Ciekawostki

... więcej »
Kopania wiedzy dla łowców kosmitów. SETI otworzyło swoją bazę

Kopania wiedzy dla łowców kosmitów. SETI otworzyło swoją bazę

Ciekawostki
Baza danych programu SETI jest już dostępna w Internecie dla każdego łowcy kosmitów. Pod adresem technosearch.seti.org można przestudiować tysiące prac naukowych związanych z programem SETI. Najstarsze badania pochodzą jeszcze z lat 60. XX w. Można również zgłosić do bazy własną pracę naukową. Pomysłodawczynią stworzenia internetowej bazy danych jest dr Jill Tarter, była dyrektorka Instytutu SETI. Jej zdaniem, do tej pory niektóre prace były trudno dostępne, zwłaszcza dla początkujących łowców kosmitów. Teraz dostaną oni do ręki narzędzie pozwalające im odnaleźć dowolną pracę i uzyskać dostęp do danych. Technosearch zawiera takie informacje jak: tytuł, autor pracy, data badania, obserwowane obiekty i użyty teleskop. SETI to program naukowy, którego celem jest znalezienie kontaktu z cywilizacją pozaziemską, poprzez poszukiwanie sztucznie wytworzonych sygnałów radiowych i świetlnych w przestrzeni kosmicznej.
Tajemnice Rapa Nui. Jeden z sekretów wyjaśniony

Tajemnice Rapa Nui. Jeden z sekretów wyjaśniony

Ciekawostki
Historia Wyspy Wielkanocnej jest pełna sekretów. Ogromne, kamienne posągi od dawna są zagadką dla badaczy. Teraz odkryto dlaczego rozmieszczono je tak, a nie inaczej. Naukowcy przeanalizowali lokalizację w jakiej znajdują się moai, czyli kamienne posągi oraz ahu – megalityczne platformy, na jakich dawni mieszkańcy wyspy umieścili część moai. Naukowcy sprawdzili potem, gdzie znajdowały się kluczowe zasoby na wyspie i odkryli, że moai stoją tam, gdzie znajdują się źródła słodkiej wody. Na wyspie nie ma stałych strumieni. Słodka woda wypływa jednak z warstw wodonośnych podczas odpływu. Niektóre ze źródeł znajdują się tuż przy brzegu morza. Wyjaśnia to, dlaczego posągi znajdują się zarówno w środku lądu, jak i na wybrzeżu. Na Wyspie wielkanocnej jest ponad 300 megalitycznych platform. Każda z nich mogła zostać zbudowana przez inną żyjąca na wyspie społeczność.
"Deszcz" pająków. Wywołujące dreszcze nagranie z Brazylii

"Deszcz" pająków. Wywołujące dreszcze nagranie z Brazylii

Ciekawostki
14-latek w drodze do swoich dziadków, ok. 250 km od Sao Paulo, nagrał telefonem ten nietypowy widok. Wygląda to tak, jakby chmury pokryły się setką czarnych plamek. Te plamki to małe pająki na ledwo widocznych pajęczynach. Samo zjawisko jest dość powszechne o tej porze roku i nieszkodliwe dla człowieka. Ten tropikalny gatunek pająka nazywa się "Parawixia bistriata". Nie jest jadowity. Pająki tego gatunku polują grupami, tworząc rozbudowaną sieć. Żyją wysoko, w koronach drzew lub na słupach energetycznych.
Utknął na zmrożonym stawie. Na ratunek przyszli strażacy

Utknął na zmrożonym stawie. Na ratunek przyszli strażacy

Ciekawostki
Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa psa, który utknął na kruchym lodzie na stawie w Lone Tree, w stanie Kolorado. "Bri" wszedł na lód, ale już wrócić na ląd nie potrafił.  Na ratunek przybyły służby, które na miejsce wezwali mieszkańcy. Strażak czołgając się po kruchym lodzie, dotarł do czworonoga i bezpiecznie przetransportował go na brzeg.
12 minut nagrania nieznanej strony Księżyca

12 minut nagrania nieznanej strony Księżyca

Ciekawostki
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała 12-minutowe nagranie z sondy Chang'e 4. To połączenie 3 tys. zdjęć, jakie statek wykonał podczas lądowania. Na tym jednym w swoim rodzaju wideo widzimy zbliżanie się obiektu do powierzchni z wysokości 8 km. Kiedy sonda znajdowała się już 100 m nad Księżycem, zwolniła, by dokładnie zbadać miejsce lądowania i wykluczyć obecność jakichkolwiek przeszkód. Historyczne lądowanie Chang'e 4 na nieeksplorowanej dotąd stronie. Księżyca miało miejsce 3 stycznia. Wydarzenie rozpoczęło nowy rozdział w poznawaniu ziemskiego satelity. Już przeprowadzana jest wstępna analiza terenów wokół sondy. Celem misji jest analiza powierzchni i sprowadzenie próbek z Księżyca na Ziemię.
Odśnieżanie w Alpach. Nagranie z narciarskiego kurortu

Odśnieżanie w Alpach. Nagranie z narciarskiego kurortu

Ciekawostki
Odśnieżanie samochodu w mieście i w górach różni się zasadniczo. Dowodem na to jest nagranie z Austrii, gdzie auta stojące pod jednym z hoteli, przykryte były ok. 3-metrową zaspą. Nagranie powstało w Obertauern - popularnej stacji narciarskiej. W ubiegłym tygodniu zima przypuściła atak na Austrię i południową część Niemiec. Najtrudniej jest w rejonach alpejskich. W Austrii podniesiono stopień zagrożenia lawinowego z 3 na 5.
Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Ciekawostki
Eksperci z Wielkiej Brytanii zbadali ponad 9,5 tys. osób w średnim wieku. Zwracali uwagę na wiele rzeczy, ale najważniejszą z nich była otyłość. Okazało się, że na każdych 5 osób, jedna cierpi na otyłość. Przy okazji wskaźnika masy ciała (BMI), badano objętość mózgu. Naukowcy zaobserwowali związek pomiędzy wagą, a inteligencją. U osób otyłych – z większym wskaźnikiem BMI i większą objętością bioder – zauważono mniejszą objętość istoty szarej, czyli skupiska tzw. szarych komórek w mózgu, która odpowiada za naszą pamięć i inteligencję. Osoby otyłe mają po prostu mniej miejsca w mózgu na szare komórki, odpowiadające za wymienione cechy. Naukowcy przyznają jednak, że wciąż jeszcze nie wiedzą, dlaczego istnieje związek między wagą a mózgiem.
Prolog: najczęściej ściągane książki z Legimi

Prolog: najczęściej ściągane książki z Legimi

Ciekawostki
Kto by pomyślał, że zbiór felietonów, które swój początek miały na zabawnych i prześmiewczych filmikach na Instagramie, może odnieść taki sukces? A jednak! Nosowska króluje w zestawieniach wydawnictw, które ściągaliśmy z Legimi.
Nowa Zelandia szykuje się na najgorsze. Podobne wydarzenie zabrało 300 tys. żyć

Nowa Zelandia szykuje się na najgorsze. Podobne wydarzenie zabrało 300 tys. żyć

Ciekawostki
Trzęsienie ziemi o sile nawet 8,9 i potężne tsunami może wkrótce zagrozić mieszkańcom Nowej Zelandii. Dlatego tamtejsi eksperci opracowują plan reagowania ludności i ew. akcji ratunkowej w sytuacji kryzysowej. Wstrząsy i tsunami mają być skutkiem pęknięcia sfery subdukcji zwanej Hikurangi. Sfery subdukcji to granice płyt tektonicznych, które wpychają się pod siebie - jedna pod drugą. Ich pęknięcie może spowodować potężne wstrząsy i wysokie fale, które uderzą w wyspę od wschodu. Kiedy w 2004 roku doszło do trzęsienia ziemi o sile 9,1 na Oceanie Indyjskim, powstało tsunami, którego fale sięgały nawet 15 metrów. Życie straciło wtedy prawie 300 tys. osób.
Czołówka z trolejbusem

Czołówka z trolejbusem

Ciekawostki
Do koszmarnie wyglądającego wypadku doszło na jednej z ulic w Wołogradzie. Kamera monitoringu nagrała, jak samochód osobowy zderza się czołowo z trolejbusem. 27-letni kierowca osobówki nawet nie próbował uniknąć zderzenia. Kierowca trolejbusa próbował odbić w lewo, ale na niewiele się to zdało. Nikt jednak nie został ranny. Na razie nie wiadomo, dlaczego dokładnie doszło do wypadku. Wiadomo za to, że winny jest 27-latek.
Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Ciekawostki
Pewna amerykańska moneta jednocentowa to obecnie najsłynniejsza "błędna moneta" i właśnie została sprzedana na licytacji za 204 tys. dolarów. Powstała w 1943 roku na krążku z brązu. To czyni ją wyjątkową, bo 76 lat temu monety wybijano na ocynkowanej stali. To, że moneta jest niezwykła, odkrył jej właściciel. Był 1947 r. Don Lutes Jr. miał wtedy 16 lat i zyskał monetę, gdy na stołówce wydano mu resztę. W 1943 roku monety były wybijane na ocynkowanej stali, by zaoszczędzić cenną miedź. Przez lata Lutes próbował potwierdzić unikatowość swojej "zdobyczy", ale udało się to dopiero niedawno. Zlicytowany okaz jest jedną z 20 monet, które wybito na innym metalu, niż oficjalnie obowiązujący w 1943 roku.
Lot księcia. "Najwyraźniej uwielbia latać"

Lot księcia. "Najwyraźniej uwielbia latać"

Ciekawostki
Książę William pokazał, że jeszcze nie zapomniał jak się lata. Przed tłumem dziennikarzy wylądował helikopterem londyńskiego pogotowia lotniczego na dachu szpitala. Książę Cambridge uhonorował w ten sposób 30. rocznicę powstania London's Air Ambulance - organizacji charytatywnej, której jest patronem, i która obsługuje Służbę Ratownictwa Medycznego. Williamowi towarzyszył pilot - Neil Jeffers. - Mieliśmy szczęście przylecieć do Pałacu Kensington i go odebrać. Rozumiemy, że tą maszyną leciał tylko kilka razy i nie latał wcale od czerwca. Usiadł jednak na miejscu kapitana. Oddałem mu kontrolę, więc wystartował, leciał i wylądował samodzielnie. Jestem pod wielkim wrażeniem. Najwyraźniej uwielbia latać i jest wspaniałym pilotem - mówi Jeffers. Książę przez dwa lata pracował jako pilot East Anglian Air Ambulance. W 2017 roku zrezygnował, by poświęcić się królewskim obowiązkom.
Latający jeleń. Niezwykłe nagranie z Nadleśnictwa Łomża

Latający jeleń. Niezwykłe nagranie z Nadleśnictwa Łomża

Ciekawostki
Jednym susem jeleń z Czerwonego Boru na Podlasiu pokonał co najmniej 10 metrów. Imponujący skok zwierzęcia na wysokość ponad dwóch metrów nagrał, podczas wykonywania obowiązków służbowych, pracownik Nadleśnictwa Łomża.
Akcja po zejściu lawiny. Maszynista natychmiast chwycił łopatę

Akcja po zejściu lawiny. Maszynista natychmiast chwycił łopatę

Ciekawostki
W pobliżu Parku Narodowego Gesause w Austrii zeszła lawina. Śnieg zasypał też tory, którymi z prędkością 30 km/h jechał pociąg. Skład bez problemu się zatrzymał się przed przeszkodą i wtedy maszynista dostrzegł coś w śniegu. Była to uwięziona przez lawinę kozica. Miała wielkie szczęście, bo sama nie dałaby rady się wydostać.
Początek czasu. Niesamowite, przypadkowe odkrycie

Początek czasu. Niesamowite, przypadkowe odkrycie

Ciekawostki
Naukowcom udało się przyjrzeć z bliska początkowi czasu, badając światło wyemitowane właśnie wtedy. Odkrycie jest wynikiem przypadku. Jedna z galaktyk zadziałała jak wielki, kosmiczny teleskop. Zakrzywiła i wzmocniła światło tak, że badacze  mogli zobaczyć odległe momenty w historii wszechświata. Światło pochodzi z odległego o 12,8 miliarda lat świetlnych kwazara. Znaczy to, że zostało wyemitowane 12,8 mld lat temu. Pochodzi więc z naprawdę dawnych czasów. Naukowcy szacują bowiem wiek wszechświata na około 13,82 mld lat. Kwazary to niezwykle jasne jądra aktywnych galaktyk. Do tej pory odkryto jedynie 2 odległe o ponad 13 mld lat świetlnych. Światło z nowo odkrytego kwazara pochodzi z czasów tzw. ery rejonizacji. To czas, gdy schłodzona po Wielkim Wybuchu materia, została ponownie ogrzana przez promieniowanie. Nie wiadomo dokładnie jakie obiekty je emitowały. Tę naukową zagadkę może pomóc rozwiązać nowo odkryty kwazar.
To nie przez głowę ucieka najwięcej zimna. Odpowiedź bardzo zaskakująca

To nie przez głowę ucieka najwięcej zimna. Odpowiedź bardzo zaskakująca

Wydanie: 10 stycznia 2019
Czapka, to chyba najbardziej znienawidzona przez nastolatków część zimowego ubioru. Nasze mamy i babcie z dobroci serca przestrzegały, żeby czapkę zakładać, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła i w ten sposób możemy się szybko rozchorować. Kuba Jankowski postanowił sprawdzić czy to prawda, czy mit.
Tłuszczowy "potwór" w kanałach. Zastanów się, co wyrzucasz do toalety

Tłuszczowy "potwór" w kanałach. Zastanów się, co wyrzucasz do toalety

Ciekawostki
W kanałach nadmorskiego miasteczka w południowo-zachodniej Anglii pracownicy odkryli "potwora". Powstał z połączenia tłuszczu i innych odpadów. - Mamy tłuszczowego potwora pod bulwarem w Sidmouth. Myślimy, że ma ok. 64 m długości, co odpowiada ok. 6 piętrowych autobusów - mówi Andrew Rowntree, pracownik oczyszczalni ścieków. Tzw. fatberg (góra tłuszczu) zapchał część kanału ściekowego. Usunięcie go zajmie ok. 8 tygodni. - To powstało z tłuszczu, ale również z nawilżanych chusteczek i innych rzeczy tego typu. Mamy przesłanie: w toalecie spłukujemy tylko trzy rzeczy: siusiu, kupę i papier. Nic więcej. Resztę wyrzucamy do kosza. To samo dotyczy też wlewania gorącego tłuszczu do zlewu - dodaje Rowntree.
Takiej zimy nie pamiętają najstarsi Grecy

Takiej zimy nie pamiętają najstarsi Grecy

Ciekawostki
W Grecji temperatura rzadko spada poniżej 9 st. Celsjusza. Dlatego we wtorek mieszkańcy Peloponezu bardzo się zdziwili, kiedy okazało się, że muszą odśnieżać auta. W Atenach z powodu ataku zimy zamknięto większość szkół. W wiosce Grammatiko plaże pokrył śnieg. Lokalne media informują o przerwach w dostawach prądu. Komunikacja kolejowa i autobusowa jest zakłócona. Niektóre drogi lokalne i krajowe zostały zamknięte. Najniższą temperaturę odnotowano we Florinie (-23 st.), na północy kraju u podnóża gór Baba.
Efekt Mony Lisy. Czysty paradoks

Efekt Mony Lisy. Czysty paradoks

Ciekawostki
Oglądający słynny obraz Leonarda Da Vinci często mówią, że Gioconda wodzi wzrokiem za widzem. Naukowcy udowodnili właśnie, że "efekt Mony Lisy" jest prawdziwy, ale paradoksalnie nie odnosi się do obrazu Da Vinci. Złudzenie, że postać na obrazie patrzy na widza, daje się zauważyć na wielu dziełach nie ma to miejsca w przypadku Mony Lisy. Naukowcy zbadali kąt, pod jakim patrzy sportretowana kobieta. Zapytali 2000 oglądających, gdzie ich zdaniem wpatruje się Mona Lisa. Większość odpowiedziała, że postać patrzy lekko w prawo, a nie na nich, co zgadza się z tym, jak namalował ją autor. Aby iluzja mogła mieć miejsce, portretowana postać musi patrzeć prosto przed siebie. Badacze podkreślają, że chcemy by Mona Lisa na nas patrzyła, bo lubimy być w centrum uwagi.
Hala Koszyki - historia pewnej inwestycji

Hala Koszyki - historia pewnej inwestycji

Wydanie: 9 stycznia 2019
Przez lata hala targowa "Koszyki" była nieużywana i niszczała, aż wreszcie w 2012 roku znalazł się inwestor, który stwierdził, że przywróci targowisku z początku XX w. dawny blask. "Koszyki" zostały otwarte na nowo w 2016 roku.
Głodny złodziej

Głodny złodziej

Ciekawostki
Do 10 lat więzienia grozi złodziejowi z okolic Sieradza (woj. łódzkie), który w Nowy Rok okradł dom jednorodzinny. 29-latek wiedział, że właścicieli nie ma w domu. Wybił więc okno w piwnicy i wszedł do środka. Po spakowaniu części łupów zobaczył na blacie w kuchni jajka i poczuł głód. Zrobił więc sobie jajecznicę z 12 jaj. Ostatecznie wrócił do domu z m.in. telewizorem, DVD i butlą gazową. Bał się zanieść sprzęt do lombardu, więc spakował wszystko do worków i porzucił w przydrożnym rowie. Sieradzcy policjanci zostali zawiadomieni o kradzieży 2 stycznia. Wytropili sprawcę w ciągu 5 dni.