Ciekawostki

... więcej »
Dziwny obiekt tuż za Układem Słonecznym. Nadano mu nazwę HD 21749b

Dziwny obiekt tuż za Układem Słonecznym. Nadano mu nazwę HD 21749b

Ciekawostki
Należąca do NASA satelita TESS odkryła właśnie nową egzoplanetę. Nosi nazwę HD 21749b i oddalona jest od Układu Słonecznego o 53 lata świetlne. Planeta w ciągu 36 dni okrąża jasną, karłowatą gwiazdę. Temperatura na powierzchni wynosi około 150 stopni Celsjusza. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się dość blisko swojej gwiazdy o jasności podobnej do naszego Słońca. Właśnie to sprawia, że odkrycie jest ekscytujące. Nie wiadomo zbyt wiele o tego typu planetach. Naukowców cieszy więc fakt, że będą mogli zbadać HD 21749b dokładniej. Oprócz tego, że znajduje się właściwie tuż za naszym Układem i krąży wokół swojego słońca, wiadomo również, że jest trzy razy większa od Ziemi. Najprawdopodobniej nie jest skalista, a gazowa. Może przypominać Neptuna lub Urana, jej atmosfera jest jednak znacznie gęstsza. Nie nadaje się więc do zamieszkania. Satelita TESS od ubiegłego roku monitoruje niebo sektor po sektorze. Od kwietnia 2018 znalazła 3 planety.
"Wielka Niezgodność". Geologiczna zagadka rozwiązana

"Wielka Niezgodność". Geologiczna zagadka rozwiązana

Ciekawostki
Badacze przez wieki zastanawiali się, jak powstała tzw. "Wielka Niezgodność". To moment, kiedy stykają się ze sobą dwie warstwy skał osadowych pochodzące z oddalonych od siebie w czasie okresów. Dzieje się tak, kiedy warstwa, która powinna być pomiędzy nimi, szybko ulega erozji. Luka to bagatela 80 milionów lat. Najnowsze badania dowodzą, że "Wielką Niezgodność" spowodowała erozja lodowcowa w czasach tzw. "Ziemi śnieżki", gdy planeta w całości była pokryta lodem (między 717 a 680 mln lat temu). Niszczenie skał uwolniło ogromną ilość minerałów, co mogło być przyczyną "eksplozji kambryjskiej. To nagłe pojawienie się złożonych organizmów żywych, które dziś znajdujemy jako skamieniałości.
13 grobów na placu budowy. Eksperci kopią w tym miejscu od listopada

13 grobów na placu budowy. Eksperci kopią w tym miejscu od listopada

Ciekawostki
Na placu budowy nowego kampusu uniwersytetu w Kantonie w Chinach dokonano ciekawego odkrycia. Eksperci trafili na 13 grobów z różnych okresów i wiele innych wyjątkowych przedmiotów. Najstarsza mogiła pochodzi z czasów dynastii Han (25-22 r. p.n.e.). Odkryto też groby z czasów dynastii Ming (1368 - 1644) i Qing (1644 – 1911). To najwięcej pochówków w jednym miejscu, jakie odnaleziono w Chinach w ostatnich latach.
Sprawdzili DNA przemycanego towaru. Totalne zaskoczenie

Sprawdzili DNA przemycanego towaru. Totalne zaskoczenie

Ciekawostki
Badania DNA, pobranego z wyrobów z kości słoniowej w Kambodży, wykazały niespodziewany wynik. Eksperci odkryli, że jeden z wyrobów powstał nie z kości słoniowej, a z kości wymarłego dawno temu mamuta. Skąd kość mamuta wśród nielegalnie sprzedawanej kości słoniowej? Kambodża to ważny punkt na szlaku przemytniczym kości słoniowej. Kość słoniową najczęściej kupują Chińczycy. Cena za kilogram to ponad 2000 dolarów. Badania DNA przemycanej kości pomagają zidentyfikować miejsca, w których grasują kłusownicy. Kość mamuta pochodzi najprawdopodobniej z rosyjskiej tundry i w przeciwieństwie do słoniowej handel nią nie jest nielegalny, bo mamut nie jest gatunkiem zagrożonym, a wymarłym. W wiecznej zmarzlinie Jakucji może się jej znajdować nawet 500 tys. ton. W 2017 r. z Rosji wyeksportowano 72 tony. Choć może się wydawać, że sprzedaż mamuciej kości jest nieszkodliwa, handlarze często próbują sprzedać nielegalną kość słoniową, jako legalną kość mamuta. Po obróbce nie sposób ich odróżnić bez skomplikowanych badań. Być może mamut zostanie pierwszym gatunkiem wymarłym, który zostanie objęty ochroną, przez co handel wyrobami z kości mamuta przestanie być legalny. Pomoże to ratować żyjące słonie, których codziennie 100 jest zabijanych dla ich kości.
Ponad 300 łabędzi w jednym miejscu. Niesamowity widok

Ponad 300 łabędzi w jednym miejscu. Niesamowity widok

Ciekawostki
W północno-zachodnich Chinach, w parku narodowym Manas, tego roku zimuje ponad 300 łabędzi. To prawie dwa razy więcej niż rok temu. Stado liczy ponad 80 ptasich rodzin. Około 100 łabędzi to młode urodzone w ciągu zeszłego roku. Aby zapewnić ptakom pożywienie, pracownicy parku przygotowali ponad 30 ton kukurydzy. Każdego roku, od października do kwietnia, na podmokłe tereny parku narodowego przylatuje wiele ptaków. Oprócz łabędzi można tu spotkać kormorana małego, a także 331 innych gatunków zwierząt.
Cud natury. Niezwykłe zjawisko nad jeziorem

Cud natury. Niezwykłe zjawisko nad jeziorem

Ciekawostki
Na powierzchni jeziora Yuncheng, zwanym chińskim "Morzem Martwym", powstał niezwykły krajobraz. Jego powierzchnię pokryły setki kryształów minerału zwanego mirabilitem (sól glauberska). Przy temperaturze -5 st. Celsjusza siarczan sodu, który znajduje się w wodzie przyczepia się do kamieni i gałęzi i krystalizuje się. Jezioro Yuncheng jest jednym z największych słonych jezior na świecie (132 km2 powierzchni). Dwa pozostałe to Wielkie Jezioro Słone w USA i Jezioro Kułundyńskie w Rosji.
Wodny potwór. Oto jak wyglądał

Wodny potwór. Oto jak wyglądał

Ciekawostki
Około 200 milionów lat temu, w miejscu, gdzie teraz znajduje się pewne hrabstwo w środkowej Anglii podobny do delfina gad zdechł i opadł na morskie dno. Na szczęście dla naukowców, zachowała się w doskonałym stanie czaszka potwora. Dzięki temu eksperci z Uniwersytetu w Manchesterze zyskali unikatowy wgląd w życie ichtiozaura i teraz mogli stworzyć jego wierną, cyfrową rekonstrukcję trójwymiarową. Wcześniej przeprowadzili  tomografię komputerową, dzięki czemu mogli dostrzec w kościach miejsca, w których  pierwotnie znajdowały się naczynia krwionośne i nerwy. Kości gada nazwanego już Protoichthyosaurus prostaxalis, odkrył przypadkiem rolnik na polu 60 lat temu.
Lwica o złotym sercu. Niezwykłe nagranie turysty

Lwica o złotym sercu. Niezwykłe nagranie turysty

Ciekawostki
Świadkiem niespotykanego zdarzenia był pewien turysta, który w lasach w stanie Gudżarat w Indiach nagrał lwicę karmiącą małego lamparta. Najwyraźniej głodne lamparciątko odbiegło od swojej mamy, by skorzystać z pokarmu lwicy. Ta jednak nie robi mu krzywdy i pozwala najeść się do syta. Kiedy młody lampart już się najadł, zaczął bawić się z małymi lwami. Leśnicy zapewniają, że spróbują teraz odszukać matkę lamparta.
"Ale urwał" w Sarajewie. Nagranie świadka

"Ale urwał" w Sarajewie. Nagranie świadka

Ciekawostki
Sroga zima zamieniła parking na osiedlu w Lukavicy (wschodnie Sarajewo) w lodowisko. Dowodem na to jest nagranie świadka, na którym widać, jak jedno z aut uderza w 6 innych. Hamowanie najwyraźniej nic nie pomogło, bo mężczyzna po prostu "przeparkował" stojące samochody. Ucierpiało łącznie 7 pojazdów.
"Niewidzialny dron". Nowe cacko Chińczyków

"Niewidzialny dron". Nowe cacko Chińczyków

Ciekawostki
Chiny zaprezentowały swój nowy samolot szpiegowski. Bezzałogowy "Sky Hawk" jest tak szybki, że pozostaje niewidoczny dla radarów. Maszyna może przemieszczać się i szpiegować 40 godzin bez tankowania. "Niewidzialny dron" w trakcie lotu jest w stanie zrobić wyraźne zdjęcie tablicy rejestracyjnej auta z wysokości 3 km. "Sky Hawk" jest wyposażony w siedem różnych kamer, w tym kamerę wielospektralną i na podczerwień. Dron jest dziełem państwowej firmy Sea Hawke General Aviation Equipment Company Ltd, należącej do CASIC. Firma sama pochwaliła się komputerową animacją i fragmentem rzeczywistych testów w nieujawnionym miejscu. To już czwarty tego typu dron, który powstał w Pekinie. Do tej pory informacje o projektach pozostawały ściśle tajne.
Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Galaktyczna kolizja. Może posłać nasz system w kosmos

Ciekawostki
Za ponad 2 mld lat, czyli stosunkowo szybko w skali wszechświata, może dojść do kosmicznej katastrofy. Otóż pobliska galaktyka zbliża się do nas i może posłać Układ Słoneczny w głąb kosmosu. Zderzenie galaktyk może również spowodować, że czarna dziura w centrum naszej galaktyki się uaktywni i powiększy się nawet 10 razy, wysyłając w kosmos strumienie promieniowania. Odkrycia dokonano przypadkiem, kiedy naukowcy przeprowadzali symulacje komputerowe dotyczące Wielkiego Obłoku Magellana. Wtedy okazało się, że galaktyka ta jest na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną. Według ekspertów, pojedyncze planety i gwiazdy raczej się nie zderzą, ale przybycie galaktyki ważącej 250 mld słońc, zasieje spustoszenie. Według Carlosa Frenka, dyr. Instytutu Kosmologii Obliczeniowej w Durham nie ma szans, by nasi ewentualni potomkowie mogli przetrwać to zderzenie.
#BirdBoxChallange. Nowe internetowe wyzwanie

#BirdBoxChallange. Nowe internetowe wyzwanie

Ciekawostki
Ostatnio w internecie można natknąć się na filmiki z ludźmi z przepaską na oczach, którzy próbują wykonywać codzienne czynności. Rezultaty są różne. Niektórzy narażają jednak siebie lub swoje dzieci na niebezpieczeństwo. Filmiki oznaczane są hasztagiem #BirdBoxChallange. Skąd pomysł na takie wyzwanie? To angielski tytuł filmu "Nie otwieraj oczu", który niedawno miał swoją premierę na platformie Netflix. Główna bohaterka, grana przez Sandrę Bullock, i jej dzieci muszą cały czas mieć zasłonięte oczy. Film okazał się tak inspirujący, a chętnych do podjęcia ryzykownego wyzwania tak wielu, że Netflix postanowił ostrzec swoich widzów, aby uważali, żeby nie zrobić sobie krzywdy i nie rozpoczynali nowego, 2019 roku od pobytu w szpitalu, tylko dlatego, by poczuć się jak filmowa bohaterka.
Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Ciekawostki
Sztormowa pogoda odsłoniła ostatnio nowe fragmenty wraku HMS Schiedam. Znaleziono granaty ręczne z XVII w. i dekoracyjny marmur oraz działa. Analiza radarowa wskazuje, że może być ich 15. Znalezienie dobrze zachowane drewna na morskim dnie to dla podwodnych archeologów niezwykłe szczęście. Część przedmiotów na dnie została zeskanowana w technologii 3D. Wrak spoczywa u wybrzeży Kornwalii. HMS Schiedam to holenderski statek handlowy, który w 1683 roku został pochwycony przez marokańskich piratów. Rok później jednostkę odbiła flota brytyjska. Niestety statek wkrótce zatonął w rejonie Gunwalloe w Kornwalii. Wichura zniosła statek na skały. Na jego pokładzie znajdowało się uzbrojenie, artyleria i narzędzia.
Myj awokado. Skórka może okazać się trująca

Myj awokado. Skórka może okazać się trująca

Ciekawostki
Uwaga: nieumyta skórka awokado może być trująca. Tak głosi raport amerykańskiej, rządowej agencji ds. żywności i leków. W dokumencie czytamy, że groźne patogeny z nieumytej skórki mogą przenieść się na miąższ. Dwa najbardziej groźne patogeny spotykane na awokado to  salmonella i listeria. Choroby przez nie wywoływane są bardzo niebezpieczne. Listerioza, choroba wywoływana przez listerię, może być bezpośrednią przyczyną poronień u kobiet. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością. Skórkę awokado powinny wręcz szorować.
Nazistowski "puls śmierci". Przerażające odkrycie matematyka

Nazistowski "puls śmierci". Przerażające odkrycie matematyka

Ciekawostki
Nawet 15 tys. osób dziennie mordowali Niemcy w czasie akcji Reinhard. To pół miliona ludzi w ciągu miesiąca. W ciągu trzech miesięcy zginęło 1,47 mln polskich Żydów z terenów Generalnej Guberni, w tym z Warszawy i Białegostoku. Takiego szacunku dokonał biomatematyk z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Lewi Stone, analizując dane dot. 500 transportów do obozów śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Wywieziono tam na śmierć Żydów z 400 różnych polskich miast. O tym, że Hitler nakazał 23 lipca 1943 r. przyspieszyć mordowanie polskich. Żydów, wiemy z relacji oficera SS. To, co zrobił Stone, to dokładne odzwierciedlenie, jak liczba ofiar i tempo mordowania zmieniały się w czasie. Nikt wcześniej nie dokonał takiej analizy. Matematyk określił wyniki badań "nazistowskim pulsem śmierci". Większość ofiar akcji Reinhardt zginęła właśnie wtedy - między lipcem, a październikiem 1943. W obozach śmierci Żydzi ginęli w ciągu kilku godzin. Prosto z pociągu trafiali do komór gazowych. Obozy śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze pod koniec 1943 roku były już zlikwidowane. Niemcy skrupulatnie zniszczyli większość  dokumentów, które były dowodem zorganizowanego ludobójstwa.
Napoje "light" nie pomogą ci schudnąć. Wyniki najnowszych badań

Napoje "light" nie pomogą ci schudnąć. Wyniki najnowszych badań

Ciekawostki
Nie ma żadnych dowodów na to, że napoje typu "light" pomagają schudnąć - tak wynika z najnowszych badań na ten temat przeprowadzonych dla Światowej Organizacji Zdrowia. Niemieccy naukowcy przeanalizowali 56 różnych prac badawczych dotyczących słodzików, którymi słodzone są napoje "light". Wynika z nich, że nie tylko nie ma żadnych dowodów na ich pozytywny wpływ na wagę, ale ich długotrwałe stosowanie może być szkodliwe. Należy jednak zaznaczyć, że nie wiadomo jeszcze dokładnie z jakimi konsekwencjami należy się liczyć przy długotrwałym korzystaniu ze słodzików. Jedno natomiast jest pewne: dużo zdrowsza od wszystkich napojów gazowanych jest po prostu woda.
Ocalili rekina. Na plażę wyrzucił go rybak

Ocalili rekina. Na plażę wyrzucił go rybak

Ciekawostki
Rekina z rodziny tzw. lisów morskich ocalili turyści na rajskiej wyspie Negros na Filipinach. Cała sytuacja miała miejsce w wigilię. Mierzącego prawe dwa metry rekina wyrzucił na brzeg rybak. Grupa turystów to dostrzegła i myśląc, że to po prostu wielka ryba, podeszli bliżej. "Zobaczyłem ogon i dostałem gęsiej skórki" - opowiada jeden ze świadków. Na miejsce została wezwana policja, ale zanim dojechali, turyści wyciągnęli hak i wypuścili rekina do wody.
Niebieski Paw. Dziwaczny pomysł Brytyjczyków

Niebieski Paw. Dziwaczny pomysł Brytyjczyków

Ciekawostki
Kiedy 15 lat temu (1 kwietnia) akta brytyjskiego programu jądrowego o nawie Blue Peacock wyszły na jaw, myślano, że to primaaprilisowy żart. Otóż w latach 50. XX w. Brytyjczycy chcieli umieścić w Niemczech ładunki atomowe o sile nawet 10 kiloton. W razie sowieckiej inwazji miały zostać zdetonowane. Bomby miały być zakopane pod ziemią, co okazało się być problematyczne. Zimą urządzenia elektroniczne znajdujące się w bombie zbyt szybko się wychładzały i po paru dniach od zakopania mogły przestać działać. Nie pomagało użycie przeróżnych powłok izolacyjnych. Dlatego inżynierowie wpadli na pomysł, by w mechanizmie umieścić... żywe kury. Miały mieć dostęp do wody i jedzenia i ogrzewać bombę Przeżyłyby ok. tygodnia. Kiedy w 2004 r. ujawniono dokumenty operacji, szef działu edukacji w Archiwum Państwowym zapewniał w mediach, że  z kurczakami to nie żart, bo "służba cywilna nie robi sobie żartów".
Runął most. 13 osób rannych

Runął most. 13 osób rannych

Ciekawostki
Tuż po północy 1 stycznia w parku Gorkiego w Moskwie runął drewniany most dla pieszych. Jeden ze świadków uchwycił moment, kiedy most się załamuje i ludzie spadają z wysokości 3 m. Rannych zostało 13 osób, nikt nie zginął. Do wypadku doszło, kiedy rozbrzmiewał Rosyjski hymn.
Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

Ciekawostki
Baobaby - najstarsze i najpotężniejsze drzewa w Afryce umierają - alarmują naukowcy. Badania wykazały, że 9 z 13 najstarszych baobabów i 5 z 6 największych, częściowo lub całkowicie obumarło w ciągu ostatnich 12 lat. Zdaniem naukowców przyczyną jest globalny wzrost temperatur. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Nature Plants". Przyczyna musi jeszcze zostać potwierdzona. Baobaby to drzewa, których wiek sięga nawet ponad 2 tys. lat. Rosną nawet do 25 m wysokości. Ich cechą charakterystyczną jest zgrubiały pień, który osiąga od 7 do 11 metrów średnicy.
Zakopane: Morskie Oko w sylwestra. Są tłumy?

Zakopane: Morskie Oko w sylwestra. Są tłumy?

Ciekawostki
Jak wiele osób wybiera się nad Morskie Oko w sylwestra? Czy GOPR i strażnicy Parku mają dużo pracy? Zapytaliśmy o to zastępcę komendanta straży Parku Tatrzańskiego, Grzegorza Lorka.