Wojciech Smarzowski o filmie "Kler"

Wojciech Smarzowski o filmie "Kler"

Film
Reżyser filmu "Kler" opowiada o motywach pracy nad fabułą. Film wejdzie na ekrany kin pod koniec września. W rolach głównych pojawią się: Jacek Braciak, Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.
Badania naukowe. Rząd dofinansuje konkretne efekty, a nie poszukiwanie odpowiedzi na "tajemnicze pytania"

Badania naukowe. Rząd dofinansuje konkretne efekty, a nie poszukiwanie odpowiedzi na "tajemnicze pytania"

Money. To się liczy
Pierwszy Wirtualny Instytut Badawczy, który będzie koncentrował się na badaniach w onkologii, ma pomóc polskim naukowcom sprzedawać wyniki badań, przekładać je na konkretne efekty np. leki - tak cel nowej inicjatywy rządu opisywał w programie "Money. To się liczy" wiceminister nauki Piotr Dardziński. Jak wyjaśniał, Instytut będzie ogłaszał międzynarodowe konkursy dla zespołów badawczych. Jeśli przedstawią dobre plany, będą mogły otrzymać długofalowe dofinansowanie. Dardziński zwrócił uwagę, że do tej pory polscy naukowcy byli rozliczani z tzw. badań podstawowych, czyli w praktyce z liczby publikacji. - Badania podstawowe koncentrują się na poszukiwaniu odpowiedzi na tajemnicze pytania np. gdzie się kończy kosmos. To jest bardzo ważne, ale nam brakuje przekładania ich na efekty - mówił. Wirtualny Instytut Badawczy będzie dysponował kwotą 500 mln zł i to, zdaniem wiceministra, jest wystarczająca kwota.
Nietypowe objawy POChP

Nietypowe objawy POChP

Styl życia
W Polsce na POChP cierpi niemal 2 mln osób. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest kaszel, który ma charakter przewlekły. Często ignorujemy ten objaw uważając, że ma związek z alergią lub paleniem tytoniu.  Zobacz film.
"Fort Trump"? Leszek Miller o propozycji Andrzej Dudy

"Fort Trump"? Leszek Miller o propozycji Andrzej Dudy

Tłit
- To był bardziej żart ze strony prezydenta niż poważna propozycja. Połechtała pewnie jednak miłość własną Trumpa, która jest silnie rozbudowana - mówił były premier Leszek Miller w programie "Tłit". W jego ocenie, podczas spotkania prezydentów nie powiedziano nic, co by przesądzało o usadowieniu amerykańskiej bazy w Polsce.
Ogromna meduza na plaży. Można ją spotkać również w Bałtyku

Ogromna meduza na plaży. Można ją spotkać również w Bałtyku

Ciekawostki
- Były wszędzie, byliśmy dość mocno zaskoczeni. Wtedy ujrzeliśmy tę wielką. Wyglądała na inne niż wszystkie - wspomina Eve Dickinson, która podczas spaceru po plaży Pakiri Beach na Nowej Zelandii, zobaczyła błetwę festonową. To gatunek meduzy. Żyje głównie w zimnych wodach. Można ją spotkać w Morzu Bałtyckim. Odmiana arktyczna osiąga nawet 2 metry średnicy, a jej czułki potrafią mieć 30 metrów długości. Błetwa może poważnie poparzyć, ale nie zagraża to życiu.
Tłit - Leszek Miller

Tłit - Leszek Miller

Odcinek: 128
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem był Leszek Miller.
Placki po góralsku. Najlepiej smakują z masłem czosnkowym

Placki po góralsku. Najlepiej smakują z masłem czosnkowym

Styl życia
Banalnie proste, a smakują obłędnie. Moskole, czyli tradycyjne góralskie placki, to szybki pomysł na obiad czy przekąskę. By je przygotować, potrzebujesz: kilograma ugotowanych ziemniaków, 200-300 g mąki pszennej, jajka i szczypty soli. W wideo znajdziesz też przepis na masło czosnkowe.
Drwiny ze zdjęcia Andrzeja Dudy z Trumpem. Leszek Miller komentuje

Drwiny ze zdjęcia Andrzeja Dudy z Trumpem. Leszek Miller komentuje

Tłit
"Zdjęcie warte więcej niż tysiąc słów", "pokazuje pozycję Polski", "ktoś powinien stracić pracę" - to komentarze wokół zdjęcia Andrzeja Dudy, podpisującego wspólną deklarację z Donaldem Trumpem. - To niefortunny obraz, wygląda jakby prezydent Duda podpisywał deklarację w pośpiechu, w bałaganie. Nikt nie pomyślał, by podstawić mu krzesło. Dziwaczna sytuacja - komentował Leszek Miller w programie "Tłit". Jego zdaniem, Duda "nie może wyglądać jak uczeń, który stoi u boku mistrza".
Zdrójkowski ociepla wizerunek: "Złapałem złodzieja. Nie czuję się bohaterem"

Zdrójkowski ociepla wizerunek: "Złapałem złodzieja. Nie czuję się bohaterem"

Gwiazdy
Adam Zdrójkowski w ubiegłym tygodniu rozpętał aferę w mediach społecznościowych. Na Instagramie młodego aktora pojawiła się relacja z awantury, w jaką wdał się z kierowcą taksówki. Celebryta opublikował tablice rejestracyjne taksówki oraz upublicznił wizerunek kierowcy, nawołując do jego bojkotu. Młody aktor został skrytykowany przez fanów, za przekroczenie granic prywatności mężczyzny.Zdrójkowski stara się odbudować nadszarpniętą reputację, opowiadając bohaterskie historie w wywiadach. W jednym z nich wspomniał ostatnie wakacje z Lizbonie, podczas których udało mu się złapać kieszonkowca. Celebryta nie zapomniał, by po wyczynie zaapelować do followersów, aby ci pilnowali swoich portfeli i saszetek z dokumentami. Aktor zapewnia, że zachował zimną krew i wykazał się duża odwagą, jednak nie czuje się bohaterem. Jego zdaniem każdy na jego miejscu zareagowałby tak samo.
Rząd wesprze badania w onkologii. "Rak nas zabija. Musimy z nim walczyć"

Rząd wesprze badania w onkologii. "Rak nas zabija. Musimy z nim walczyć"

Money. To się liczy
- Pierwszy Wirtualny Instytut Badawczy będzie dedykowany kwestiom biomedycznym, z naciskiem na onkologię. To jest nasz cywilizacyjny problem. Rak nas zabija, więc musimy z nim walczyć. Chcielibyśmy się dołożyć do globalnej walki z rakiem - powiedział w programie "Money. To się liczy" wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Dodał, że była to decyzja "dwóch premierów": Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. Nie wykluczył, że w przyszłość, jeśli będą środki, mogą powstać Wirtualne Instytuty Badawcze dedykowane innym obszarom takim, jak sztuczna inteligencja albo robotyka. Pierwszy Wirtualny Instytut Badawczy ma zainwestować pół miliarda złotych w prowadzone w Polsce badania naukowe dotyczące głównie biotechnologii i biomedycyny.
"Duchy" wulkanów. Niezwykłe odkrycie na Ceres

"Duchy" wulkanów. Niezwykłe odkrycie na Ceres

Ciekawostki
Ślady po dwóch tuzinach wulkanów odkryto na karłowatej planecie Ceres, która krąży między orbitami Marsa i Jowisza. Naukowcy dowiedzieli się o nich dzięki sondzie Dawn, która 3 lata temu wykonała zdjęcia powierzchni Ceres. Gdy Dawn rozpoczynała swoje badania naukowcy dostrzegli mający 4000 m wysokości kriowulkan. Zamiast lawy pluje on słoną wodą. Został on nazwany Ahuna Mons, a powstał nawet 240 mln lat temu. Badacze zaczęli zastanawiać się czy na Ceres są też inne kriowulkany, Ahuna Mons był jednak jedyny. Przeprowadzili więc symulację, z której wynikło, że wulkany na przestrzeni milionów lat osuwają się i spłaszczają. Po dokładnej analizie powierzchni Ceres wytypowano ponad 20 miejsc, w których mogły być kiedyś wulkany. Niektóre z byłych wulkanów mają nawet 80 km średnicy. Jeden z nich przypomina Ahuna Mons rozmiarem. Znajduje się jednak na północnym biegunie Ceres, gdzie jest zbyt zimno by był aktywny. Średnia temperatura to -173°C . Naukowcy szacują, że kriowulkany na Ceres mają od 100 mln do 2 miliardów lat.
 MŚ 2018. Skromny bohater Kochanowski. "Wszyscy tłuczemy z zagrywki"

MŚ 2018. Skromny bohater Kochanowski. "Wszyscy tłuczemy z zagrywki"

Sport
- Teraz będzie tylko trudniej. Mecze będą dużo ważniejsze z dużo ważniejszymi przeciwnikami - przyznał Jakub Kochanowski. Jeden z bohaterów reprezentacji Polski opowiedział również o pracy sędziów w meczu z Bułgarią.