Lepiej nie denerwuj się w Święta. Statystki mówią same za siebie

Lepiej nie denerwuj się w Święta. Statystki mówią same za siebie

Ciekawostki
Choć życzymy sobie nawzajem spokojnych świąt, ostatnie badania szwedzkich naukowców wskazują, że to właśnie w wigilię Bożego Narodzenia, a dokładnie o godz. 22, najwięcej osób dostaje ataku serca. Badacze przyjrzeli się prawie 300 tysiącom przypadków ataku serca, zgłoszonym przez szpitale w latach 1998-2013. Odkryli, że w Wigilię o 22, ryzyko ataku serca jest o 37 proc. wyższe niż zwykle, a w całym okresie świątecznym o 15 proc. Dotyczy to przede wszystkim osób powyżej 75 roku życia, cierpiących na cukrzycę lub choroby serca. Gniew, lęk, smutek, żal i stres. To wszystko czynniki zwiększające ryzyko zawału serca. Choć oczywiście życzymy sobie, aby Święta były wesołe, negatywne emocje często dochodzą wtedy do głosu. W połączeniu z obżarstwem, alkoholem i nierzadko długa podróżą tworzą zabójczą dla serca świąteczną mieszankę. Co ciekawe, podobne zwiększone ryzyko nie występuje w Wielkanoc. Inne "zabójcze" terminy, jakie odkryło badanie, to letnie przesilenie, wczesny poranek i oczywiście poniedziałek.
Poruszająca historia niedźwiadka. Należy do chronionych gatunków

Poruszająca historia niedźwiadka. Należy do chronionych gatunków

Ciekawostki
Wyjątkowym okrucieństwem wykazali się wieśniacy z terenów Huancayo w Peru. Zabili niedźwiedzicę, która najpewniej zagroziła ich trzodzie, a jej młodego oszczędzili, ale porzucili przywiązanego do drzewa. 8-miesięczny zwierzak to tzw. niedźwiedź okularowy. - To jedyny gatunek niedźwiedzia, jaki występuje w Ameryce Południowej. Nazywany jest andoniedźwiedziem okularowym, niedźwiedziem andyjskim lub okularowym. Jest zagrożonym gatunkiem chronionym przez prawo. Znaleziono go przywiązanego do eukaliptusa za pomocą uprzęży używanej w gospodarstwach rolnych - tłumaczy Jessica Galvez z organizacji SERFOR. Niedźwiadek trafił już pod specjalną opiekę. Stwierdzono bowiem anemię, odwodnienie i urazy. Według fundacji Wildlife Fund, w Andach Północnych żyje zaledwie 6 tys. niedźwiedzi okularowych. Każdego roku setki z nich padają ofiarą polowań.
Świąteczna kamasutra. 5 pozycji na Gwiazdkę

Świąteczna kamasutra. 5 pozycji na Gwiazdkę

Styl życia
Święta to czas odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi oraz czas miłości. Czy seks w tym czasie może być nieco inny od tego w pozostałych dniach roku? Oczywiście że tak. Oto kilka pozycji, które delikatnie "nawiązują" do tego okresu. 
Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Ciekawostki
Amerykański krążownik pancerny USS San Diego zatonął 18 lipca w 1918 roku, w pobliżu Nowego Jorku. Choć położenie wraku było znane, przyczyna zatonięcia była owiana tajemnicą aż do dziś. Dzięki najnowszym technologiom archeologom morskim udało się zeskanować wrak i znaleźć w nim dużą dziurę, która spowodowała zatonięcie. Powstała w skutek eksplozji miny morskiej, podłożonej przez u-boota. Aby potwierdzić ustalenia przeprowadzono też symulację komputerową. Wielkość dziury w kadłubie odpowiada sile eksplozji min używanych w czasie I wojny światowej przez Niemcy. Wybuch nastąpił od strony bakburty, gdzie znajdowały się zbiorniki z węglem. Okręt zatonął w ciągu 15 minut. Zginęło 6 ze 1117 członków załogi.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Technologia
Internetowi oszuści zrobią wszystko, by uzyskać dostęp do cennych danych. Jeśli wejdą w posiadanie twoich loginów i haseł do różnych serwisów, możesz mieć kłopoty. Sprawdź, jak łatwo dodatkowo się zabezpieczyć, stosując w tym celu uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Genetyka kontra trądzik. Jest przełom

Genetyka kontra trądzik. Jest przełom

Ciekawostki
Nigdy jeszcze przyczyn pryszczy nie szukano w genach. Aż do teraz. Pierwsze na świecie badanie genetyczne osób z trądzikiem objęło 27 tys. osób, z czego 5600 cierpiało na ciężki trądzik. Naukowcy odkryli, że to szczególna budowa mieszka włosowego znacząco zwiększa ryzyko ciężkiego trądziku. Mieszek włosowy to cienka rurka w skórze, z której wyrasta włos. U niektórych ludzi nietypowy kształt mieszka sprawia, że żyje w nich więcej bakterii niż normalnie, co powoduje trądzik. Autorzy twierdzą, że ich badanie to krok milowy na drodze do skutecznego lekarstwa na tę przykrą przypadłość. Poznanie dokładnych przyczyn trądziku pozwoli opracować terapie dużo bardziej skuteczne niż te stosowane dzisiaj.
Tragiczny finał wyprawy na Antarktydę. Po ponad 100 latach poznaliśmy szczegóły

Tragiczny finał wyprawy na Antarktydę. Po ponad 100 latach poznaliśmy szczegóły

Wiadomości
Brytyjski kapitan Robert Scott był drugim człowiekiem, który zdobył biegun południowy. Wyprzedził go Norweg, który przybył na miejsce miesiąc wcześniej. Kapitan Scott z dwoma członkami misji zmarł z wycieńczenia na pustkowiu Antarktydy. Zła pogoda  i kończące się zapasy żywności przesądziły o losie trójki wracających odkrywców. Za zaginionymi polarnikami wyruszyła misja ratunkowa. Jeden z jej członków - Tryggve Gran udokumentował moment znalezienia ciał odkrywców.
#11Pytań do pracownika socjalnego

#11Pytań do pracownika socjalnego

#11pytań
Majka Kamińska od 11 lat pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. W rozmowie z Marianną Fijewską opowiada o najtrudniejszych momentach w swojej pracy oraz o tym, co daje jej największą satysfakcję.
Jak pozbyć się rybików z łazienki

Jak pozbyć się rybików z łazienki

Styl życia
Rybiki to owady, które bardzo chętnie zamieszkują łazienki. Cenią sobie wilgotne środowisko. Potrafią rozprzestrzenić się bardzo szybko.  Istnieje kilka sprawdzonych i prostych sposobów, aby upewnić się, że nigdy nie będą niechcianymi lokatorami w naszym domu. 
Najgorsza ryba do jedzenia

Najgorsza ryba do jedzenia

Styl życia
Łosoś jest bardzo szanowaną rybą ze względu na wiele składników odżywczych, które posiada. Trzeba jednak być ostrożnym w jej spożywaniu, ponieważ można natrafić bardzo łatwo na łososia, który może nam bardzo zaszkodzić. 
Mój piękny syn - zwiastun

Mój piękny syn - zwiastun

Film
Rola Elio w "Tamtych dniach, tamtych nocach” z dnia na dzień wyniosła go na szczyt sławy, czyniąc najmłodszym nominowanym do Oscara w kategorii Najlepszy Aktor od prawie 80 lat. W wieku 21 lat rywalizował z takimi ikonami, jak Daniel Day-Lewis, Denzel Washington i Gary Oldman.
Top 10 pudełkowych gier na konsolę Nintendo Switch

Top 10 pudełkowych gier na konsolę Nintendo Switch

Gry
To nieprawda, że na Switcha nie ma gier! Jest ich już bardzo dużo i choć część to porty z konsol poprzedniej generacji, to fakt że można w nie grać w pociągu czy komunikacji, sprawia że szybko zapominamy o ich wieku. Nie brakuje też gier świeżych, dedykowanych tylko nowej konsoli Nintendo. Nasze zestawienie to miks obu scenariuszy.