziecku. Niemowlę leżało w łóżeczku, gdy kobieta stała przy oknie. W pewnym momencie usłyszała niepokojący dźwięk. Wybiegła z pokoju, by kogoś zawołać. Po chwili wróciła i kilka sekund po tym, gdy wyciągnęła dziecko, sufit runął. Całą scenę uchwycił monitoring. Nagranie staje się hitem sieci.
Obrzezany przez przypadek. Skandaliczna wpadka służby zdrowia

Obrzezany przez przypadek. Skandaliczna wpadka służby zdrowia

Ciekawostki
Pewien mężczyzna zgłosił się do szpitala w Leicester, w Wielkiej Brytanii, na badanie pęcherza moczowego. Pacjent został znieczulony. Lekarze zamiast wprowadzić mu do pęcherza sondę z kamerą usunęli mu napletek. To jeden z 8 przypadków w tym szpitalu, które nigdy nie powinny były się zdarzyć. Dlatego zwane są "never events". W przypadku obrzezanego pacjenta, błąd był spowodowany bałaganem w dokumentach. Najczęstszą przyczyną błędów tego typu jest jednak nasza symetryczna budowa ciała. Od prześwietlenia nie tej ręki co trzeba, po operacje na nie tym oku… to przydarza się pacjentom najczęściej. Nierzadko też chirurdzy zostawiają w ciałach pacjentów przedmioty. "Never events" ze szpitala w Leicester z 2018 r. zostały opisane w raporcie. Podkreślono w też nim niepokojący fakt. Personel szpitala nie uczy się na własnych błędach. Raport wspomina to jako jedną z przyczyn wielu "never events". Z brytyjskich danych wynika, liczba błędów lekarskich rośnie z roku na rok.