Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Ciekawostki
2000 lat po wybuchu wulkanu, który doprowadził do zniszczenia starożytnego miasta, władze dzisiejszych Pompejów opracowały plan ewakuacji na wypadek erupcji Wezuwiusza. Wszystko przez wzrost aktywności sejsmicznej. Mieszkańcy miasta i okolic zostaną zabrani łodzią na sąsiednią Sardynię. Eksperci podkreślają, że nie ma powodu do paniki, ale bez planu wybuch wulkanu mógłby zakończyć się śmiercią tysięcy osób i katastrofą o skali dużo większej od starożytnej hekatomby. Po wybuchu w 79 r. n. e. życie straciło 2000 osób. Ostatnie badania wskazują, że Wezuwiusz wybucha z taką intensywnością co około 500 lat. Ostatnia większa erupcja miała miejsce około roku 1631. Region wokół wulkanu zamieszkuje dziś 3 miliony ludzi.
Money. To się liczy

Money. To się liczy

Odcinek: 191
                                                                                                                                                                
Pasmo Królewskie w Telewizji WP

Pasmo Królewskie w Telewizji WP

Film
Telewizja WP podczas świąt wyemituje dokumenty o rodzinie królewskiej. To będzie niepowtarzalna okazja, aby bliżej poznać historię arystokracji, która jest na ustach nie tylko Wielkiej Brytanii ale całego świata...
Niespodziewana deklaracja Jarosława Gowina ws. święta 1 maja

Niespodziewana deklaracja Jarosława Gowina ws. święta 1 maja

Tłit
Wicepremier Jarosław Gowin pytany był w programie "Tłit" o projekt wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię i Wielki Piątek. - Nie będę deklarował w imieniu rządu, ale jako obywatel uważam, że te dni powinny być wolne od pracy. Pytanie czy na przykład 1 maja powinien. Jak mam do wyboru Wielki Piątek czy Wigilię i 1 maja to wybór jest oczywisty - odpowiedział.
Samowolne wycięcie choinki w lasie jest zakazane. Mandat nawet do 500 zł

Samowolne wycięcie choinki w lasie jest zakazane. Mandat nawet do 500 zł

Money. To się liczy
Samowolne wycięcie choinki w lesie jest zakazane. To po prostu jej kradzież. Straż leśna może wystawić za to mandat w wysokości do 500 zł - tak samo, jak za zaśmiecanie lasu czy kradzież drewna - przypomniał w programie "Money. To się liczy" Piotr Gruszka z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Przestrzegał, że w okresie przedświątecznym straż leśna prowadzi wzmożone patrole w lasach. Jak mówił, w zeszłym roku tylko w okresie od 15 do 27 grudnia złapano 44 złodziei choinek na gorącym uczynku. Zdradził również, że patrole to nie jedyna "broń" straży leśnej. W lasach montowane są fotopułapki, drewno może być oznaczone sprayem widocznym w ultrafiolecie, zdarzają się także czujniki gps ukrywane np. w drewnie.
Oświeciński z rodziną wychodzi ze studia TVN

Oświeciński z rodziną wychodzi ze studia TVN

Gwiazdy
Choć z jednej strony Tomasz Oświeciński powinien być wdzięczny Patrykowi Vedze, bo to właśnie dzięki niemu stał się rozpoznawalny, to z drugiej, przypłacił za to problemami prywatnymi. Aktor dwa lata temu rozwiódł się z matką swojej córki, która prawdopodobnie nie mogła znieść widoku męża na ekranie w objęciach innych kobiet. Wydaje się jednak, że po pewnych przemyśleniach jest w stanie zaakceptować pracę byłego męża, bo para ostatecznie do siebie wróciła.Ostatnio paparazzi przyłapali rodzinę Oświecińskich, wychodzących ze studia Dzień Dobry TVN. Czyżby znów opowiadali o tym, jak pokonali przeciwności losu i znów są razem?
Wokalistka Red Lips w żarówiastym golfie

Wokalistka Red Lips w żarówiastym golfie

Gwiazdy
Choć Red Lips to rockowy zespół, który powstał już w 2010 roku, to dopiero w ostatnich dwóch latach mogą mówić o prawdziwym sukcesie. Zrobiło się o nich głośno za sprawą programu Jaka to melodia i spekulacji, jakoby wokalistka zespołu - Ruda była ulubienicą Jacka Kurskiego. Faktycznie mogłoby się tak wydawać, bo wcześniej mało kto słyszał o takim zespole.Okazuje się jednak, że Ruda nie do końca pozostaje wierna TVP, bo paprazzi przyłapali ją ostatnio wychodzącą ze studia Dzień Dobry TVN. Piosenkarka w jaskrawej stylizacji chętnie pozowała do zdjęć z fanami. Ładnie wygląda?
 Zielińska w czerwonym płaszczu tuli się do brody św. Mikołaja

Zielińska w czerwonym płaszczu tuli się do brody św. Mikołaja

Gwiazdy
Katarzyna Zielińska już od przeszło sześciu lat kreuje karierę głównie na swojej metamorfozie. Aktorka swego czasu znacznie schudła, zmieniła fryzurę i zainwestowała w nową garderobę. Dziś, choć wygląda o wiele korzystniej, nie odnosi zbyt wielkich sukcesów zawodowych. Kasia obecnie grywa raczej ciągle podobne role w serialach i publikuje na instagramowym profilu zdjęcia swoich pociech od tyłu.Ostatnio skorzystała z okazji i pojawiła się w popularnej wśród warszawskich celebrytów restauracji, która przygotowała świąteczną scenerię, wydaje się, głównie z myślą o goszczących w niej gwiazdach. Aktorka miała na sobie czerwony świąteczny płaszcz i chętnie pozowała ze św. Mikołajem, tuląc się do jego brody. Słodko?
Raport o "wielkiej płycie". "Inni mogą zazdrościć kondycji tym budynkom"

Raport o "wielkiej płycie". "Inni mogą zazdrościć kondycji tym budynkom"

Money. To się liczy
- Nie ma żadnych obaw dla mieszkańców "wielkiej płyty" - zapewnił w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, mówiąc o wynikach raportu dotyczącego budynków w tej technologii. Dodał, że wyniki kontroli posłużą do przygotowania wskazówek, jak dbać o te budynki. Zwrócił uwagę, że np. przy okazji termomoderniacji trzeba będzie wzmocnić łączenia płyt, tam gdzie są one wielowarstwowe. - Budynki z wielkiej płyty są w bardzo dobrym stanie technicznym. (...) Cały szereg mieszkańców innych budynków może zazdrościć kondycji budynkom z wielkiej płyty - dodał.
Najpopularniejszy dawca spermy. Podróżuje i zapładnia

Najpopularniejszy dawca spermy. Podróżuje i zapładnia

Styl życia
27-letni Kyle Gordy ma nietypowe zajęcie. Zajmuje się zapładnianiem kobiet, które pragną mieć dziecko. Od 2014 roku został ojcem 18 dzieci. Jak wygląda jego życie?
Rosja i Chiny eksperymentują z jonosferą. "Nie bawimy się w Boga"

Rosja i Chiny eksperymentują z jonosferą. "Nie bawimy się w Boga"

Ciekawostki
Kontrowersyjną serię testów mających na celu modyfikację atmosfery wykonały wspólnie Rosja i Chiny. Z laboratorium badań jonosfery w pobliżu miasta Wasilsursk, emitowano fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Z kolei chiński satelita CSES mierzył z orbity skutki zakłóceń plazmy. Podobne eksperymenty miały miejsce już wcześniej, ale te wywołały obawy związane z zastosowaniem militarnym. To dlatego, że jonosfera i zjonizowana materia (plazma) mają kluczowe znaczenie dla komunikacji radiowej. Poprzez wywoływanie takich wybiórczych zakłóceń teoretycznie można zwiększać, bądź zakłócać sygnały radiowe dalekiego zasięgu. Już zanotowano ekstremalne skutki opisywanych testów. Obszar zaburzeń jonosferycznych miał sięgnąć nawet 126 tys. km. Zwiększyła się także temp. plazmy. Naukowcy zapewniają, że "nie bawią się w Boga", a podobne testy przeprowadzały też inne kraje. Rosyjskie laboratorium powstało prawie 40 lat temu i było odpowiedzią na testy przeprowadzane przez USA.
Jarosław Gowin ostro: niech Rafał Trzaskowski nie rżnie głupa

Jarosław Gowin ostro: niech Rafał Trzaskowski nie rżnie głupa

Tłit
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował radnym KO powrót do 98-proc. bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Oczekuje zarazem od rządu podniesienia jej z 60 proc. właśnie do 98 proc. Co na to Jarosław Gowin? - Lepiej późno niż wcale. Nie będę się wyzłośliwiał nad zmiennością opinii pana prezydenta. Nie chodzi o taką, a nie inną wysokość podatków, tylko o to, by zamienić Polaków w społeczeństwo właścicieli - komentował w programie "Tłit". Odnosząc się do stwierdzenia Trzaskowskiego, że "bonifikaty to był wniosek radnych PiS", dodał: "Niech Rafał Trzaskowski nie rżnie głupa. Wszyscy wiedzą, że chodzi o rażącą hipokryzję wyborczą".