Deszcz pieniędzy na autostradzie

Deszcz pieniędzy na autostradzie

Motoryzacja
W New Jersey, USA, z jadącej autostradą opancerzonej ciężarówki, wysypały się pieniądze. Kierowca zaczął je zbierać. Szybko dołączyli do niego inni jadący tego dnia autostradą. Aby zyskać kilka dolarów, ludzie byli skłonni narazić się na spore niebezpieczeństwo. Świadkowie opowiadali, że widzieli na drodze banknoty 1, 5 i 100-dolarowe. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie pieniędzy zginęło. Doszło nawet do wypadku drogowego. Przyczyną deszczu pieniędzy była awaria drzwi w opancerzonym pojeździe.
Prolog: Katarzyna Puzyńska o swojej najnowszej książce i pracy policjantów

Prolog: Katarzyna Puzyńska o swojej najnowszej książce i pracy policjantów

Gwiazdy
29 stycznia premiera najnowszej książki Katarzyny Puzyńskiej - "Rodzanice". W Prologu pisarka zdradziła, jak powstawała historia i czego fani serii mogą spodziewać się tym razem.
Postawiła sobie bańki. Źle się to skończyło

Postawiła sobie bańki. Źle się to skończyło

Ciekawostki
Od wieków znana jest metoda leczenia polegająca na stawianiu baniek. Mają rzekomo uwalniać nas od przeziębień, nadciśnienia i bólu. W Polsce jeszcze w latach 80. bańki wykorzystywano przy leczeniu zapalenia płuc. Choć nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że bańki pomagają, to stosowanie ich nie odeszło do lamusa. Okazuje się jednak, że nawet jeśli mamy tylko uzyskać efekt placebo, trzeba zachować ostrożność. Mieszkanka Kalifornii chciała bańkami poprawić krążenie, z którym miała problem po wypadku. Kobieta wykorzystała do tego tzw. bańki zimne (próżniowe). Przy stawianiu takich baniek zamiast denaturatu i ognia wykorzystuje się pompkę, którą wysysa się powietrze z postawionej na skórze bańki. Kobieta, zamiast zdjąć bańki po ok. 3 minutach, zasnęła. Gdy ocknęła się po pół godzinie okazało się, że jej skóra pokryła się pęcherzami. Ciśnienie w bańce było tak duże, że rozszczepiło skórę. Wniosek z tej historii jest taki, że nawet przy stosowaniu tzw. medycyny alternatywnej należy zachować ostrożność.
"Taśmy Rutkowskiego" rzucają nowe światło na romans z Wodzianką. "To uwłaczające dla Mai!"

"Taśmy Rutkowskiego" rzucają nowe światło na romans z Wodzianką. "To uwłaczające dla Mai!"

Klika Pudelka
Przez chwilę wyglądało na to, że romans Krzysztofa Rutkowskiego i  Dominiki Zasiewskiej umrze śmiercią naturalną, po tym, gdy zwaśnieni  kochankowie obrzucili się nawzajem błotem w mediach społecznościowych.  Temat wrócił jak bumerang za sprawą taśm Rutkowskiego, do których dotarł  Pudelek. Niestety,  cała sytuacja źle wpływa przede wszystkim na Maję Plich, która wciąż  tkwi w dziwnej relacji z detektywem. Zobaczcie, jak skomentowaliśmy to w  najnowszym odcinku Kliki Pudelka.
Alzheimer chorobą zakaźną. Zaskakująca hipoteza naukowców

Alzheimer chorobą zakaźną. Zaskakująca hipoteza naukowców

Ciekawostki
Sformułowana kilka lat temu teza, mówiąca, że chorobą Alzheimera można się zarazić, stała się właśnie bardziej prawdopodobna. Naukowcy od wielu lat szukają przyczyny tej nieuleczalnej, prowadzącej do śmierci choroby neurodegradacyjnej. Na celowniku znajdują się dwa rodzaje białek: amyloidy i białka tau. Te drugie potrafią łączyć się tak, że powstają niebezpieczne złogi w mózgu, co prowadzi do zaburzeń w jego pracy. Wiele wskazuje na to, że takimi białkami można się zarazić. Mechanizm jest podobny jak w przypadku tzw. choroby szalonych krów. Naukowcy odkryli to badając mózgi zmarłych na tę chorobę, którzy byli leczeni hormonem wzrostu przed 1985 r. Wtedy był on pozyskiwany z gruczołów zmarłych dawców. Próbkę hormonu podano myszom laboratoryjnym. Okazało się że w ich mózgach tworzą się złogi szkodliwych amyloidów. Myszy zostały więc zakażone. Niepokojący jest fakt, że najwyraźniej amyloidy zachowały zdolności zakaźne nawet po ponad 25 latach. Z innych badań wiadomo, że amyloidy mogą pozostawać na przyrządach chirurgicznych mimo ich dezynfekcji. Czynnikiem ryzyka są prawdopodobnie operacje i przeszczepy, szczególnie w dzieciństwie. To z powodu długiego czasu rozwoju chorób wywoływanych przez amyloidy.
Lepiej nie denerwuj się w Święta. Statystki mówią same za siebie

Lepiej nie denerwuj się w Święta. Statystki mówią same za siebie

Ciekawostki
Choć życzymy sobie nawzajem spokojnych świąt, ostatnie badania szwedzkich naukowców wskazują, że to właśnie w wigilię Bożego Narodzenia, a dokładnie o godz. 22, najwięcej osób dostaje ataku serca. Badacze przyjrzeli się prawie 300 tysiącom przypadków ataku serca, zgłoszonym przez szpitale w latach 1998-2013. Odkryli, że w Wigilię o 22, ryzyko ataku serca jest o 37 proc. wyższe niż zwykle, a w całym okresie świątecznym o 15 proc. Dotyczy to przede wszystkim osób powyżej 75 roku życia, cierpiących na cukrzycę lub choroby serca. Gniew, lęk, smutek, żal i stres. To wszystko czynniki zwiększające ryzyko zawału serca. Choć oczywiście życzymy sobie, aby Święta były wesołe, negatywne emocje często dochodzą wtedy do głosu. W połączeniu z obżarstwem, alkoholem i nierzadko długa podróżą tworzą zabójczą dla serca świąteczną mieszankę. Co ciekawe, podobne zwiększone ryzyko nie występuje w Wielkanoc. Inne "zabójcze" terminy, jakie odkryło badanie, to letnie przesilenie, wczesny poranek i oczywiście poniedziałek.
Poruszająca historia niedźwiadka. Należy do chronionych gatunków

Poruszająca historia niedźwiadka. Należy do chronionych gatunków

Ciekawostki
Wyjątkowym okrucieństwem wykazali się wieśniacy z terenów Huancayo w Peru. Zabili niedźwiedzicę, która najpewniej zagroziła ich trzodzie, a jej młodego oszczędzili, ale porzucili przywiązanego do drzewa. 8-miesięczny zwierzak to tzw. niedźwiedź okularowy. - To jedyny gatunek niedźwiedzia, jaki występuje w Ameryce Południowej. Nazywany jest andoniedźwiedziem okularowym, niedźwiedziem andyjskim lub okularowym. Jest zagrożonym gatunkiem chronionym przez prawo. Znaleziono go przywiązanego do eukaliptusa za pomocą uprzęży używanej w gospodarstwach rolnych - tłumaczy Jessica Galvez z organizacji SERFOR. Niedźwiadek trafił już pod specjalną opiekę. Stwierdzono bowiem anemię, odwodnienie i urazy. Według fundacji Wildlife Fund, w Andach Północnych żyje zaledwie 6 tys. niedźwiedzi okularowych. Każdego roku setki z nich padają ofiarą polowań.
Świąteczna kamasutra. 5 pozycji na Gwiazdkę

Świąteczna kamasutra. 5 pozycji na Gwiazdkę

Styl życia
Święta to czas odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi oraz czas miłości. Czy seks w tym czasie może być nieco inny od tego w pozostałych dniach roku? Oczywiście że tak. Oto kilka pozycji, które delikatnie "nawiązują" do tego okresu. 
Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Ciekawostki
Amerykański krążownik pancerny USS San Diego zatonął 18 lipca w 1918 roku, w pobliżu Nowego Jorku. Choć położenie wraku było znane, przyczyna zatonięcia była owiana tajemnicą aż do dziś. Dzięki najnowszym technologiom archeologom morskim udało się zeskanować wrak i znaleźć w nim dużą dziurę, która spowodowała zatonięcie. Powstała w skutek eksplozji miny morskiej, podłożonej przez u-boota. Aby potwierdzić ustalenia przeprowadzono też symulację komputerową. Wielkość dziury w kadłubie odpowiada sile eksplozji min używanych w czasie I wojny światowej przez Niemcy. Wybuch nastąpił od strony bakburty, gdzie znajdowały się zbiorniki z węglem. Okręt zatonął w ciągu 15 minut. Zginęło 6 ze 1117 członków załogi.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Technologia
Internetowi oszuści zrobią wszystko, by uzyskać dostęp do cennych danych. Jeśli wejdą w posiadanie twoich loginów i haseł do różnych serwisów, możesz mieć kłopoty. Sprawdź, jak łatwo dodatkowo się zabezpieczyć, stosując w tym celu uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Genetyka kontra trądzik. Jest przełom

Genetyka kontra trądzik. Jest przełom

Ciekawostki
Nigdy jeszcze przyczyn pryszczy nie szukano w genach. Aż do teraz. Pierwsze na świecie badanie genetyczne osób z trądzikiem objęło 27 tys. osób, z czego 5600 cierpiało na ciężki trądzik. Naukowcy odkryli, że to szczególna budowa mieszka włosowego znacząco zwiększa ryzyko ciężkiego trądziku. Mieszek włosowy to cienka rurka w skórze, z której wyrasta włos. U niektórych ludzi nietypowy kształt mieszka sprawia, że żyje w nich więcej bakterii niż normalnie, co powoduje trądzik. Autorzy twierdzą, że ich badanie to krok milowy na drodze do skutecznego lekarstwa na tę przykrą przypadłość. Poznanie dokładnych przyczyn trądziku pozwoli opracować terapie dużo bardziej skuteczne niż te stosowane dzisiaj.
Tragiczny finał wyprawy na Antarktydę. Po ponad 100 latach poznaliśmy szczegóły

Tragiczny finał wyprawy na Antarktydę. Po ponad 100 latach poznaliśmy szczegóły

Wiadomości
Brytyjski kapitan Robert Scott był drugim człowiekiem, który zdobył biegun południowy. Wyprzedził go Norweg, który przybył na miejsce miesiąc wcześniej. Kapitan Scott z dwoma członkami misji zmarł z wycieńczenia na pustkowiu Antarktydy. Zła pogoda  i kończące się zapasy żywności przesądziły o losie trójki wracających odkrywców. Za zaginionymi polarnikami wyruszyła misja ratunkowa. Jeden z jej członków - Tryggve Gran udokumentował moment znalezienia ciał odkrywców.